Která okna jsou lepší plastová nebo dřevěná?

Dobrý den, milí čtenáři!

Já sám pocházím z vesnice a po celou dobu, co si pamatuji, byly v našem domě dřevěná okna.

Pak nastala studie na univerzitě, žijící v koleji a první seznámení s analogy plastů.

Veškerý další život a práce mi přidaly znalosti v této oblasti. Ale debata o výběru typu okna pokračuje dodnes ...

Abych získal co nejvíce informací, nyní vám podrobně povím, co je lepší - plastová okna nebo dřevěná okna.

Která okna jsou lepší? Jak si vybrat okna? Dřevěné nebo plastové?

Hlavním kritériem a cenovým faktorem pro okenní konstrukce v současných podmínkách trhu s okny na Ukrajině jsou především náklady na součásti, ze kterých je hotový výrobek smontován.

Situaci v oblasti prodeje určují pouze dva faktory: první je vysoká konkurence, zděděná z „dobrých časů“ stavebního boomu před několika lety a druhá - extrémně nízká kupní síla a poptávka - v důsledku událostí, které se v současnosti vyvíjejí v zemi.

To je důležité!
Obrazová složka produktu, která dala kupujícímu produktu vyšší cenu výhodu ve formě služby, záruk a integrovaných řešení, prakticky chybí.

Na trhu vládne pragmatismus, ekonomika a asketický soubor minimálně nezbytných možností. Z pohledu kupujícího je situace výhodná - přeplatky jsou sníženy na nulu a deklarovaná hodnota zboží odhaluje jejich skutečnou kvalitu a trvanlivost. Dnes, stejně jako nikdy předtím, je princip "ceny roven kvalitě."

Pokud je přístup k oceňování zjednodušený, faktory ovlivňující náklady jsou tyto:

1.Materiálokna je základním faktorem v ceně produktu

Nejteplejší a nejodolnější. Navzdory obvyklé moudrosti o trvanlivosti plastových oken - výrazně přesahují z hlediska životnosti.

Hlavními výhodami jsou vysoká mechanická pevnost (můžete bezpečně vyrobit velmi velká okna), výměnu vlhkosti a vzduchu v místnosti i se zavřenými okny (okna „dýchají“), estetickou hodnotu - krásný vzhled, příjemné hmatové vjemy.

Boroviceje nejlevnější dřevo (dvakrát tak levné jako dub, okno vyrobené z borovice je přibližně stejně cenné jako dobrý plast), což je hlavní výhodou. Trvanlivost a pevnost je nízká.

Dub, popel, ořechjsou v naší zemi klasické dřeviny. Okna z takového dřeva jsou velmi pevná a trvanlivá.

Meranti, eucalyptus, rosewoodjsou odrůdy mahagonu. I přes náklady podobné klasickým druhům dřeva - jsou mnohem odolnější díky své olejovitosti a špatné absorpci vlhkosti, vhodné pro mokré místnosti a velmi velká okna.

Náklady na stejná dřevěná okna se mohou lišit, důvodem je rozdílná tloušťka rámu, která ovlivňuje spotřebu materiálu a v důsledku toho náklady na výrobek jako celek.

68 mm - hlavní evropský standard. Více než dostačující pro všechny stávající normy pro zateplení bytových domů.

78mm - vylepšený evropský standard. Má o něco lepší výkon, ale vyšší cenu - o 30% dražší než 68mm

100 mm -možnost pro speciální případy energeticky úsporných systémů, vhodných pro výstavbu domů s velmi nízkou spotřebou energie. Cena - přibližně 80% nad 68 mm

Věnujte pozornost!
350mm - dvouokruhový dvoukřídlý ​​blok dvou oken 68 evropské normy ve společném rámu. Nejteplejší okno ze všech existujících na světě dnes. (dvě kožichy jsou vždy teplejší než jeden kožich) Používá se pro pasivní domy, které nevyžadují vytápění. Používá se také k vytvoření neprůstřelných a proti vloupání oken. Cena je dvakrát vyšší než 68 mm

Nejmohutnější výrobek díky nejnižší ceně a snadnému zpracování. Cena okna do značné míry závisí na značce výrobce, ale obecně je minimálně dvakrát levnější než okno podobné dřevu. Značka výrobce ovlivňuje cenu pouze kvalitu profilu a místa výroby.

Nejdražší profily vyráběné v Evropě jsou asi 5% trhu (velmi vysoké nároky na kvalitu, bezpečnost a trvanlivost), mnohem levnější profily vyráběné v Rusku, na Ukrajině av Číně - 95% trhu.

Pozornost by měla být věnována výběru profilu značky. Všichni výrobci mají ve svém sortimentu několik druhů výrobků - od nejlevnějších a nejnepodrobnějších segmentů nižší ceny až po vícekomorové systémy pro úsporu energie. Navíc téměř všechny společnosti mají několik výrob, například ekonomická řada je vyráběna ve východní Evropě speciálně pro trh Ukrajiny, Ruska a Běloruska a úspory energievíce zemí - v zemích EU pro domácí spotřebu.

Proto při výběru plastových oken je třeba nejprve prostudovat profil WIDTH. Až donedávna byla šířka přímo závislá na počtu vzduchových komor uvnitř, ale obchodníci ji již dlouhou dobu přijali a uvedli na trh pětikomorové plasty, které se liší od tříkomorových plastů jedním nebo dvěma dalšími tenkými příčkami uvnitř, které nemění podstatu a vlastnosti okna, ale nesou hrdý název “ pětikomorový "

60-75mm (od 3 do 6 kamer) - nižší cenový segment plastových oken. Nízké tepelné charakteristiky a nízká pevnost však umožňují použití pro malá okna v bytových domech, kancelářích nebo průmyslových prostorách, kde spotřebitel často nemá zájem šetřit energií. Bez ohledu na to, jaké reklamní brožury říkají, tyto profily nebyly v Evropě vyráběny mnoho let. V nejlepším případě hovoříme o fungování evropské značky.

75-85mm (od 5 do 7 kamer) - průměrný cenový segment. Sebevědomý "prostředník" pro spotřebitele, který chce ušetřit na vytápění, ale trochu omezený ve fondech. Vhodné pro většinu aplikací v bytových domech i v soukromém bydlení. Cena je obvykle o 25-50% vyšší než nižší třída.

88-150mm (od 6 do 9 kamer) - akrobacie v plastových oknech. vícekomorové energeticky úsporné systémy, soutěžící ve výkonu s dřevěnými okny, ale mnohem levnější než ty ostatní. Náklady silně závisí na konfiguraci, aleobvykle asi dvakrát dražší než nižší třída. Používá se v případech, kdy je použití dřevěných oken nepraktické.

Samostatně je třeba říci o laminovaných oknech, - oknech jiných než bílých barev, pokrytých ozdobnými fóliemi, které opakují strukturu a barvu dřeva.

zpravidla jednostranné laminování bílého plastového okna zvyšuje jeho hodnotu o 20%

bilaterální - o 40%.

Různá dřevěná okna, na kterých jsou na vnější straně umístěny profily hliníkových náplastí - na straně ulice. Hlavní vlastnosti těchto oken:

- vyšší odolnost proti ultrafialovému záření než dřevěná okna měkkých hornin

- vysoká nosnost

- odolnost proti opotřebení a odolnost proti vandalismu

- vyšší cena než klasická dřevěná okna

Dobrá rada!
Hliníková okna - Samostatná třída „teplých hliníkových“ oken, která výrazně převyšují hodnoty i dřevěných oken, ale mají velmi vysokou odolnost proti opotřebení a proti vandalismu.

Používají se především v kancelářských a hotelových komplexech, v budovách, kde je míněno vysoké uživatelské zatížení nebo agresivní vlhké prostředí - nákupní a zábavní komplexy, zdravotnická střediska a zimní zahrady.

2. Konfigurace okna

Po výběru materiálu rámu - druhého největšího cenového faktoru - hlavní pravidla - otevírací okna jsou mnohem dražší než hluchá. Přítomnost propojek - impost - rozděluje oknosegmenty a zvyšuje jejich hodnotu. Čím více segmentů v okně a čím větší je podíl otevíracích částí vzhledem k hluchým, tím dražší je okno. Je také důležité vzít v úvahu optimální rozměry oken a křídel v nich. Materiály, ze kterých jsou okna vyrobena, mají své rozměry a jejich úspěšnost, nebo naopak iracionální řezání a odpad vede k výrazným změnám nákladů na výstavbu.

Úspěšně zvolená konfigurace a velikost - sníží náklady nejen na rám, ale také na sklo a jeho mechanismy.

Kategoricky nesprávný názor je, že náklady na okna jsou vázány na jejich oblast a s vědomím „ceny za metr čtvereční“ můžete určit hodnotu celé zakázky. Cena výrobku je mnohem více závislá na konfiguraci a konfiguraci.

Tak například, dvojité okno může stát pouze o 30% vyšší cenu, protože menší dopad na cenu drahého rámu ve srovnání s relativně levným oknem s dvojitým zasklením. Zároveň pro velmi malá okna musíte zaplatit cenu za nejbližší optimální velikost. Například jakékoliv okno o ploše menší než 0,7 m2. má cenu jako okno o ploše 0,7 m2.

Nejlevnější okna, která nepřesahují celkovou šířku nebo výšku 2400 mm a nejméně 500 mm; mající uzávěry od 500 do 900 mm na šířku a od 1200 do 1700 mm na výšku.

Okna s dvojitým zasklením

Další největší cenový faktor. V dřevěných i plastových a hliníkových oknech - to vyžaduje minimálně 80% plochy okna, ale zpravidla ne více než 30% plochy okna.nákladů.

Náklady na jednotku skla a v důsledku toho okno ovlivňuje:

 1. počet sklenic: 2 skleněné - jednokomorové (cca 200 UAH), 3 skleněné dvoukomorové (asi 300 UAH)
 2. tloušťka skla. Na rozdíl od standardní tloušťky 4 mm, to může být: 6 mm (+ 260 UAH zde a dále - příplatek k ceně ve srovnání se standardním sklem nejvyšší třídy 4 mm), 8 mm (+425 UAH), 10 mm (+750 UAH) ... 24 mm (+3600 UAH)
 3. funkce skla. Energeticky úsporné sklo je dražší než obvyklé asi 100 UAH za metr čtvereční, multifunkční + 150 UAH, tónovaná +440 UAH, matné +200 UAH.
 4. trvanlivost skla: tvrzené sklo v okně s dvojitým zasklením + 150% na náklady, vícevrstvé triplexy, v závislosti na tloušťce od +360 UAH /m2. až + 5700 UAH pro neprůstřelný triplex SZP-1
 5. plnění skla plyny: argon nebo krypton.

S omezeným rozpočtem se doporučuje zvolit nejteplejší skleněnou jednotku a ušetřit fixní aktiva na profilu. Jinými slovy, okno z nejlepšího profilu, ale s běžnou skleněnou jednotkou bude chladnější než okno se studeným rámem, ale s dvoukomorovou energeticky úspornou skleněnou jednotkou.

Montáž hotových oken do zdí domu

Nejvíce podceňovaný faktor nákladů na okna. To je, to je podhodnoceno kupci, kteří neplatí zvláštní pozornost mezi drahé (asi 70 eur pro střední okno) "euro-instalace" s použitím drahých hydraulických aparní izolační materiály a práce a obvyklé upevnění okna do otvoru s vyfukovacími štěrbinami s pěnou (cca 20 eur za okno).

To je důležité!
Výkonní umělci a montéři jsou právě naopak, velmi dobře vědí o skutečných nákladech na kvalitní a spolehlivou instalaci, a proto znají svou hodnotu.

Kupující by měl vědět a zapamatovat si: i nejlepší na světě a drahé okno může být zničeno nekvalifikovanou instalací. Nevěřte? Nechte svou babičku vařit alpské lanýže.

Příslušenství

Dobré a vysoce kvalitní mechanismy umožní, aby okna byla otevřena po dlouhou dobu a bezpečně, a co je důležité, těsně.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou náklady na okna výrazně ovlivněny. rozdíl mezi nejdražším německým nábytkem a nejlevnějším čínským nábytkem je ne více než 20 eur. Proto výrobci vždy nezávisle vybírají třídu příslušenství podle třídy profilu a skla. Jinými slovy, instalovat levné kování v drahém okně - absolutně žádný smysl, stejně jako naopak.

Zbývá pouze doplnit seznam cenových vlastností oken seznamem největších mylných představ podle některých důvěryhodných kupujících, kteří mají také velký vliv na cenu hotových oken.

1. Výztužný profil. Přídavný půl milimetrový výztužný profil se odráží v ceně plastového okna na 50 UAH. To není ani důvod k diskusi.

2. Promo akce a slevy. Windows jsou vyrobena výhradně pro objednávku, to znamená pro konkrétní velikost konkrétníhootevření konkrétního zákazníka. Před objednáním jsou komponenty na skladě v rovnoměrné hromadě, aniž by vyžadovaly teplo nebo pozornost - bez jakékoliv životnosti. Nemá smysl prodávat hotová okna pod oprávněnými náklady - komponenty lze vždy použít pro výhodnější zakázku.

Proto jsou zpravidla působivé slevy drobné manipulace s cenou zboží za účelem přilákání kupujícího.

3. Ekologická šetrnost a absence olova v plastovém profilu. Od roku 1998 nejsou ani ty nejsilnější čínské padělané PVC profily pro okna stabilizovány ne olovem, ale vápníkem. To znamená, že v oknech není olovo, a to ani bez přání kupujících.

4. „samočisticí sklo“, leštěné sklo třídy „M0, M1“. Jakékoliv vysoce kvalitní sklo v moderním světě je vyrobeno metodou float, což znamená jeho dokonale hladký povrch bez nutnosti broušení nebo leštění.

Co je lepší? Plastová nebo dřevěná okna?

Všechna okna jsme změnili alespoň jednou. V takové chvíli si každý majitel klade otázku, které okno je teplejší a praktičtější. Majitelé kanceláří, bytů a domů nejčastěji volí mezi dřevěnými a plastovými okny.

Statistiky ukazují, že upřednostňování se stále více dává přednost druhé. Proč je to tak? Proč jsou plastová okna lepší než dřevěná? Na tyto a další otázky odpovíme v článku. Přečtěte si, bude to užitečné a zajímavé!

Jak postupovat při výběru kladů a záporů dřeva

Dřevěná okna jsou vysoce ceněnajejich charakteristik. Dávají pohodlí obydlí, vytvářejí jedinečný pocit spolehlivosti. Díky přírodním materiálům se zlepšuje větrání místnosti.

Věnujte pozornost!
To vše však má nevýhodu. Tato okna jsou velmi drahá. Drahé lesy, komplexní instalace a údržba zvyšují cenu.

Dřevo a plasty: srovnání výkonnosti

Všimněte si, že dřevěná okna jsou náchylnější k mechanickým a povětrnostním vlivům než plasty.

Povlakování lakem nebo nátěrem se vyžaduje každoročně. Pokud okna směřují na sever nebo na západ, lze to provést jednou za tři roky.

Kromě toho nemohou být použity abrazivní čisticí prostředky a agresivní látky.

Plastová okna jsou v tomto ohledu mnohem více nenáročná. Mají několik výhod:

 • poskytují vynikající zvukovou izolaci,
 • mají mnohem delší životnost,
 • odlišný estetický vzhled.
 • požární bezpečnost (PVC prakticky nehorí),
 • snadná péče (prach a nečistoty lze odstranit i běžným vlhkým hadříkem),
 • rozmanitost forem a struktur (vlastnosti materiálu umožňují, aby se jí jednoduše, rychle a téměř bez odpadu) předaly jakékoli formy.

Trvanlivost a izolaceposkytuje vysoce kvalitní profil a utěsněné sklo. Jsou vyrobeny z materiálů šetrných k životnímu prostředí, bezpečné pro přírodu a každého, kdo žije v domě (od dospělých až po děti a zvířata).

Všestrannost ​​takové designy jim umožňují, aby se vešly do každého interiéru a vypadaly harmonicky iv dřevěném domě. Můžete si vybrat profil s imitací barvy a textury dřeva.

Viděli jste, že okna PVC mají všechny vlastnosti, které jsou důležité pro použití: trvanlivost, bezpečnost, praktičnost a zároveň se vyznačují přijatelnou cenou. Jsou odolnější a výhodnější než dřevo a nevyžadují tak pečlivou údržbu. Pro průměrnou ukrajinskou rodinu budou okna z PVC ideální volbou.

Kromě toho, nyní víte, jak si vybrat plastová okna, váš domov je zaručena ochrana před přebytečnou vlhkostí, hlukem a dalšími nepříjemnostmi, které jdou ven.

Plastové nebo dřevěné?

Při plánování instalace nových oken v bytě, domě nebo kanceláři se lidé často setkávají s otázkou: která okna zvolit - dřevěná nebo kovová plastová? Stále častěji se volí ve prospěch druhé. Jaké jsou výhody plastových oken nad dřevěnými?

Dřevěná okna vypadají samozřejmě atraktivně, přinášejí pohodlí do interiéru, vytvářejí dojem spolehlivosti a domáckého tepla. Kromě toho jsou vyrobeny z přírodních materiálů, což jim umožňuje průchod vzduchu, což usnadňuje větrání místnosti.

Je však třeba vzít v úvahu, že tato okna jsou dražší, zejména pokud jsou vyrobena z jemného dřeva. Navíc náklady na okna by měly být okamžitě připočteny k instalačnímu poplatku, který je mnohem složitější než u kovových a plastových konstrukcí.

Windows systému Windowsstromy

Dřevěná okna jsou náchylnější k faktorům, jako je vlhkost, teplota a sluneční světlo. Proto, aby rámy nepraskly a časem nevymizely, musíte se o ně řádně starat.

Dobrá rada!
Pro lakování nebo malování oken orientovaných na severní, východní a západní stranu bude každé 3-5 let, ale okna na jižní straně vyžadují každoroční aktualizaci pokrytí.

Kromě toho není při běžném čištění dovoleno používat abrazivní čisticí prostředky a agresivní čisticí prostředky, protože by mohly poškodit strukturu dřeva.

Okna z PVC

Kovově plastová okna jsou naopak velmi snadno udržovatelná: prach a nečistoty lze z povrchu snadno odstranit i běžným vlhkým hadříkem. Polyvinylchlorid (PVC), který je základem těchto oken, je zcela šetrný k životnímu prostředí, má vysokou pevnost a odolnost vůči vnějším vlivům. To má za následek trvanlivost konstrukce z kovu a plastu, která s vysoce kvalitní výrobou potrvá nejméně 20 let.

Tepelnou a zvukovou izolaci oken z PVC zajišťuje utěsněná skleněná jednotka. Proto je nyní možné zapomenout na návrhy a nepříjemný městský hluk: kovové plasty budou spolehlivě chránit svou vlastní atmosféru v místnosti.

Další důležitou vlastností těchto oken je bezpečnost, protože PVC je nehořlavý a samozhášivý materiál. Pro budovy, pro které jsou stanoveny přísné požadavkypožární bezpečnost, to platí zejména.

A konečně, mezi výhodami kovových plastových oken je třeba si všimnout velkého množství tvarů a barev. Interiér jakéhokoliv stylu lze úspěšně zdůraznit a doplnit originálním řešením okna.

A ani dřevěné domy nebudou výjimkou, protože se nyní vyrábějí plastová okna, která napodobují odstíny a strukturu různých druhů dřeva. Více o dekorovaném PVC profilu se dočtete v článku „Výběr dekorovaného kovovo-plastového profilu“

Okna z kovového plastu tak představují všechny vlastnosti, které jsou důležité pro moderní spotřebitele: spolehlivost, bezpečnost, funkčnost a estetiku. Je pouze nutné pečlivě zvážit volbu výrobce, aby bylo možné svěřit pohodlí a pohodlí vašeho domova skutečným profesionálům.

Vypočítejte plastové okno pro váš domov předem!

S největší pravděpodobností jste se již rozhodli pro instalaci plastového okna. Proto plnou rychlostí před realizací vašeho snu! A můžete si předem spočítat cenu plastového okna pomocí kalkulačky pro výpočet oken Windows Winplast, které si můžete stáhnout z našich webových stránek.

Plastová okna, všechna klady a zápory

Výhody kovových oken:

To je důležité!
První výhodou kovových plastových oken je jejich elegantní, elegantní a dobře upravený vzhled jako celek.

Druhá výhoda nebo výhoda plastových oken je srovnatelnánízká a více než rozumná cena ve srovnání s cenami dřevěných a hliníkových oken.

Třetí výhodou kovových plastových oken je snadnost a jednoduchost správy spíše multifunkčního okenního kování.

Čtvrtý je, že jsou velmi trvanlivé (jejich průměrná životnost je 40 let). Zvláště pokud porovnáte plastová a dřevěná okna.

Nelze nezaznamenat další výhodu oken z plastu - jejich udržovatelnost (včetně dostupnosti samotné opravy za cenu) prakticky jakékoli části těchto dílů (tj. Těsnění, sloupků, zasklívacích lišt, okenních křídel, oken s dvojitým zasklením a příslušenství) bez „vytažení“ rámů z okna otvory.

Znovu je tu obrovský rozdíl mezi plastovými okny a dřevěnými okny a jejich příjemnou vlastností.

Jako absolutní výhodu je třeba poznamenat, že kovová plastová okna mohou poskytovat velmi vysoké hodnoty tepelné izolace (až 1,1 m2 * C /W).
Rychlost a bezporuchová péče o kovově plastová okna již nikdo na pochybách - není důstojnost?

Okna z kovového plastu mají také tu výhodu, že v místnostech mohou poskytovat velmi vysokou zvukovou izolaci.

Špatné vlastnosti plastových oken:

Není příliš příjemné, aby kovová plastová okna vykazovala relativně rozpočtový vzhled, zejména bílá.

Jsou jim jistéomezení velikosti, jak na šířku, tak na výšku (např. pokud vytvoříte otvor pro otevírání jednokřídlých kovových plastových oken 1200 (w) * 1800 (c), pak PRACOVNÍ KAPACITA PŘÍSLUŠENSTVÍ a STABILITA FORMULÁŘE otevíracích částí nezpůsobí pochybnosti). V této věci je směšné hledat výhodu kovových plastových oken ...

To lze přičíst omezenému výběru barev „pod stromem“ (maximálně 21) a odstínům laminace podle RAL (maximálně 17). To je také poměrně nepříjemný rys plastových oken.

Není možné vyrábět celoskleněné fasádní konstrukce z kovových plastových profilů bez jasně viditelných širokých „propojek“.

Věnujte pozornost!
Je také nerealistické vyrábět „prolamovaná“ okna s falešnými kryty různých tlouštěk, což je také nevýhodou. Tj., Provedli jsme srovnání plastových oken a dřevěných, v tom pak jednoznačně vedou dřevěné.

Nelze vyrobit klasické vstupní dveře s obloukovými dveřmi.
V kovově plastových obloukových dveřích není možné zajistit celoroční vzduchotěsnou verandu kvůli nedostatku ohýbaných částí kovového rámu uvnitř.
Nebude možné, aby obloukový okenní otvor, jehož průměr je menší než 500 mm (protože výstup vytváří zjevnou „zvlnění“, které neumožňuje, aby rámy a obruby správně zapadly).

Nelze svařovat plastový úhel menší než 30 stupňů v trojúhelníkových oknech.

VÝHODY A NEDOSTATKY dřevěných a jejich rozdílů od plastových oken

Výhody dřevěných oken

Nejdůležitější výhodou dřevěných oken je stylový, solidní vzhled RICH obecně.

Neodebírejte, jako plus, snadnost řízení v nich okenních kování.

Neuvěřitelně velká výhoda dřevěných oken je schopnost vyrábět konstrukce prakticky jakéhokoliv uspořádání, včetně vstupních dveří se zakřivenými žaluziemi až po „prolamované“.

Vysoké tepelně izolační vlastnosti (až 1,1 m2 * C /W).

Možnost výroby obloukových okenních křídel s garantovanou celoroční hermetickou verandou.

Možnost výroby spolehlivých a širokých klapek v provozu, které již v plastu nejsou možné.

Výhodou dřevěných oken je možnost individuálního výběru tónování dřeva.

Můžete snadno vytvořit oblouk otevření jakéhokoliv průměru SMALL.

Další výhodou dřevěných oken je, že mohou mít menší ostrý úhel než plastové. Pokud jen esteticky, množství dřevěných "hran" vás nevyděsilo.

Nevýhody dřevěných oken

Stoprocentní nedostatek dřevěných konstrukcí - nepříjemně vysoká cena pro ně.

Dostatečná nákladná péče a často ne vlastní každé 4-8 let (v závislosti na výrobci) je další nevýhodou dřevěných oken.

Ve výrobcích z dřevěných oken není možné snadno vyměnit skleněné jednotky (někdy to dokonce vyžaduje jejich demontáž jako celek), pokud náhleněco se jim stane. Co není nevýhoda?

PLUSES a MINUSES hliníkových oken

Výhody hliníkových oken

Stylový, dobře vypadající a obecně bohatý.

Jednoduchost řízení a multifunkčnost okenních kování.

Hliníková okna jsou nepostradatelná, pokud potřebujete konstrukce dobře, velmi velké velikosti nebo ve velmi vysoké nadmořské výšce.

Dobrá rada!
Celoskleněné fasádní konstrukce bez jasně viditelných „jumperů“ jsou součástí hliníkových oken.

Vysoké tepelně izolační vlastnosti (až 1,1 m2 * C /W).

Možnost výroby obloukových oken s garantovanou hermetickou verandou v každém ročním období.

Širší výběr řady jednobarevných odstínů podle RAL, pokud ji porovnáme s plastovými okny.

Snadná údržba a péče.

Nevýhody hliníkových oken

Ještě vyšší cena než dřevěná okna.
Omezený výběr profilu okna "pod stromem".

Která okna jsou lepší - dřevo nebo plast?

Po letech trápení se starými okny, která foukala a vyžadovala neustálou péči, jste přemýšleli o koupi nových oken. A teď vyvstává otázka: která okna konstrukce by měla věnovat pozornost?

Před časem vytvořil vzhled PVC (plastových) oken skutečný pocit. Stínily dřevěné konstrukce ve všech ohledech: více zvukové a tepelné izolace, zajímavější vzhled, navíc zde existuje možnostdejte okna s dvojitým prosklením, která není třeba prát uvnitř.

Rovněž již nebylo nutné malovat rámy jednou za několik let, aby byl chráněn před přírodními vlivy (silný vítr, vlhkost, mráz, sluneční světlo). Nicméně čas plyne, pokrok nestojí a moderní dřevěná okna postupně přestávají dávat plasty. Ale jak pochopit, jaký design je pro vás nezbytný?

Někteří lidé jako stará, známá okna s dřevěným rámem, někdo chce dát otevření modernější pohled na úkor konstrukce PVC. V tomto článku se pokusíme porovnat okna s moderním dřevěným a plastovým profilem.

Mechanické a atmosférické účinky.

Plastová okna z PVC (polyvinylchloridu) mají řadu užitečných vlastností:

 1. - nehnijí;
 2. - nepraskněte pod vlivem slunce;
 3. - nevytvářejí vlhkost;
 4. - nepropustí vítr;
 5. - jsou ohnivzdorné a nepodporují proces spalování.

Dřevěné profily jsou vyrobeny ze dřeva, které je vysoce hořlavé. Nicméně, oni jsou ceněny mnohem vyšší, protože považován za přírodní ekologicky šetrný materiál. Stojí za povšimnutí, že takové rámy jsou ošetřeny speciálními látkami, které zabraňují hnití, nedovolují, aby chyby v dřevu začaly a ztratily barvu, což zpochybňuje přirozenost profilu. Nemají „dýchat“, jejich maximální propustnost je pouze 3 litry kyslíku za hodinu, a norma potřeby lidského těla je 85 litrů za hodinu.

Totoje důležité!
Závěr naznačuje, že místnost musí být odvětrána plastovým a dřevěným oknem.

Výhody dřevěných oken lze také přisoudit nízkému stupni elektrostaticity, což vede k menšímu usazování prachu na okně. Plastové okno se snadno čistí a není náchylné k péči.

Životnost okenních konstrukcí není omezena na několik desetiletí. Doba provozu dřevěných konstrukcí závisí na stromu, ze kterého je profil zhotoven. Například dubová okna mohou trvat až 90 let, borovice až 60 let a modřín až 50 let.

Cena těchto materiálů je také odlišná, čím lepší je strom, tím vyšší jsou náklady na výstavbu. PVC profil jako celek je složitá prefabrikovaná konstrukce, jejíž životnost je omezena na 40-50 let a cena je mnohem příjemnější než u dřevěné konstrukce.

Pro zvukotěsná dřevěná okna jsou na stejné úrovni jako plast, protože Tato charakteristika nezávisí více na profilu, ale na skle. K dispozici jsou speciální okna s dvojitým zasklením se zvýšenou zvukovou izolací, kterou lze kombinovat s oběma typy profilů. Dobrá tepelná izolace také do značné míry závisí na skle, protože zabírá velkou plochu celé stavby.

Malá rada: díky dodatečným utěsněním je možné mírné zvýšení tepelné a zvukové izolace. Plast umožňuje instalovat dva nebo tři obvody, dřevo - až čtyři.

Kování - další důležitý prvek ve struktuře okna. Padá na nizákladní dynamické a mechanické zatížení. Použití vysoce kvalitního kování prodlouží životnost dřevěných i plastových oken.

Estetika.

Člověk se snaží v domě vytvořit maximální pohodlí a pohodu. Plastová okna mohou být natřena v jakékoliv barvě a dokonce laminována pod dřevem. Jeho umělý původ je však viditelný pouhým okem. Strom bude mít vždy ušlechtilejší a dražší vzhled.

Jak vidíte, moderní dřevěná okna se výrazně liší od starých oken, která byla vyrobena před 30 lety. S výhradou správného výrobního procesu jsou opatřeny téměř všemi výhodami plastových profilů. Jaká okna jsou lepší?

Věnujte pozornost!
Pravděpodobně nebudeme vyvodit žádné konečné závěry. Každý si vybere na základě svých preferencí nebo potřeb. Někteří budou mít zájem o univerzálnost a cenu plastového okna, jiní v estetice dřeva. Obecně platí, že stojí za to řídit se osobním vkusem a možnostmi.

Můžeme určitě říci jednu věc: každé kvalitní dřevěné okno bude vzhledem k přirozenému původu výrazně vyšší než cena plastu. Standardní PVC konstrukce je levnější o 30%, a pokud je neobvyklá barva (například stejná laminace pod stromem), pak o 20% ve srovnání s dřevěnými konstrukcemi.

Doufáme, že Vám náš článek pomůže správně se rozhodnout!

Srovnání plastových a dřevěných oken: která okna jsou lepší

Výhody a nevýhody

Profesionálové:

 • nízká cena;
 • možnost zásadní změny vzhledu díky samolepkám s napodobením různých textur a barev;
 • nepotřebují další nátěry a zpracování;
 • vysoká těsnost.

Nevýhody:

 1. PVC (polyvinylchlorid) - umělý materiál;
 2. se silným ohřevem (letní teplo) plast uvolňuje malou dávku škodlivých látek;
 3. ne příliš dlouhá životnost;
 4. škrábance na plastových oknech nelze odstranit.

Výhody a nevýhody dřevěných oken

Pros :

 • šetrnost k životnímu prostředí;
 • trvanlivost;
 • vysoká tepelná izolace;
 • možnost opravy namísto výměny;
 • dekorativní.

Minusy :

 1. vysoká cena;
 2. hořlavý materiál (i přes zpracování různých impregnací).

Porovnejte okna, abyste viděli, co je lepší

Dřevěná okna jsou 2-3 krát dražší než plastová, ale slouží 2-3krát déle. Borovice a modřín slouží 50-60 let a dub až 90 let. Plastové okno bude trvat 20-30 let.

Plastová okna jsou 2-3krát levnější než dřevěná, ale emitují škodlivé látky (pouze při silném ohřevu). Pokud však chcete ušetřit peníze, ale máte okna, která vypadají jako dřevo, můžete si je objednat s laminací.

Mějte na paměti, že dřevěná okna jsou vyráběna mnohem déle (až měsíc) a plastová okna během týdne.

Pokud nemáte dost peněz zdarmaVýběr okna, koupit plast (nejlépe s 5-komorový rám), pokud je to dost - koupit dřevo (nejlépe s dvojitým zasklením).