Jaké jsou okenní kování pro plastová okna - vyberte si to nejlepší

Dobré odpoledne!

Jsem vždy spokojen se zákazníky, kteří vědí, co chtějí, a přiměřeně pochopit otázku.

Na druhý den jsem měl tu čest mluvit s takovou osobou. Po diskusi o konfiguraci okna a dalších pracovních bodů hovoříme o kování.

Nejenže si představoval odstupňování kování, pokud jde o metody otevírání, ale také odůvodnil, proč se zajímal o skryté smyčky, proč potřeboval na okénku odbočku na madla a rukojeti proti vloupání na všech výrobcích.

Jednoduše řečeno, klient zbavil manažera hlavní části své práce, která zahrnuje podrobný příběh o příslušenství od různých výrobců, jeho výhody a příležitosti.

Pokyny pro výběr

Proto jsem pro vás, milí čtenáři, urychleně uspořádal stručný, ale informativní vzdělávací program na téma kování pro plastová okna.

Je rukojeť ponechána v rukou z okna, nebo vroubkování trpí sebemenší změnou polohy křídel? A právě jste jeli do nového domu a plastová okna, která vypadala spolehlivě a krásně, již zklamala. Je to všechno o nekvalitním příslušenství.

Ve zdravém rozumu je nábytek "vnitřkem" okna, díky němuž funguje. Každý chce z plastového okna krásného vzhledu, trvanlivosti, funkcí naklánění a naklápění, snadného nastavení a používání.

K tomu všeho by měl kupující začít z následujících důležitých bodů:

 1. Armatury renomovaných výrobců se lišío jeden stupeň nižší kvality. Rozdíl je 300 rublů. Zdá se, že je to nesmysl, ale mnohem více budete trávit na opravách mistra.
 2. Před volbou by se měl alespoň povrchně seznámit s hlavními značkami na trhu.
 3. Výrobky stejné země původu, ale různé značky se od sebe neliší. Jeden trh, podobné výrobky, jedna kvalita, ale náklady se mohou lišit.
To je důležité!
Je prostě nerozumné šetřit na příslušenství. Volba by měla být ovlivněna nuancemi, které hovoří o značce: pověsti, teritoriálním umístění výroby a kontrole kvality výrobků.

Německá armatura Siegenia-Aubi

Tento německý výrobce třídy "rubl", ideální pro elitní chaty. Všechny značkové výrobky jsou vyráběny výhradně v Německu, což znamená dokonalou kvalitu.

Výhody:

 • mechanismy umožňují nastavit nejen výšku křídla, ale také jeho otočení doprava a doleva;
 • díly pro levé a pravé klapky jsou zaměnitelné, což umožňuje usnadnit a urychlit proces plánované údržby;
 • při konstrukci 7 bodů upnutí listu (ostatní značky standardně používají 5 bodů), což zaručuje úplnou ochranu proti průvanu;
 • kování odolá těžkým nákladům do 1,5 tuny, což jí poskytuje vysoké obranné vlastnosti.

Nevýhody:

 • vyžadujePovinná služba každých šest měsíců, například mazání;
 • jedna z nejdražších armatur na trhu.
Věnujte pozornost!
Kování Siegenia-Aubi je ideální pro chalupu také proto, že ji můžete vybavit nejneobvyklejším designem domu s trojúhelníkovými, kulatými a oválnými okny. Kvalita zůstane na vrcholu.

Rakouské příslušenství Maso

Pokud první značka dokonale zapadá do projektu soukromé chaty, pak toto pravidlo platí v segmentu prestižních kanceláří a obytných budov. Značka má dvě produkce v Rakousku.

Výhody:

 • má 6 stupňů ochrany proti hackingu;
 • velmi reprezentativní vzhled;
 • díly jsou potaženy speciálním voskem, který činí strukturu vysoce odolnou vůči korozi;
 • kování vybavená různými omezovači, pojistkami, například proti nárazu do kloubu;
 • Existuje mnoho pozic pro otevírání a zavírání.

Nevýhody:

 • nevyužité použití takové konstrukce okna nevyhnutelně povede k rozbití;
 • obtížnost seberealizace;
 • vysoké náklady.

Lze shrnout, že Maso je považováno za značku č. 1 pro prestižní kancelářské prostory a elitní výškové budovy.

Německé příslušenství Winkhaus

Jedná se o německou značku s dlouhou historií za 162 let, která má výrobu ve 30 zemích po celém světě. A to je jediná společnost, která dokázala vytvořit kvalituvýroby v Rusku s plnou kontrolou. Tato možnost je cenově dostupná pro osoby s průměrným příjmem. Společnost vyrábí vládce pro každý rozpočet, a to je velká marketingová výhoda.

Výhody:

 • 5 stupňů ochrany proti vloupání;
 • trvanlivost i při absenci služby;
 • modularita a univerzálnost struktur;
 • rovnoměrné rozložení zátěže na mechanismy, které prodlužují životnost;
 • antikorozní vlastnosti dílů;
 • armatury mohou být instalovány v oknech, která jsou již dlouho používána.

Nevýhody:

 • technicky je hardware určen pro instalaci pomocí automatické linky, ale ve skutečnosti je instalován ručně;
 • neexistují žádná výztužná žebra a lidský faktor vede k „upnutému“ prknu, které je plné vzhledu různých hluků a tvrdých pohybů;
 • časem bude stále těžší mazat;
 • základní konfigurace neznamená přítomnost blokovacího zařízení, protože je nabízena za poplatek.

Lze dospět k závěru, že kování Winkhaus jsou k dispozici pro průměrnou peněženku, avšak s nižšími náklady a nižšími provozními charakteristikami.

Německá armatura ROTO

Tato značka je jednou z nejpopulárnějších na světě. Výrobky jsou k dispozici v různých variantách, což dává spotřebiteli široký výběr.

Výhody:

 • trvanlivé a spolehlivé díly;
 • Záruka na výrobek10 let;
 • má zvláštní možnost hodit okno, což usnadňuje hospodyňkám umýt;
 • má celou řadu možností: dětská pojistka, ochrana proti vloupání, čidla alarmu, elektronické komponenty atd. Během instalace si můžete vybrat vše individuálně;
 • má speciální antikorozní nátěr.

Nevýhody:

 • některé modely nemohou být instalovány na okenních konstrukcích o hmotnosti vyšší než 80 kg;
 • velké procento padělků;
 • existují případy nadhodnocení počáteční hodnoty.
Užitečné rady!
Při výběru armatur stojí za to věnovat pozornost originalitě navrhovaného výrobku. Známá společnost má výrobu v různých částech světa, včetně středního království. Kontrola kvality však není všude stejná. Názory spotřebitelů na čínské padělky jsou velmi nelichotivé.

Shrnutí

Výběr kvalitního kování není tak obtížný. Aby se tomu zabránilo, pískání a roztrhané rukojeti vás netrápí, měli byste se předem postarat o správnou volbu „vyplnění“ oken z PVC. K tomu potřebujete:

 1. Studovat základní prvky struktury a jejich účel.
 2. Vyberte si ze seznamu známých výrobců.
 3. Věnujte náležitou pozornost všem možnostem a funkčním vlastnostem, které potřebujete.
 4. Nesnažte se šetřit.
 5. Pečlivě si přečtěte provozní a provozní podmínky.
 6. Odhad životnosti.

Buďte opatrní při výběru!

Oknokování pro plastová okna - odpovědi na otázky

Okenní kování je sada spojovacích prvků, která zajišťuje správný a pohodlný provoz okna.

Při výběru a koupi nového okna pro instalaci v bytě zpravidla věnujeme malou pozornost tak zdánlivě bezvýznamným detailům, jako jsou závěsy, úchyty, mechanismy, aniž bychom si uvědomili, že přímo závisí na všech těchto prvcích, jak dlouho okno vydrží, zda to bude obecně, zda to bude vhodné pro ně.

Co je součástí balíčku?

Standardní díly pro okenní kování obvykle obsahují tyto části:

 1. horní a dolní smyčky;
 2. kompenzátor;
 3. náhodné slamové pojistky;
 4. zařízení pro zvedání křídla;
 5. svorky pro montážní drážku;
 6. nůžková konzola;
 7. zesílené závěsy;
 8. mechanismy naklápění a otáčení

Kromě toho, mezi těmito nezbytnými složkami může být dodatečné - poskytování některých „bonusových“ funkcí. Například odbočovací zarážky, jejichž hlavní funkcí je upevnit křídlo v určité poloze, drážkované ventilátory a zámky oken, které chrání okno před rozbitím.

Jaká jsou vyrobená kování?

Okenní kování je vyrobeno z různých slitin hliníku, mosazi atd. A také oceli - a poslední možnost je nejodolnější a nejpůsobivější.

To je důležité!
Nejhorší variantou jsou provozní části armatur,z plastu. Tento materiál by měl být použit pouze pro vnější design dílů, ale ne nést žádné břemeno - to je plná velmi rychlý výstup z okna.

Jakýkoliv kov se používá pro výrobu armatur, je velmi důležité, aby povrch všech dílů byl potažen speciální antikorozní směsí, která je chrání před nepříznivým vlivem povětrnostních podmínek a přírodních dočasných škod.

Jaké by měly být okénka?

Okenní madlo je metaforicky „veřejným zástupcem“ okenního kování: je to s ním, se kterým se každý den spojíte otevřením nebo zavřením okna.

 • Za prvé, madlo by mělo být ergonomické, pohodlné - mělo by být snadno ovladatelné, snadno se točí.
 • Zadruhé, stejně jako všechny ostatní části příslušenství, musí být silné, pevné a nikoli „křehké“, které se budete ještě bát dotknout.

Co se týče designu, je nejjednodušší zvolit jednoduchou klasickou rukojeť geometrického tvaru - vyrobenou z plastu nebo kovu. Pokud je vaše okno (zejména neobvyklá dřevěná nebo hliníková okna) vrcholem interiéru, můžete vždy najít neobvyklé, zajímavé úchyty - například v retro stylu, ve věku mědi atd.

Také pomocí řádně vybraného okna zvládneteimplementovat další důležitou stranu blokovací funkce.

Dobrá rada!
Máte-li ve svém domě malé (a zvědavé) dítě a obáváte se, že může otevřít okno a vypadnout z něj, stačí si koupit kompletní rukojeti se zámky v kompletní sadě příslušenství.

Tento systém funguje jednoduše: jednoduše zamknete kliky okna klíčem - a poté je prostě nemožné otevřít okno.

Mohu chránit okno s armaturou?

Tato otázka se často týká obyvatel prvního a druhého patra, protože v tomto případě dodatečná ochrana nikdy neublíží.

Okenní zámky blokující okenní blok jsou v tomto ohledu dosti spolehlivé, ale zde je třeba mít na paměti, že zámky vám nepomohou, pokud neinstalujete nárazuvzdorné vnější sklo - temperované nebo trojité. Proto odborníci doporučují kombinovat opatření na ochranu vašeho okna, realizovat je v komplexu.

Co hledat při nákupu?

Bez ohledu na to, zda jste vybrali kování v obchodě, nebo je naopak viděli v již nainstalovaném tvaru, měli byste po instalaci nového okna věnovat pozornost některým charakteristikám, které vám pomohou vyhodnotit sadu okenních kování.

 1. Odolnost proti opotřebení - možná hlavní výhoda hardwaru. Vysoká míra trvanlivosti naznačuje, že otevíráním a zavíráním okna několikrát denně můžete doufat v dlouhou službu Vašeho okna a všech jeho prvků. Tento parametrVětšinou záleží na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny detaily příslušenství.
 2. Dostupnost záruky a certifikátu - mluví sama za sebe.
 3. Vysoká odolnost proti korozi je také nejdůležitější vlastností okenních kování, protože všechny její detaily jsou denně ovlivňovány nepříznivými povětrnostními podmínkami - nadměrná vlhkost, srážky, poklesy teploty atd. Taková stabilita může být zaručena pouze speciálním antikorozním nátěrem ve spojení s vysokou kvalitou materiálu, ze kterého jsou kování vyrobena.
 4. Pohodlí a estetika - více než jen zřejmý parametr, který je ztělesněn hladkou jízdou (nic se nedrží, nelepí se na sebe, nebrusí, netírá se příliš mnoho) a na vnější kráse, ergonomii.

Kolik stojí sada kování pro okna?

Odhadované náklady na jednoduchou sadu kování (dvojitá okna z PVC, jedno křídlo je výkyv, druhá je slepá), včetně úchytů oken, od € 20-25.

Všechny další prvky (zámky, uzamykací díly, ventilace) jsou účtovány zvlášť - a jejich cena se může v poměrně širokém rozsahu lišit.

Hodnocení zákazníků

O samotném kování je nyní napsáno hodně. Téměř nikde se však neuvádí, že je třeba zamezit kování v moderních oknech. Proto musí být všechny zamykací mechanismy alespoň dvakrát ročně vyčištěny a namazány, což může být i pro šicí stroje jednoduché. Pokud ne, po několika letechproblémy začnou fungovat, někdy budete muset dokonce změnit celou mechaniku okna, což je mnohem dražší než jedna láhev motorového oleje.

Při výběru oken je třeba nejprve přemýšlet o tom, pro kterou místnost je potřeba. Pokud by tedy dům měl být nejméně dvoukomorový. To je nutné, aby na okénku nedocházelo ke kondenzaci. Pak musíte zvolit profil. Hodně záleží na jeho trvanlivosti samotného okna. A není třeba věnovat malou pozornost zámkům.

Účel okenního kování

Nejprve je třeba poznamenat, že slovo „příslušenství“ samo o sobě představuje kolektivní pojem, který znamená soubor pomocných mechanismů zcela odlišných účelů.

Od té doby, kdy byl trh s plastovými okny v jeho primitivním smyslu doplněn o první kopie PVC profilů, uplynulo dlouho.

Není tedy vůbec překvapující, že okna s celým uzamykacím systémem se významně změnila od tohoto historického momentu až do současnosti. Totéž platí pro okenní kování.

Co odlišuje okenní kování: účel, design, klasifikace

Zvláštní a pečlivá pozornost je často zaměřena na kování. Kromě toho jsou na ni kladeny mnohé požadavky kladené na moderní plastová okna (odkazují na požadavky, které se týkají především kvality, spolehlivosti a životnosti).

Pokud se přesunete z abstraktuVzhledem ke specifikům je třeba říci, že kvalitní kování je alespoň polovina úspěšně vybudovaného a funkčního plastového profilu.

Upozornění!
Kování zaručuje okenní konstrukci vysoký stupeň odolnosti vůči každodenním nákladům, vysoký stupeň ochrany proti vloupání a samozřejmě snadné ovládání. Proto můžeme konstatovat, že kvalita okenního kování a kvalita provozu okna jsou v přímém poměru.

Okenní kování je navrženo modulárním způsobem. Zahrnuje tedy samotný pohon, skupiny smyček, které jsou umístěny v horní a dolní části struktury okna, jakož i úhlové mechanismy určené k pohybu.

Stojí za zmínku, že okenní kování má svou vlastní klasifikaci. V mnoha případech je klasifikován podle způsobu otevření křídla (vpravo nebo vlevo). Kromě toho existují klasifikace pro různé typy otevíracích oken.

Význam:

 1. posuvné
 2. houpačka
 3. neslyšící
 4. otáčení a otáčení
 5. šikmo rotující a jiné okenní profily.

Pro okna různých tvarů existuje i vlastní klasifikace.

Je jasné, že okenní kování, na základě výše uvedených klasifikačních kritérií, má různé typy a různé účely. Mezi nejdůležitější prvky příslušenství lze tedy rozlišovat rukojeti,sítě proti komárům, závěsy, mechanismy proti vloupání, blokovací pásy a další. Abychom porozuměli účelu každého z těchto prvků, stojí za to mluvit o každém z nich.

Jaké typy okenních kování jsou tam

Zámek Microlift, brzdová pouzdra

Tento mechanismus má zpravidla každé okno naklánění a naklánění. Faktem je, že jsme zvyklí vidět okno již v jeho vestavěném a pracovním stavu, nicméně je sotva možné, aby někdo hádal, že každé standardní křídlo má hmotnost v rozsahu od 20 do 40 kg. Není divu, že pod takovou impozantní hmotností je každá klapka vystavena ochabování.

Aby se tomu zabránilo, byl vyvinut zvláštní prvek pod názvem mikronásobný zámek. Zabraňuje průniku okenního křídla, a proto se při otevření nebo zavření nedotýká okénka okna (platí to zejména u velkých okenních konstrukcí).

Proces tření se bohužel týká nejen okenního křídla a okna. Tření je destruktivní faktor pro jakýkoliv mechanismus pracovního okna. Proto existuje další prvek příslušenství - brzdová pouzdra. Tyto plastové díly téměř zcela vylučují možnost přímého kontaktu rotujících kovových prvků, a proto se činnost okenní konstrukce stává hladší.

Síťka proti komárům

Význam tohoto prvku nábytku je obzvláště patrný v období létaslunovratu, když je otravný a můžete dokonce říci aroganci moderních ruských a nejen komárů, zdá se, že jde za hranice všech hranic.

Pomocí sítě proti komárům poskytujete spolehlivou a nezávislou plnou ochranu před mouchy, komáry, komáry a dalšími zástupci hmyzí jednotky. Mimochodem, nezáleží na tom, kde se právě nacházíte - doma, v zemi nebo dokonce v autě, protože síť komárů moderních výrobců poskytuje všude spolehlivou ochranu.

Kliky na okna

Když už mluvíme o kování, není nemožné věnovat pozornost rukojeti, protože dnes jsou ústředním prvkem každé okenní konstrukce. Moderní technologie umožňují zpravidla vyrábět kotce, které mají dobře promyšlenou a tudíž spolehlivou konstrukci základny, a proto se jejich provoz stává pohodlným a především dlouhodobým.

Takže si můžete vždy koupit rukojeť s fixací, například na 45 stupních, což zajistí pohodlné mikrovlnění. Navíc si dnes můžete vyzvednout kliku okna téměř jakékoliv barvy. Obavy o vaši bezpečnost, dnes si můžete zakoupit okna kliky s klíčem nebo tlačítko poskytnout ochranu proti vloupání ochranu v předstihu.

Panty pro okna

Tento prvek příslušenství plní dvě hlavní funkce:

 • bezpečné uchycení oknakřídlo k rámu;
 • zajišťující pohodlné otáčení kolem osy během otevírání a zavírání okna.

V tomto případě mají zásadní význam materiály používané při výrobě závěsů a příslušných konstrukčních řešení, protože kvalita a spolehlivost celé konstrukce okna závisí na kvalitě závěsů.

Závěsy se zpravidla třídí podle dvou hlavních znaků: podle provedení (planární a tyčové) a podle účelu (pro kovově plastové, dřevěné, hliníkové, ocelové a skleněné křídla). Trh s okenními výrobky dnes nabízí tříprvkové a dvouprvkové závěsy, rohové závěsy, přední mechanismy s čepem a kroužkem s kuličkovými ložisky, a to nejen.

Můžete si zakoupit závěsy, které umožňují nastavit polohu kliky okna ve třech hlavních fázích:

 1. otevírání
 2. úplný objev
 3. malá štěrbina pro mikroventilaci.

Vzduchové mechanismy

Již bylo řečeno, že je možné dosáhnout mikroventilace okna rukojetí nebo závěsy. Stojí však za zmínku, že kromě těchto prvků příslušenství existují i ​​další, které jsou navrženy tak, aby poskytovaly pohodlné větrání a cirkulaci vzduchu.

To je důležité!
Vysoká míra těsnosti plastových oken není jen výhodou, ale také nevýhodou. Často vidíme kondenzaci na vnitřní straně konstrukce okna (to je dánonízká propustnost vzduchu).

Aby se předešlo těmto nepříjemným momentům, byl vytvořen další prvek nábytku - klimatický ventil. Je instalován téměř nepostřehnutelným způsobem na horní část pohyblivého okenního křídla as jeho pomocí je možné dosáhnout úplné zvukové izolace, stejně jako zabránění průvanu a kondenzaci.

Ocelový hák

Pokud je vaším cílem nejen komfortní větrání a zvuková izolace, ale také spolehlivost a bezpečnost majetku, pak byste měli věnovat pozornost prvkům příslušenství proti vloupání (zejména u oken bytů umístěných v prvním patře, protože, jak ukazuje praxe) nejčastěji se stávají oběťmi hackerů).

Takže ocelový hák pro okna a balkonové dveře je vlastně zámek. Tento prvek je zpravidla vyroben z legované oceli. Hák „přichází“ shora nebo zdola v odpovídající latě na rámu je v něm spolehlivě upevněn. Díky tomu lze okno podle stupně ochrany porovnat i se vstupními dveřmi!

Střední zácpa

Je třeba poznamenat, že ocelový hák není jediným prvkem kování proti vloupání. Dalším důležitým prvkem je průměrná zácpa s protiproudem.

Skládá se ze dvou houbových čepů, které současně „vstupují“ do vratové tyče z obou stran. Pokud se zloděj pokusí přeskočit oknem posunutím obvodového kování, průměrný zámek mu to nedovolí.

Zajišťovací pásy

Tento prvek kování se používá k přitlačení křídla k rámu na několika místech po obvodu. Výsledkem je nutná komprese okenního těsnění, díky čemuž je ochrana proti vloupání ještě spolehlivější.

Špendlíky proti vloupání

Musím říci, že se jedná o speciální typ okenního kování, který přispívá ke zvýšené úrovni ochrany proti vloupání. Navíc je to jeden z nejpokročilejších příkladů systémů zabezpečení oken. Takový prvek nevyžaduje konstantní nastavení, protože se přizpůsobuje bočnímu zámku.

Špendlíky jsou kombinovány se standardními uzamykacími lištami a moderními plastovými pásy. Navíc díky vysokému pevnostnímu materiálu a hladkému tvaru se mechanismus snadno a hladce pohybuje.

Skládací nůžky

Je nemožné neřeknout pár slov o jednom z moderních vynálezů okenních mistrů.

"Skládací nůžky" - velmi pohodlné a můžete říct nenahraditelný detail. Pokud se díky zvýšenému zatížení průhyby křídla, „nůžky“ zvednou. Při použití tohoto prvku příslušenství nebudete muset více zavřít křídlo.

Vzdálený rámeček Ambitirm

Tento prvek kování byl vytvořen speciálně pro ty, kteří milují individualitu všude a ve všem. Vzdálený rám může dát oknu atraktivní a dokonce v jistém smyslu exkluzivní vzhled, což je výhodnévyberte si okno z celkové "šedé" hmoty. Kromě toho použití distančního rámu sníží stupeň mechanického namáhání, a proto zvýší kvalitu a trvanlivost skleněné jednotky.

Žaluzie

Toto je také prvek nábytku, bez něhož si již není těžké představit moderní okenní systém. Málokdo však ví, že moderní inovativní technologie umožnily vytvářet žaluzie uvnitř skleněné jednotky. Systém těchto žaluzií zaručuje plnou ochranu prachu, nečistot a různých povětrnostních podmínek.

Montáž příslušenství

Spolehlivost konstrukce oken a dveří, stabilita provozu pohyblivých částí, snadná obsluha a údržba jsou dány dokonalostí kování a kvalitou konstrukce.

Dobrá rada!
Páskování je způsob upevnění prvků po obvodu křídla a rámu, který zajišťuje spolehlivé uzamčení, optimálně rozložení zatížení a kompenzace sil působících na křídlo okna. Plně vybavené uzamykací páskovací body jsou umístěny po celém obvodu rámu a křídla a jsou ovládány pouze jednou rukojetí.

Zjednodušené verze páskování mohou mít upínací mechanismy pouze na jedné straně naproti smyčkám.

Kování podle typu okenních konstrukcí

Okenní kování evropských výrobců jsou často vyráběny v univerzálním provedení a jsou stejně vhodné pro moderní plastová okna, dřevěná a hliníková okna.

 1. Příslušenství pro plastová okna z PVC - vybavení a výroba;
 2. Kování pro dřevěná okna v poměru k ceně a kvalitě;
 3. Příslušenství pro hliníková okna - výběr profesionálů.

Důležité vlastnosti moderního vybavení

Drážka kování

Drážka v křídle okenního profilu určeného pro montáž armatur se nazývá kování. Moderní evropské plastové profily jsou vybaveny standardním europasem pro armatury - 16 mm. Velikost montážní drážky je ve skutečnosti 16,2 mm (povoleno 0,2 mm).

Příslušenství pro okna se také volí podle velikosti drážky pro montáž. Existují dvě nejběžnější velikosti montážní drážky: 12 /20-9 a 12 /20-13. Tyto rozměry ukazují poměr profilů křídla a rámu v uzavřené poloze ventilů. Podrobně zvažte, co přesně tyto parametry charakterizují.

Faltslüft Sash

Faltsluft (12 mm) je vzdálenost od ohybu rámu k přehybovému záhybu, aniž by byla zohledněna hloubka drážky kování.

Šířka překrytí /překrytí (20 mm) je vzdálenost od konce přesahu křídla k záhybu křídla.

Střed drážky kování nebo osa kování je vzdálenost od osy montážní drážky křídla k povrchu rámu (uvnitř). Vlastnost konstrukce odolná proti vloupání do značné míry závisí na této hodnotě.

Kování Dornmass (Doornmass)


Důležitou vlastností armatur je vzdálenost od drážky k montáži ke středu (ose) rukojeti.Tento parametr se nazývá Dornmass. Zvláště důležité pro dveřní zámky a zámky. V závislosti na typu zámku /zámku se může pohybovat od 7,5 mm do 80 mm.

Výška rukojeti armatur

V některých případech je při výrobě oken nutné umístit rukojeti na určité (nestandardní) úrovni od spodního okraje křídla.

Výška rukojeti v okně je dána vzdáleností mezi středem otvoru pro kliku okna a dolním záhybem křídla, což je tato vzdálenost, která je „výškou rukojeti armatur“. Hlavní zámky, ve kterých je umístěn otvor pro ovládací páku, mají proměnnou nebo konstantní polohu tohoto otvoru.

 • Při použití hlavních zámků kování skonstantní polohou rukojetije výška rukojeti určena velikostí zámku, není možné měnit výšku rukojeti.
 • Při použití hlavního kování kování svariabilní polohou rukojetije možné umístit rukojeť přesně uprostřed listu, nižší nebo vyšší.