Jak udělat rám pro okno to udělat sami

Dobrý den, přátelé!

Mnoho mých přátel má vlastní letní chaty. A víš co?

Všechny domy na těchto místech byly postaveny bez zapojení externích odborníků. Ale řekla jsem jim něco v otázce oken.

Ve skutečnosti neexistují žádné mimořádně složité úkoly. Chcete se dozvědět, jak udělat rám pro okno vlastníma rukama?

Jaké materiály a nástroje budou potřebné pro všechny práce?

V níže uvedeném článku vám napíšu podrobné pokyny, které můžete okamžitě začít provádět.

Jak udělat okenní rám vlastníma rukama

Dělat dřevěný rám pro okno vlastníma rukama není tak složitá záležitost, jako je časově náročná.

Současně s cílem získat skutečně kvalitní hotový výrobek potřebujete nejen znalosti práce, ale i speciální nástroje.

Každé okno je spíše složitou konstrukční strukturou, která je také dynamická. Kromě toho, že samotný profil okna má neobvyklý geometrický tvar, jsou v okně prvky, jako je například odliv, které je obtížné provádět nezávisle.

Je proto nepravděpodobné, že by dřevěný rám, jako je ten, který se prodává v obchodech, bez zvláštního vybavení vyrábí. Ale v místnostech, kde neexistují žádné zvláštní požadavky na okna, je možné rámy vyrobit vlastními rukama.

Jak vyrobit okenní rám vlastníma rukama, v podmínkách dílenské dílny

Nejdříve se budeme snažit o co nejjednodušší, jednokřídlou konstrukci. Každý ví, že dřevěné rámy prasknou v čase, ztrácí tvar. Chcete-li prodloužit svůj život, postarejte se o výběr správného materiálu. Mělo by být dobře vysušené. Navíc je nejlepší dát přednost celé řadě, ale takzvanému „spojenému“ dřevu.

Konstrukčně je dřevěným rámem krabička, která je zajištěnaokenní otvor a rám s prosklením. Samotná krabice, ke které je rám připevněn, může být vyrobena z desky s průřezem 50 x 150 mm, pro rám je vhodná tyč 50 x 50 mm. Tloušťka dřeva pro výrobu okenního otvoru se volí v závislosti na jeho velikosti. Pro malé, můžete použít desky tenčí, s velkými velikostmi, resp. Naopak.

Jak začít s montáží

Pro usnadnění následné instalace začíná práce s výrobou okenní krabice. Na zvolené desce, pomocí elektrické hoblíky, je vyříznuta drážka, takže profil prvku má tvar písmene G. Hřeben získaný v důsledku řezání má rozměry 20 mm na šířku a 15 mm na výšku.

To je důležité!
Poté se ošetřená deska rozřezává na 4 části podle opatření otevírání oken a propojených získaných segmentů. Nejvzdálenější a nejtvrdší je považován za typ spoje "rybinovitý". Tento typ připojení je tak všestranný a pohodlný, že bych na něm rád pobýval trochu podrobněji.

Směs „rybinovitých“ je považována za nejkrásnější a nejodolnější, kromě toho zabraňuje deformaci dřevěných prvků při dlouhodobém provozu. Proto je tento způsob připojení velmi populární a používá se nejen při výrobě okenních rámů, ale i nábytku.

Při provádění takového spojení jsou obě části spojeny speciálními zuby. Například, v desce umístěné svisle, hroty jsou řezané, a vhorizontální drážky. Poté, co hroty vstoupí do drážek, mohou být odděleny pouze v poloze, ve které byly spojeny.

Trny jsou vždy menší než šířka drážek, zejména pokud je dřevo husté. I bez lepení je spojení pevně drženo, kromě toho vypadá velmi esteticky, bez dalšího zpracování.

Samozřejmě není možné vyrábět bez pomoci šablony a speciálního vybavení složité formy hrotu a drážky, proto v našem případě aplikujeme jednoduchou přímku. Pro realizaci této operace je lepší použít ruční mlýn, ale v případě jeho nepřítomnosti můžete použít kladivo a dláto, pilu. Spoje jsou opatřeny lepidlem ze dřeva, které spojuje díly dohromady. Je důležité, aby při montáži byl úhel spoje udržován na 90 °. Pro další posílení krabice použijte kovové rohy pro okna.

Podrobná technologie

Technologie, jak udělat okenní rám, uvažovat o něco víc. Montáž částí okenního rámu je podobná předchozímu popisu, ale v tomto případě je výztuž pomocí kovového rohu také doplněna čepovým spojem. Vzhledem k tomu, že rám je pohyblivá konstrukce, to znamená, že se pravidelně uzavírá a otevírá, její prvky vyžadují spolehlivější upevnění.

Věnujte pozornost!
Jediné, co odlišuje výrobu rámu od výroby okenní krabice, je složitější profil prvního. Se standardní velikostí tyče 50 až 50 mm, poVyříznutí drážek profil nosníku vypadá takto: drážka ve spodní části je 20 mm široká a 15 mm vysoká, horní drážka je 14 mm široká a 10 mm vysoká.

Dolní - vzájemná drážka k okénku okna, horní, v množství jedna nebo dvě, se používají pro brýle. Šířka patky by měla být 10 mm a tloušťka skla - 4 mm. Vytvořte profil stejným způsobem jako u krabice. Podle velikosti okenního rámu je připravený profil rozřezán na čtyři části.

Při měření berte v úvahu, že pro normální otevírání a zavírání okenních křídel musí být mezi rámem a skříní vytvořena mezera o délce jednoho nebo dvou milimetrů. Všechny části rámu jsou navzájem spojeny „rybinou“. Nezapomeňte také snížit další spike připojení.

Dále jsou rám a skříň opatřeny nátěrem, aby byly chráněny před povětrnostními vlivy. Mimochodem, je vhodnější udělat malbu, když brýle ještě nejsou dodány, v tomto případě nehrozí riziko rozmazání. Dále vyrábíme zasklení a na krabici a rámu nastavte smyčku.

Můžeme předpokládat, že jste se vypořádali s obtížným úkolem vytvořit jednoduché okno.

Okenní rámy si to sami ze dřeva

Mnozí lidé jsou zvyklí dělat totéž, jako všichni ostatní, instalovat nové okenní rámy - zavolat řemeslníky, kteří demontují stará okna a vkládají nová okna, nejčastěji z plastu nebo hliníku.

Je pravda, že jejich vážnou nevýhodou je poměrně vysoká cena a potřeba používat speciální vybavení.

Proto se mnozí diví: „Jak udělat okenní rám vlastníma rukama? A co je k tomu potřeba?

Materiály a nástroje pro výrobu okenního rámu

Koneckonců, aby se okna ve vašem oblíbeném venkovském domě nebo ve skleníku, není nutné instalovat plastové rámy - osobně vyrobené dřevěné konstrukce budou dělat také.

Pro výrobu dřevěných okenních rámů budete muset zakoupit suché dřevo ve formě tyčí. Ale mnoho pro výrobu rámů pomocí překližky.

Při výběru potřebného materiálu vyberte desky s průřezem 5 x 15 cm nebo nosníkem 5 x 5 cm.

Bude také zapotřebí:

 • lepidlo na dřevo;
 • okenní čtverce (kovové);
 • sklo.

Bude také zapotřebí výkresové a některé truhlářské nástroje:

 1. pila;
 2. kladivo;
 3. sekáče.

Po získání a přípravě můžeme pokračovat v práci.

Jak udělat okenní rám z mříží vlastníma rukama

Osvědčený materiál ve stavebnictví je lepená dřevěná tyč. Samozřejmě můžete použít jeho jednoduchou verzi z masivu, ale zde se zvyšuje pravděpodobnost ztráty tvaru rámu v důsledku srážek.

Dobrá rada!
Dřevěná lišta ve tvaru písmene L pro okenní krabici Aby nedošlo ke ztrátě tvaru stromu a zakryjte speciální ochranný roztok.

A nyní popíšeme posloupnost všech kroků v danémtechnologický proces:

Nejprve je třeba vytvořit okno. K tomuto účelu, v námi zvolené desce 5Х15, je drážka vyříznuta tak, že deska v profilu vypadá jako písmeno „G“. Tento druh hřebene je nezbytný pro integritu našeho budoucího okna.

Dále musíme vypočítat přesné rozměry našeho dřevěného okenního rámu a začít řezat desky, každá z desek by měla být rozdělena na 4 části požadované velikosti, po které budou spojeny. Nejspolehlivější možností pro tento typ montáže by bylo použití hrotů a drážek.

Aby bylo možné je rychle vytvořit, budete potřebovat dláto, ruční pilu a kladivo. Drážky jsou vytvořeny na svislé části rámu a na vodorovných hrotech. Po výrobě musí být tyto díly namazány tesařským lepidlem a části skříně by měly být spojeny, aniž by bylo zapomenuto, že je pozorován úhel 90 °.

Dále je třeba posílit dřevěné rámy v rozích speciálně zakoupenými čtverečky oken. Můžete si je koupit v obchodě nebo na trhu. Jsou nezbytné pro vyztužení našeho dřevěného okna.

V tomto okamžiku je naše lepidlo suché a nyní můžeme začít vytvářet rám pro pohyblivou část. Nosník by měl mít menší průřez než okenní skříň, takže řez je zmenšen tak, aby mezera byla asi 0,1 - 0,2 cm.

Dále spojíme detaily dřevěného okenního rámu v pořadí popsaném výše.

Po sestavení vnitřku našeho dřevěného okenního rámu je upevněn k našemukrabice se smyčkami. Sklo je nutné předem vložit, i když to lze provést až po úplném sestavení rámu okna.

Výroba okenního rámu z překližky

Někdy se ukazuje, že všechno není tak dobré, jak bychom chtěli, a získá se elementární poškození materiálu.

Aby se tyto následky odstranily, lze rám vyrobit také z pásů překližky vlastníma rukama.

Pro výrobu bude stačit mít 4 pásky, které budou muset být spojeny do obdélníku. Je důležité nezapomenout nastavit úhel na 90 °. Pro získání požadovaného profilu je rám sestaven z několika podobných obdélníků s různými šířkami.

Nezapomeňte také na přesná měření, jinak se hmotnost může ukázat jako mělká. Tímto způsobem můžete dokonce vytvořit okna s tvarovým profilem.

Tato metoda je vhodná jak pro neslyšící, tak pro okna s více okny, kde může být jedna až tři řady skla.

Pokud existuje pouze jedna sklenice, pak budete potřebovat 8 překližkových pásů, které se spojí do dvou obdélníků. A aby se skleněné tabule upevnily, druhá vrstva by měla být o něco menší než první.

Když jsou všechny detaily připraveny, upevněte šrouby.

Nástroje a materiály, které vám budou užitečné:

 • Překližky nebo hotové pásy z ní;
 • Dvojité zasklení;
 • Kovové čtverce a kotce;
 • Clay (lepšítesařství);
 • samořezné šrouby;
 • Pila;
 • Panty pro okna;
 • Sekáče;
 • kladivo;
 • Měřicí páska;
 • Náměstí.
To je důležité!
Jak vidíte, každý, kdo je schopen pracovat s nástrojem a má chuť něco udělat vlastní rukou, může udělat okenní rám vlastníma rukama.

Dole s lenivostí a předáváním nových úspěchů!

Okna pro kutily: konstrukce

Konstrukce okenních rámů (knihařských vazeb) je velmi různorodá. Volba stavby v podstatě závisí na přání a chuti majitele budoucího domu, na tradicích a možnostech.

Dřevo je při výrobě tradičním přírodním materiálem. Je možné vyrobit dřevěné okenní rámy vlastníma rukama.

Samozřejmě, tento proces vyžaduje určité dovednosti a znalosti, ale pro ty, kteří mají velkou touhu dělat všechno vlastníma rukama, je možné provádět jakékoli stavební práce, dokonce i dělat okno. Okenní rám vlastními rukama vyžaduje, aby byl mistr obzvláště opatrný a přesný ve výrobě.

Dalším důležitým faktorem při výběru okenní konstrukce je velikost okna, umístění budovy a podlaha, na které bude budoucí okno umístěno. Zhotovení okenních rámů vlastními rukama vám zaručí jedinečnost a individualitu vašich oken.

Stavby

Konstrukce okenních krytů je rozdělena do následujících typů:

 1. prázdné kryty;
 2. vedoucí(otevření) - ventily mohou být různého čísla (od 1 do 3);
 3. zvedání;
 4. posuvné;
 5. s dodatečnou montáží příčníku nebo větrání (jeden nebo více).

Dřevěné okenní rámy listového charakteru se nejčastěji provádějí pomocí tří prvků. Jedná se o dvě otevírací dveře a nad nimi upevněný příčník. Transom může být hluchý, otevřený nebo nepřítomný úplně.

Součásti okenních křídel a oken oken jsou páskovací (horní, dolní a boční) a podvodník (sloupek). Dvojitý hrot je používán pro rohový spoj popruhů a jeden čep na lepidle je používán spojit plodiny s popruhy, používat hmoždinku zajistit to bezpečněji.

Výrobní proces vyžaduje velitele určitých dovedností a znalostí, jakož i přesnost a správnost. Ale těm, kteří mají velkou touhu dělat všechno vlastníma rukama, je možný jakýkoliv druh stavebních prací.

Před zahájením výroby připravte potřebné nástroje:​​

 • povrchové měřidlo;
 • sekáč;
 • stavební nůž;
 • pila;
 • brusný papír (pro stripování);
 • šroubovák nebo vrtačku s vrtáky;
 • rovina;
 • čtverec;
 • tužka nebo fixka;
 • pravítko nebo svinovací metr.

Technologie výroby

Pro výrobu dřevěných okenních rámů je nutné zvolit tyčky (čtvercové nebo obdélníkové) správné kvality. Musí být suché a bez uzlů.Kvalita rámů by měla být na vysoké úrovni, protože mají velký význam pro udržení tepla v domě.

Především je nutné bar zpracovat kvalitativně na jedné straně.

Poté pomocí povrchového rozchodu identifikujte rizika na druhé i třetí straně.

Srovnejte čtvrtou stranu se zamýšlenými riziky pomocí plánování.

Poté můžete naplánovat druhou stranu. Je důležité dosáhnout pravých úhlů mezi stranami tyče.

Dále je třeba měřidlem označit první a čtvrtou stranu a poté naplánovat třetí stranu tyče.

Nyní, když jsou takto zpracovány všechny pruty, můžete přejít k záhybům zařízení. Uspořádání záhybů se provádí tak, že v hotovém rámu je jejich umístění ve stejné rovině. V opačném případě nebude nutný stupeň zhutnění skla.

Věnujte pozornost!
Velikost záhybů závisí přímo na typu těsnění a skle, přesněji na jeho tloušťce. Pokud se jako těsnění použije housenka, musí být záhyby širší než při použití jako tmel pro tmel.

Dalším faktorem ovlivňujícím velikost přehybů je tloušťka samotných páskovacích pásek a desek. Nezapomeňte, že příliš úzké záhyby snadno projdou větrem.

Sloučeniny, ve kterých se používají hroty, podléhají obzvláště pečlivému provedení, takže umožňují, aby části do sebe zapadaly s vysokou hustotou, aby se zabránilo mezerám anerovnováhy. Pro výrobu (řezání) trnů pomocí pily s malou a úzkou čepelí.

Při montáži konstrukce okna je třeba věnovat zvláštní pozornost rohům spojovacích částí. Kolmá poloha se kontroluje pomocí čtverce. Vnější listy, jejichž šířka je větší než 700 mm, jsou upevněny kovovými čtverci.

Spojení může být provedeno jak ze strany prostoru mezi tabulemi, tak z vnějšku. Pokud jsou vazby letní v přírodě, jsou čtverce umístěny uvnitř.

Ve výrobním procesu, v místech, kde je vzájemný uzel ventilů a příčníků, je nutné zvolit prostory, které ztěžují průchod oblouky. Křídlo ošetřené postříkání, které zavírá mezeru verandu.

Těsnění oken

Za účelem snížení pronikání vzduchu do domu je po obvodu verandy v rámu umístěno těsnění. To může být pěnová guma, houba guma, šňůra a tak dále.

Jsou-li v konstrukci rámu křídla, okenní listy nebo vnější příčníky, musí být spodní lem opatřen drážkou a odtokem, tj. Odkapáváním, které je navrženo pro shromažďování kapek proudících na skle.

Při provádění úkonů spojených s montáží a montáží vazeb dbejte na poměrně těsné usazení vestibulů mezi sebou a s ohledem na krabici, přesněji na její prostory. Pokud se tak nestane, prach se dostane do domu přes praskliny a během chladného obdobívytvořit únik tepla.

Za účelem snížení pronikání vzduchu do domu je po obvodu verandy v rámu umístěna pečeť. To může být pěnová guma, houba guma, šňůra a tak dále. Hlavní věc, že ​​toto těsnění má takové vlastnosti jako pružnost, odolnost a pevnost. Pro stejné účely použijte nashchelnik.

Druhy okenních vazeb

Rámy mříže se používají pro zasklení verand, balkonů a teras.

Jeden typ vazby je mřížkový rám. Používají se pro zasklení verand, balkonů, teras a podobných prostor. Oni jsou křídlo, nebo s tabulí vestavěnou do rámu.

Jednou z vlastností těchto rámů je použití malých sklenic. Nevýhodou je malá světlá plocha, protože konstrukce má velký počet desek.

Další typy okenních rámů jsou dvojité vazby. Nejčastěji se používají v civilní výstavbě. Jejich provedení předpokládá přítomnost dvou vazeb (vnitřních i vnějších), které jsou propojeny pomocí smyček a lisovány pomocí šroubových spojů. Takové vazby visí na společných smyčkách.

Dobrá rada!
Stává se také, že vnitřní vazby jsou prováděny „hluchými“. V létě jsou odstraněny jako zbytečné a v zimě jsou zavedeny.

Znáte-li technologii výroby dřevěných rámů, můžete svůj dům snadno ozdobit vyrobenými oknyudělej to sám

Okenní rámy pro doutníky: návod na provedení

Moderní kov-plastová okna budou vypadat skvěle v moderní kanceláři, ale pro domácí mnoho lidí stále dává přednost použití přírodních materiálů. Plastová okna tedy pravděpodobně zcela nenahradí dřevěná okna.

Navíc, v přítomnosti vynalézavosti a přímých rukou, může být rám vytvořen i sám.

Konstrukční prvky dřevěných oken

Za zmínku stojí, že bude velmi obtížné vytvořit okno zcela podobné výrobkům ze dřeva. A důvodem není neschopnost pracovat s tesařskými nástroji, ale skutečnost, že rámový profil je velmi komplikovaný a odchylka i několik milimetrů povede k problémům při provozu okenního mechanismu.

Je však možné vyrobit okenní rámy ze dřeva vlastníma rukama. Bude nutné jen trochu zjednodušit konstrukci, což je podrobněji popsáno dále v článku.

Moderní tovární dřevěná okna se neliší od kovových plastových (s výjimkou snad použitého materiálu). Tvar rámu je poměrně komplikovaný, což je dáno tím, že téměř stejná armatura se používá jako u oken z plastu, to znamená, že křídlo takového okna se může otevřít ve dvou rovinách, což zaručuje jeho spolehlivou svorku k rámu.

Pokud jde o to, jak vyrobit dřevěný rám pro okno, můžete trochu poradit, abyste návrh zjednodušili. Byve velkém bude rám jednoduchým obdélníkem spojených dřevěných tyčí. Geometrie průřezu bude taková, že je možné instalovat buď hotové okno s dvojitým zasklením nebo sklolaminát.

Není třeba přebývat na dřevě, je možné použít parapet z jiného materiálu, jako je plast, spolu s dřevěným rámem. Podrobnosti o upevnění plastového parapetu k dřevěnému rámu jsou popsány níže.

Technologie výroby rámu ze dřeva

Je vhodnější rozdělit celý proces na etapy:

 • musíte nejprve rozhodnout o profilu, obstarat materiály, protože kromě řeziva, budete také potřebovat vysoušedlo, sklo nebo sklo, tmel, samořezné šrouby, zasklívací korálky, atd.;
 • pak nejdůležitější etapa - samotný rám. To lze nazvat nejzodpovědnější, protože warp v několika milimetrech způsobí v budoucnu spoustu problémů;
 • provádí se zasklení a instalace okenní jednotky.

Volba optimálního provedení

Nejdříve se musíte rozhodnout, zda použijete plavené sklo nebo sklo.

Výkresy okenních rámů vyrobených ze dřeva lze nalézt v libovolné z navrhovaných variant, takže informace o silných a slabých stránkách plochého skla a oken s dvojitým zasklením nejsou zbytečné:

Listové sklo - má nízkou cenu (ve srovnání se skleněnou jednotkou), lze jej snadno řezat na vlastní pěst apoškození a výměna nemůže být problém. Mezi nevýhodami můžeme konstatovat nižší pevnost, stejně jako skutečnost, že okno s použitím tabulového skla bude mít velké tepelné ztráty;

To je důležité!
Pozor! Okamžitě je nutné zlikvidovat možnosti pro okna s 1 tabulí skla. Vzduchová mezera je jistě nezbytná, jinak se teplo z místnosti velmi rychle odpaří.

Cena okna s dvojitým zasklením bude samozřejmě vyšší, ale má mnohem nižší tepelnou vodivost než varianta s použitím plochého skla. Faktem je, že ve skleněných obalech jsou výrobci mezi skleněnými tabulemi vstřikováni inertním plynem, který má extrémně nízkou tepelnou vodivost. Z nedostatků můžeme vypozorovat nemožnost opravy skleněné jednotky, stejně jako skutečnost, že rozměry již nemohou být již nastaveny;

Věnujte pozornost! Postupem času se koncentrace plynu mezi skly snižuje, ale tepelná ztráta oknem se kvůli tomu příliš nezvyšuje. Tak se o to nebojte.

můžete použít kombinovanou verzi. V tomto případě se nepoužívá příliš tlusté sklo a ploché sklo (tzv. Finská okna). Díky tomuto přístupu je možné ušetřit na nákladech okna s dvojitým zasklením a dosáhnout poměrně dobrých ukazatelů z hlediska snížení tepelných ztrát.

Nejčastěji se provádí výroba dřevěných okenních rámů vlastníma rukama pro instalaci v zemi,když není potřeba utrácet peníze na nákup hotových okenních jednotek. V tomto případě si můžete zvolit poměrně jednoduchý design s použitím běžného plochého skla.

Pokud jde o konstrukci rámu, jednoduché, ale spolehlivé řešení lze považovat za možnost použití dvou sklenic se vzduchovou mezerou nejméně 2 cm mezi nimi, případně můžete použít dvojitý rám s jedním zasklením každého z nich.

Výroba rámu

Při výrobě rámu je nezbytné zajistit, aby při montáži zůstala zachována geometrie a neohýbala se. Z tohoto důvodu je vhodné použít lepené lamelové dřevo o průřezu cca 50x50 mm.

Dřevěný rám pro okno s vlastníma rukama bude mít poměrně jednoduchý příčný profil. zevnitř, budete muset vybrat dřevo, aby bylo možné instalovat sklo, odspodu, je výběr pro pohodlí montáže rámu.

Práce začíná označováním připraveného řeziva.

Spojení v rozích lze provést dvěma způsoby:

podle schématu trnové drážky bude při řezání hřebenů a drážek vyžadována vysoká přesnost;

za použití rybinové sloučeniny. V tomto případě bude nutné nejprve uchopit konce bočních stěn rámu v úhlu 45 °, pak jsou prvky spojeny a poloha klíče je načrtnuta. Speciální fréza vybírá drážku na obou prvcích, jsou vzájemně spojeny a klíč je jednoduše zasunut do drážky. Pro větší sílu můžete vynechat kloublepidlo na dřevo.

S ohledem na pracnost rybinového spoje, jakož i skutečnost, že požadovaný frézovací nástroj nemusí být na dosah ruky, je častěji používán spoj pero a drážka.

Věnujte pozornost! Montážní návod to v zásadě nevyžaduje, ale pevnost spoje může být zvýšena pomocí dřevěné hmoždinky. Již po kloubu je spoj vyvrtán a do něj je vložen dřevěný válec, jehož průměr je přesně roven průměru díry (dříve jsou stěny opatřeny lepidlem).

V době sušení lepidla není nadbytečné upevní rám kovovými rohy. Lepené lamelové dřevo si v podstatě udržuje svůj tvar dobře, ale je lepší být v bezpečí.

Poté, co lepidlo zaschne, můžete pokračovat v instalaci armatur, zasklení a jeho instalaci do krabice. Brýle budou upevněny obyčejnými obrubami, a aby byla zajištěna těsnost prostoru mezi brýlemi, můžete stěrku potřít kontaktní plochou skla a rámu.

Nezávislá výroba dřevěných rámů pro okna nemůže probíhat bez obruby. Mohou být upevněny běžnými malými hřebíky nebo šrouby. Vzhledem k tomu, že povrch skleněné kuličky bude viditelný, je možné po dokončení práce namalovat hlavy, i když je obtížné je najít později, ale je to malý problém.

Věnujte pozornost! Poměrně častým problémem je zamlžování oken tak, že se to nestane, rosný bod by měl být umístěn mezi tabulemi. Můžete zjistit teplotu, při které dochází ke kondenzacivhodnou tabulku (v závislosti na vlhkosti a teplotě).

Vezměme si nejjednodušší příklad toho, jak vyrobit dřevěné okenní rámy sami. Konstrukce rámu může být komplikována instalací průduchů, někteří používají kompresor k čerpání vzduchu do prostoru mezi tabulemi, ale postup je stejný.

Věnujte pozornost!
Během procesu instalace bude třeba instalovat parapet, nikoli pouze rám. Je možné kombinovat různé materiály, takže můžete použít běžný plastový parapet.

Je instalován v následujícím pořadí:

 • nejprve vyřízněte požadovaný tvar z zakoupeného parapetu;
 • pak se okenní parapet spustí trochu pod rámem. Ze dna by měla být upevněna v konstrukční poloze dřevěnými klíny;
 • prostor pod parapetem je vyplněn montážní pěnou.

Poté, co uschne, může být přebytek jednoduše řezán nožem.

Stupeň dokončení lze považovat za zbarvení okna, ale o to v dalším článku.

Jak vyrobit okenní rám z tyčí a překližky

Většina lidí volá mistry, aby vkládali okna a vkládali plastové nebo hliníkové rámy. Jejich hlavní nevýhodou je poměrně vysoká cena a potřeba použití speciálního vybavení při montáži. Mohu udělat okenní rám vlastníma rukama? Jaké nástroje a materiály jsou k tomu potřebné?

Koneckonců pro zasklení venkovského domu nebo okenskleníky nemusejí nutně instalovat plastový rám - domácí dřevěná konstrukce je také docela vhodná.

Co je třeba připravit

Pro výrobu dřevěného dřevěného rámu je nutné zakoupit zcela suché dřevo ve formě tyčí nebo lepené verze. Pro výrobu rámu, mnoho použití překližky.

Při výběru materiálu je třeba vzít desky s průřezem 5x15 cm nebo tyč o rozměrech 5x5 cm.

Bude zapotřebí následující příslušenství:

 • tesařské lepidlo;
 • čtverce z kovu;
 • sklo.

Potřebujeme nástroje pro kreslení a truhlářství: pila, dláto, kladivo. Jakmile je vše získáno a připraveno, můžete začít pracovat.

Jak vyrobit dřevěný rám s vlastními rukama z mříží

Velmi dobrým materiálem pro práci, často používaným ve stavebnictví, jsou lepené dřevěné trámy. Můžete použít jeho obvyklou verzi z masivního dřeva, ale zvyšuje se pravděpodobnost, že se rám ztratí v důsledku srážek. Tomu se lze vyhnout zakrytím stromu speciální ochrannou látkou.

Technologický proces výroby konstrukce se skládá z následujících kroků:

Nejprve vytvořte okno. Za tímto účelem vyřízněte drážku v desce 5x15 cm tak, aby deska v profilu vypadala jako písmeno „G“. Takový hřeben je nutný pro těsnost budoucího okna.

Přesně vypočítat rozměry konstrukce a začít řezat desky, každý z nich by mělbýt rozděleny do čtyř částí požadované velikosti a jsou vzájemně propojeny. Nejspolehlivější možností pro takovéto sestavy je použití hrotu a drážky.

K rychlému použití jsou zapotřebí následující nástroje: sekáč, kladivo a ruční pila nebo elektrický řezač. Drážky jsou vytvořeny na svislých částech rámu. Na horizontálních segmentech vystřihněte hroty.

Poté, co byly všechny tyto díly vyrobeny, se používají k lepení tesařským lepidlem a spojování částí skříně, přičemž se nezapomíná na přesnost všech spojů pomocí kovového úhlového klíče v úhlu 90 °.

Další fází práce je posílení speciálních okenních čtverců v rozích konců rámu. Jsou zakoupeny na stavebním trhu nebo v obchodě a jsou nezbytné k zajištění požadované tuhosti krabice.

Podejte lepidlu určitý čas, aby zaschlo a pokračujte k vytvoření rámu pro pohyblivou část okna. Dřevo pro něj by mělo mít menší průřez než okno. Proto je jeho průřez zmenšen tak, že mezera mezi rámem a hlavní skříní je v rozsahu od 0,1 do 0,2 cm.

Dobrá rada!
Připojte rámové díly ve stejném pořadí a pomocí hrotů a drážek, jak je popsáno výše při výrobě okenního rámu.

Po kompletní montáži vnitřku okna je upevněn na krabici s panty. Nejprve je třeba vložit skleněnou tabuli, ačkoliv to lze provést až po úplném sestavení rámu rukama.

Výroba překližkového okna

Pokud se snažíte vytvořit profil rámů vyrobených z výroby doma, můžete nakoupit materiál.

Aby se tento problém odstranil, lze rám vyrobit vlastními rukama z pásů z překližky.

Za tímto účelem je dostačující mít čtyři takové pásy, které musí být spojeny do obdélníku. V tomto případě nezapomeňte nastavit pravý úhel pomocí úhlu měření na koncích konstrukce. Pro získání požadovaného profilu je rám sestaven z několika takových obdélníků, které mají různé šířky.

Současně nezapomeňte provést přesná měření, jinak bude stavba kosobosoi. Díky této „hybridní“ metodě překližky můžete získat okna s tvarovaným profilem.

Tato metoda je vhodná jak pro neslyšící, tak pro vícedílné struktury obsahující jednu, dvě nebo tři řady sklenic. Pro rám s jednou řadou zasklení stačí použít 8 překližkových pásů spojených ve dvou obdélnících. Pro upevnění skleněných tabulí musí mít druhá vrstva proužků menší šířku než první obdélník.

Získané díly jsou upevněny šrouby.

Jsou-li vloženy dvě nebo tři řady sklenic, všechny části jsou potaženy lepidlem ze dřeva.

Požadované nástroje a materiály:

 • Dřevěné kostky a prkna.
 • Překližka.
 • Sklo.
 • Okenní čtverce z kovu, rukojeti.
 • Lepidlo na dřevo.
 • Samořezné šrouby.
 • Závěsy oken.
 • Pila.
 • Sekáče.
 • Kladivo
 • Elektrická vrtačka s frézou.
 • Svinovací metr.
 • Kovové pravítko.
 • Náměstí.
 • Tužka.
 • Papír (pro kreslení oken).
To je důležité!
Každý, kdo má počáteční schopnost pracovat s nástrojem, a touha něco udělat vlastníma rukama, může nezávisle vytvářet okenní rámy. Hlavní věc - nebuďte líní.