Jak udělat okenní rámy vlastníma rukama

Jak udělat rámy pro okna vlastníma rukama

Dobrý den, řemeslníci! Dnes je pro vás článek.

Mám známého, přítel mých rodičů, který vystudoval architekturu a stavebnictví, pracoval sám a nyní je v důchodu.

Už si vybudoval dům v rámci městských hranic a letní chatu mimo město pro svou rodinu.

Veškeré práce, od pokládky základů až po montáž dveří, jsou vyráběny bez jakékoli pomoci.

Když přišel ke svým oknům, okamžitě se ke mně obrátil s otázkou, jak udělat okenní rámy vlastníma rukama.

Pomohl jsem mu a chci vám říct, jak se to dělá. Dřevěná okna, v zásadě je možné provádět samostatně, v "domácích" podmínkách, ale je to spíše usilovná práce.

V tomto případě jsou zapotřebí speciální speciality nástrojů. S některými schopnostmi takové práce je možné postavit okna ze stromu vlastní silou.

Vyrobit rámy sami

Okenní profil má velmi složitý tvar, musí být vyroben s dodržením naprosto přesných rozměrů, a pokud jsou (rozměry) rozbité, okno nebude vzduchotěsné. Nízké přílivy jsou také obtížně vyráběné.

Proto je nejlepší vyrábět okna v továrnách, kde jsou speciální stroje na řezání odřezků a jiných věcí, které budou odolnější a přirozeně vydrží dlouho.

A doma můžete udělat jednodušší verzi okna, určitě to nebude dokonale těsné, jako továrna. Samoobslužná okna lze úspěšně použít na balkonech, v venkovských domech, na verandě atd.

Nejlepším řešením by byla lepená deska s dobře vysušeným dřevem. Takový materiál poskytne budoucím oknům warp nebo propad během provozu.

Co potřebujete vědět před zahájením práce?

Výroba dřevěných oken vlastníma rukama začíná výrobou krabice, která bude upevněna v otvoru. K tomuto boxu je připojen rám s brýlemi. Pro krabici by nejlepší variantou byly desky s průřezem 50x150 mm. Prorám může být aplikován řezným dílem 50x50 mm.

Věnujte pozornost!
Rozměry surovin se volí na základě velikosti okenního otvoru. Krabice je vyrobena z dobře vysušených hoblovaných desek. Na desce musíte udělat drážku tak, aby její čelní plocha měla tvar písmene G.

Drážka bude dlouhá 130 mm a její hloubka bude 15 mm s velikostí desky 150x50 mm. Hřeben, který vzniká při řezání drážky, je nezbytný pro těsnost okna. Po přesném měření je nutné desku rozřezat na 4 části.

Díly jsou spojeny pomocí hrotů. Nejvhodnější je použít hroty s odpovídající drážkou ve tvaru rybinky. V tomto případě bude připojení odolnější.

Takové spojení je však velmi obtížné provést bez náležitého nástroje, takže můžete použít běžné rovné hroty a rovné hroty.

Pro vytvoření takového spojení je na desce vyříznut hrot, který by měl být umístěn vodorovně, a na sousední desce se vytvoří štěrbina. K tomu musíte použít ruční mlýn, jako u kladiva a sekáče, to nebude možné provádět opatrně.

Všechny spoje desek je třeba vynechat s lepidlem tesaře a pak sestavit krabici. Ujistěte se, že všechny detaily vaší krabice jsou v úhlu 90 stupňů vůči sobě.

Aby bylo spojení pevnější, vyvrtá se do jeho čelní strany otvor, do kterého je vložen kolík ze dřeva. Předvrtáníje třeba mazat lepidlem. Na koncích krabice můžete také připevnit rohy oken.

Okenní rámy

Výroba dřevěných oken rukama pokračuje. Druhou etapou bude konstrukce rámu se sklem. Rám je konstruován, stejně jako krabice, podle stejných principů.

To je důležité!
Pouze v tomto případě je nutné použít kolík a roh, bez něho nebude rám dostatečně spolehlivý a trvanlivý.

Koneckonců, okenní rám je druhem dynamického prvku, bude zavřený a otevřený a požadavky na jeho pevnost budou tvrdší.

Po provedení práce na vyříznutí drážek je třeba vzít v úvahu koncový pohled na tyč. Ve spodní části je drážka 20 mm široká a 15 mm vysoká. Toto je návratový slot do okna.

Horní drážky mohou být 2 nebo 1, v závislosti na počtu sklenic. Jejich šířka je 14 mm a výška 10 mm. Uvedené velikosti jsou specifikovány ve velikostech tyče 50 × 50 mm. V tomto případě by měly být obruby o velikosti 10x10 mm a sklo o tloušťce 4 mm.

Za prvé se vyrábí profil. K tomu použijte elektrický hoblík nebo ruční řezač. Rozměry rámu by měly být takové, aby mezi rámem a skříní byla mezera 1-2 mm. Profil je rozřezán na kousky. Pak se provede spojení hrotem a prvky se spojí.

Sklo je upevněno kuličkou. Po tomto zůstane pouze upevnění závěsů na krabici a rámu a montáž rámu. Výroba dřevěných oken musí nutně končit přípravou dřeva pro použití. Požadovánozpracovat dřevo a skvrny.

O skleněných rámech

Dům by měl být nejen pohodlný, spolehlivý, teplý, ale i lehký. Dostatečné osvětlení činí život v domě radostným. Sluneční paprsky mají příznivý vliv na stav člověka, zvyšují jeho účinnost a nepříznivě ovlivňují škodlivé mikroorganismy.

Jen málokdo by se s tím hádal. Stejně jako fakt, že dobré přirozené osvětlení je vždy mnohem lepší než nejlepší umělé osvětlení. Přirozené osvětlení je boční, horní a kombinované - horní a boční.

Svítidlo je velmi problematické a na stránkách tohoto webu hovoříme o tom, co je levné, dostupné a nezbytné.

Proto budeme hovořit o bočním přirozeném osvětlení - osvětlení místnosti světelnými otvory umístěnými ve vnějších stěnách. Osvětlení obytných prostor upravuje SniP-4-79 "Přírodní a umělé osvětlení".

Osvětlení místnosti musí být v souladu s normami, protože v případě nadměrného osvětlení může vystavení slunečnímu záření v létě způsobit přehřátí místnosti av zimě z důvodu přítomnosti více otvorů světla - jejich podchlazení.

V závislosti na klimatických podmínkách, účelu prostor a jejich velikosti jsou světelné otvory zasklené jednoduchým, dvojitým nebo trojitým sklem, dvojitými okny a dalšími věcmi. Udělejte stejné kryty oken ze dřeva a kovu.

Věnujte pozornost!
Práce na zasklení okenních krytů by měly býts vysokou kvalitou. V opačném případě okna zamrznou, hnilobou a kov kromě zamrznutí koroduje.

Pro okna zasklení použijte sklo o tloušťce 2-6 mm. Není nic na tom, že tato stránka má název „Doing Wood Windows“ a „Glazing Works“ z jednoduchého důvodu, že každý tesař by měl být schopen řezat sklo. A věřte mi, že to není tak těžké.

Existuje mnoho druhů skla:

 • skleněná vitrína,
 • neleštěné vitráže,
 • vzorované tabulové sklo,
 • matné sklo,
 • zesílené ploché sklo,
 • UV sklo, tvrzené sklo,
 • sklo absorbující teplo

a dokonce i skleněné tvárnice jsou duté, ale pro výrobu oken pro obytný dřevěný dům potřebujeme obyčejné OKNO 4 mm silné. Nyní o tom, jakou formu okenních oken zvolit.

Hlavním ukazatelem jakéhokoli okna je jeho přímá skleněná plocha, která vytvoří potřebné osvětlení v domě.

Dřevěná vazba nepropouští světlo, a proto k vytvoření okna (rámu) o ploše 1 m2 můžete dosáhnout stejného výsledku buď výplatou jednoho skla o velikosti 1x1 m, nebo vytvořením okenního krytu na sklenice o rozměru 25x25 cm.

Čím větší je však plocha okna, tím větší jsou tepelné ztráty. Potřebuješ to? Proto preferuji okna s velkými okny. Kromě toho, kdy byl proveden blok okna se dvěma okenními rámy(interní a externí).

Je snadné vytvořit rám v jednotce s dvojitým zasklením vlastníma rukama a uvidíte to tak, že se na fotografii podíváte později.

To je důležité!
Jediná nuance, o které můžete hovořit a o které se hádáte, je vzdálenost mezi tabulemi v rámci a počtem panelů v rámci.

Budu hovořit o našich údajích (a to je Dálný východ). Vyrábíme rámy se dvěma brýlemi a vzdálenost mezi nimi je 30 mm. Dříve se snažil 15-20 mm, ale v silných mrazech na dně rámu se objevil mrazivý kondenzát.

Tato tloušťka vzduchu (a tepelného izolátoru vzduchu) zjevně nestačila. Rámy ve vzdálenosti 30 mm mezi brýlemi jsou v mém domě déle než 15 let a v zimě nemrznou.

Na řezném skle

Na řezném skle

Než řeknu a ukážu, jak udělat okenní blok mýma rukama, nejprve vám řeknu, jak řezat sklo a řezat na velikost:

Kupte si jakýkoli stroj na řezání skla ve vašem obchodě. Vysoká cena řezačky skla nezaručuje úspěšné řezání skla.

Vhodná je běžná karbidová řezačka.

Ve svém bubnu jsou tři řezací válce, z nichž každý může řezat až 350 metrů skla bez přebroušení.

To by mělo stačit pro zasklení celého domu a skleníku:

 1. Umístěte list překližky na stabilní stůl nebo jiný vhodný podklad pro práci.
 2. Zkontrolujte rovinnost plechu.
 3. Na list překližky nakreslete jasně viditelnou čáru a rozdělte ji na list přibližně 1/3/2/3.Není nutné ji zakrýt, jen z ní nabrat malé částice.
 4. Sklenici položte na list překližky s asistentem, pokud je její velikost velká. Při měření s páskou od okraje skla a posunutí skla se ujistěte, že čára na překližce odpovídá zadaným rozměrům. Podél této linie budete řezat.
 5. Očistěte linii zamýšleného řezu.
 6. Při řezání je řezačka skla odebírána pravou rukou, palcem a ukazováčky jsou drženy kladivem.
 7. Řezačka skla namísto řezu nastavená svisle nebo s mírným sklonem k rovině řezu skla a řezná síla by měla být malá.
 8. Nejprve proveďte zkušební řez na kusu skla, abyste určili požadovaný sklon frézy a sílu, která na něj působí při řezání.
 9. V místě řezu by se na skle měla objevit rovnoměrná značka ve formě tenké čáry. Zvuk při vysoce kvalitním řezu je stejný, s malým specifickým praskáním.
 10. Pokud jsou řezané kousky skla dostatečně velké, lze sklo rozbít na okraji stolu.
 11. Malé odřezané části se odříznou odříznutím skla nebo kleštěmi.
 12. Pro usnadnění lámání, na spodní straně skla, podél linie řezu, jemně poklepejte před trhlinou (počáteční), pak s pravou rukou v rukavici vezměte skleněný konec k zavěšení, a levým zatlačte jej na stůl a zlomte jej tak, aby segment byl oddělen podél linie zářez.
 13. Na konci řezu (3-5 mm) musíte snížit sílu tlaku na řezač skla. Je nemožné přestřihnout starý řez. Odstup 1 mm odstaré linky a pokračovat v řezání, ale lépe, pokud je řez kontinuální.

Při řezání skla je třeba poznamenat, že velikost skla v šířce a délce by měla být o 4-6 mm menší než velikost mezi vnitřními okraji švu. Přesvědčte se, že řez je rovnoměrný, po celou dobu řezu je slyšet jednotný specifický zvuk a rozdělte řez odvážně a rozhodně.

Nyní, jak udělat okno vlastníma rukama

Chci vás upozornit na skutečnost, že okenní rám, zejména v dřevěném domě, by měl být v okně "okosyachka", "oklad" nebo "palubě". Kdokoliv se vám líbí.

To bylo provedeno „od nepaměti“ a to je nezbytné, aby „hrací“ boxy domu nebyly přeneseny přímo do okenního rámu.

Z mého pohledu jsou stejné požadavky použitelné na plastová okna, ale to, co montéři a výrobci plastových oken nikdy neudělají a o nichž nemluví. Ten, kdo si staví pro sebe, si to musí pamatovat a dělat.

Soubor strojů u soukromého developera je zpravidla omezen, ale hlavní, bez kterých nelze jednotku okna vyrobit, jsou tyto:

 • Kotoučová pila;
 • Jointer;
 • stroj Resmus;
 • Manuál pro frézy;

Elektrická vrtačka

Je možné vyrábět okenní bloky na základě stávajících rozměrů okenního otvoru (pro opravu nebo výměnu) nebo pro novou konstrukci, když okenní blok zpočátku existuje a pro něj jsou vytvořeny okenní otvory. Je jednodušší vyrábět okenní bloky pod rámem okna.

Užitečnéporadenství!
Nejprve se zhotoví okenní rám a na něm se namontuje okenní blok. Pokud vycházíme z rozměrů (existujících) okenních otvorů, pak se nejprve provede okenní blok (okosyachku) a rám okna se připraví podle získaných rozměrů.

Jsou-li dostatečně výkonné stroje, je rámová lišta vyložena a je v ní vybrána čtvrtina pod sklem, tvoří se hroty a očka. Jednotliví vývojáři mají větší pravděpodobnost, že budou mít běžné domácí dřevoobráběcí stroje.

Jejich výkon a soubor funkcí pro výrobu rámových rámů tímto způsobem je nedostatečný, ale zoufalý, zejména proto, že průmyslová výroba se stále více využívá lepených obrobků. Takže my.

Výroba rámové tyče

Pro výrobu rámové tyče pod dvojitým zasklením jsou zapotřebí tři polotovary. Jedna velikost 30x60 mm požadované délky a dvě 20x45 mm délky, s přihlédnutím k hrotu nebo oku.

Poté se polotovary slepí lepidlem odolným proti vlhkosti a mrazu (např. Syntetickým), tvořící čtvrtinu pod sklem a perličkou. Čtvrtina v našem případě bude 20x15 mm. Shtapik je vyroben s průřezem 15 × 15 mm.

To je důležité!
S přihlédnutím k tloušťce skla 4 mm a těsnící hmotě, která se použije na skle a housence, bude tato velikost odpovídat výšce čtvrtiny (20 mm).

Vytvoření čtvrtiny, rámové tyče, rohového spoje rámu a montáž samotného rámu lze vidět na fotografiích níže. Rám s lepidlem lze upnout pomocí svorek nebo, jakomy, šrouby.

Výroba korálku

Pro výrobu korálků je žádoucí odebírat rovné dřevo bez uzlů a třísek. Připravujeme polotovary ze všech stran o rozměrech 15x15 mm a délce o něco větší, než je požadované sklo.

Dále, na ručním mlýnu, upevněném na stole, frézujeme jednu stranu housenky s mlýnem s příjemným vzorem, zpracujeme ji jemným smirkovým hadříkem, dvakrát zpracujeme sušícím olejem a současně natřeme bílým smaltem. Dobře vysušený.

Barvení nitro nátěrem je horší. Za prvé, nemůže být aplikován na lněný olej. Zadruhé, nitrokolonování na dřevo proniká pouze do horní vrstvy, což je mnohem horší.

Zasklívací rám

Zasklení rámu

Je třeba říci, že rám, který má být zhotoven, musí být připraven k nátěru, přetřepen a natřen, stejně jako obruby.

Zvláště pečlivě a efektivně je třeba provádět na okraji rámu, který bude mezi brýlemi.

Tam se nebudeme moci dotknout více a každá „škola“ bude vždy před vámi.

Jak bylo dříve popsáno řezání skla. Sklo v "okénku" na všech stranách by mělo mít mezeru 1,5-2 mm.

O čtvrtinu blíže k vnitřnímu rohu aplikujeme bezbarvý nebo bílý silikonový tmel s těsnící pistolí.

Těsnící tmel musí být aplikován opatrně a natolik, aby po nanesení skla na něj byl aplikovánna konci čtvrtiny.

To je třeba praktikovat odděleně, protože je těžší odstranit jeho přebytek než dosáhnout výsledků v předběžné praxi.

Po položení skla na těsnicí hmotu a přednostně před tím, než se zasklívací lišty odříznou, provedeme jejich spojení v rozích "na knírku". Na položeném skle, ve čtvrtinovém úhlu, opět naneseme tmel a položíme na něj připravený korálek a na okraj zafixujeme 20-25 mm.

Věnujte pozornost!
Okenní sklo na vnější straně lze vždy prát. Povrch skla uvnitř rámu by měl být umyt co nejúplnější kapalinou na čištění skla.

Nejprve zpracujeme sklo v rámu, pak povrch skla, který bude ležet uvnitř rámu. Při pokládce skla se snaží převzít okraj, aby nedošlo k zanechání stop prstů, ale jemně, takže tyto prsty nebolí.

Dále jsme porazili obruby a položili je na tmel. Rám je připraven a není horší než jednokomorové okno s dvojitým zasklením, ale mnohem levnější. Stejným principem si můžete vyrobit dvoukomorovou skleněnou jednotku, ale zda potřebujete udělat, je jen na vás!

Výroba oken "okosyachki"

Již, pokud se vám podařilo udělat okenní rám, pak to nebude tak těžké udělat okosyachku za to. Děláme to také lepené, protože pod rámem je nutné vytvořit čtvrtinu. Vyrobíme jeden polotovar o tloušťce 40–45 mm a druhý o tloušťce 20 mm.

To je důležité!
Šířku lze slepit dohromady, i když neexistuje žádná deska o požadované šířce. Ale hádejtePožadovaná šířka sečení není vždy možná.

Pokud můžete určit hranici vnější instalace okenní jednotky, jak bude obtížné předvídat a spočítat vnitřní obložení, na kterém by mělo jít vnitřní proplacení okenní jednotky. Proto rozdělte šířku okosyachki 15-20 cm, a pak "růst" na požadované.

Další potřeba vypracovat dolní okosyachki. Venku, na spodním pruhu okosyachki na pilu z tvrdého dřeva, do hloubky 15-20 mm, uděláme drážku, kde s vnějším pláštěm domu bude příliv z cínu.

Uvnitř, na spodním pruhu okosyachki, bude nutné zařídit parapet (parapet). Jaká šířka bude, jak bude připevněna k okennímu bloku, přemýšlejte hned.

Chci říci, že ve starých oknech byl okenní parapet vyroben pevně a „spodní parapet“ byl vybrán ze dna okenního parapetu, protože okna se neustále potila a ztuhla a bylo důležité, aby z nich zůstal parapet a vlhkost.

Nyní je vyloučena konstrukce oken, dvojskla, použití těsnicích materiálů, výskyt vlhkosti na oknech v takových množstvích, a proto není zařízení integrálního okenního parapetu tak významné. Pokud chcete, aby byl dostatečně široký, postarejte se o jeho upevnění.

Při výrobě okosyachki se jeho boční části (svislé) rovnají výšce rámu, zatímco horní a dolní části jsou delší než rám o tloušťku bočních částí okosyachky.

Přístřešky a okenní kování

Není zde nic zvláštního, co by se zde dalo říci. S hlavou a rukama pochopí. Ve své finální podobě to vypadá na fotce, možná je to jen o tom, jak to udělatokna ze dřeva vlastníma rukama.

Dobrá rada!
Chtěl bych vás upozornit na skutečnost, že bohatí lidé vkládali do svých domů dřevěná okna. Myslí na zdraví a mohou si to dovolit. Jsem si jistý, že každý z nás myslí také na zdraví.

Pokud však mnoho lidí nedovolí dřevěná okna vyrobená z popela, dubu a „zabubennoy“ nábytku, udělej si ze dřeva (a smrk, modřín a cedr jsou také dřevo, jako dub s popelem a stejné vlastnosti) každý může a, jak jste viděli, není tak obtížný.

Materiály pro výrobu rámů oken

Materiály pro výrobu rámů oken

Moderní okna se vyznačují záviděníhodnou paletou materiálů, barev a tvarů.

Různí výrobci nabízejí plastové, hliníkové a dřevěné rámy.

Díky novému vybavení a nástrojům jsou okna těsná, trvanlivá a praktická, protože nevyžadují zvláštní péči.
Existuje však obrovský výběr a negativní bod: náklady na zakoupená okna jsou poměrně vysoké.

To je důvod, proč mnoho řemeslníků stále více žádá, jak udělat okenní rám vlastníma rukama.

Konec konců, aby bylo možné glazovat malý skleník, verandu v venkovském domě nebo balkon, stačí jednoduchá dřevěná konstrukce, která bude chránit před prachem a větrem.

Požadovaná sada pro tesaře

Než začnete tesařskou práci, ujistěte se, že jste všechny skladovalinástroje nebo materiály.

Domácí dřevěné rámy s vlastníma rukama budou vyžadovat zhotovení zcela vysušeného nebo lepeného dřeva. Možnosti jsou možné i v případě, že dřevo nahradí běžná překližka.

Co se týče tesařského nástroje, pak je pro začátek docela možné udělat ty nejzákladnější a nejjednodušší věci:

 • Pila;
 • sekáč;
 • kladivem;

Nejedná se o povinné vybavení, ale fréza a elektrické hoblíky značně usnadní práci.

Kromě dřeva, řeziva nebo překližky budete samozřejmě potřebovat sklo, lepidlo na dřevo, kovové rohy, výkres budoucího okna.

Který strom použít?

Pokud jste jako hlavní materiál zvolili desky, je nejlepší je zakoupit s průřezem 50 x 150 mm. „Zlatá sekce“ paprsku pro budoucnost okna je bar 50 o 50 mm.

Pokud je vše připraveno, můžete začít dělat dřevěné rámy vlastníma rukama. Lepený dřevěný trám je spolehlivý, odolný a lehký materiál. Přináší deformaci a často se používá ve stavebnictví.

Pravidelné dřevo je také vhodné pro rám, ale pravděpodobnost, že takový rám ztratí tvar v důsledku srážek a teploty, je mnohem vyšší.

Věnujte pozornost!
I když nesmíte zapomenout, že dřevěné konstrukce lze ošetřit speciální ochrannou látkou.

Dále jsou do rohů konců vloženy speciální kovové rohy. Takové rohy lze zakoupit v libovolnémželezářství. Jejich hlavním účelem je pevné upevnění okenního boxu.

Lepidlo na novém rámu musí trochu zaschnout. Ale bez ohledu na to, začínající truhláři nemusí sedět: je čas začít dělat rám okna.

Dřevo pro rám by mělo mít menší průřez. Standardní pro tento účel je 50 x 50 mm. Pořadí práce s dřevem je uloženo. První profil je vytvořen. Nezapomeňte ponechat mezeru mezi krabicí a rámem: její velikost by měla být od 1 do 2 mm.

V dalším kroku se hotový profil rozřezává na polotovary, ve kterých se stříhají hroty a řezají se drážky. Připojte díly stejným způsobem jako detaily krabice.

V poslední fázi je téměř dokončené okno zasklené. Smyčky jsou připevněny k rámu a krabici, a pak je výrobek zpracován speciálními vlhkostně odolnými kompozicemi a natřen v požadované barvě.

Vyrábíme okna sami

Vzhledem k tomu, že tovární rámy mají poměrně složitý profil, je velmi obtížné to opakovat doma. To bude vyžadovat nejen profesionální nástroje, ale i speciální vybavení.

Získání všeho pro jednoduchou konstrukci nedává smysl. To je důvod, proč obyčejní řemeslníci vynalezli vlastní způsob vytvoření profilu okenního rámu: upevnění překližkových pásů.

Pro takový rám z překližky stačí čtyři kapely, z toho pakpřipevněný obdélník. Pro vytvoření požadovaného profilu se spojí několik obdélníků z překližkových pásů různých šířek, což je technologie pro výrobu okenních rámů.

To je důležité!
Nezapomeňte na společné pravidlo: je lepší měřit několikrát, než aby to jednou zkazilo. Pokud jste v tomto ohledu noví, zkontrolujte měření. Výsledkem snahy se tak stane laminovaná postel, kterou potřebujete.

Tímto způsobem se vyrobí jak slepý, tak slepý rám a okno se dvěma nebo třemi sklenicemi. Je snadné udělat rám s jedním sklem z osmi překližkových pásů tvořících dva obdélníky. Pásy druhé vrstvy by měly být menší.

Držíme rukojeť

Hotové díly jsou spojeny samořeznými šrouby. Pro návrhy s několika brýlemi je lepší dávkovat všechny části lepidlem ze dřeva. Takový rám bude sloužit svému majiteli po celá léta.

Navzdory velkému množství rad, se může rozhodnout, jak si vyrobit dřevěné okenní rámy, každý tesař, který se sám vyučuje, sám.

Není nic, co říkají, že každý výrobek si pamatuje ruce svého pána a často slouží mnohem déle, než to, co bylo koupeno v běžném obchodě.

Dřevěná okna pro kutily

Dřevěná okna pro kutily

Obratné zacházení se stromem je jedním z talentů odkázaných člověku přírodou.

A jejich dřevěná oknaruce mají vždy jedinečné kouzlo.

Proto je možné pracovat se stromem, ale jen málo z nich je plně dáno.

Osoba, která zvládla nejjednodušší operace zpracování dřeva, se může díky svým řemeslným výrobkům již před obdivem diváků předvést.

A dřív nebo později se mu dostane otázky: proč platím spoustu peněz za to, co mohu dělat s malým úsilím doma?

Koneckonců jsem udělal skříň s policemi, počítačovým stolem, židlí. Nakonec se ukázalo, že je to "levné a veselé". Zachránil jsem dost, udělal jsem všechno v detailech, jak se mi líbí, a teď si myslím, že můžu a snažím se otřít něco složitého.

Existují však ruce, materiál, potřebné nástroje a to, co brání tomu, aby se ze dřeva stalo naprosto všechno. Proč si udělat dřevěné okno vlastníma rukama? A je to možné?

Určitě je možné vyrobit dřevěné okno vlastníma rukama. Podívejme se však, je to tak jednoduchá práce? Jaké vlastnosti jsou požadovány od okna? V místnosti přes okno by mělo projít denním světlem, za pomoci vloženého skla.

Na druhé straně by se v žádném případě nemělo teplo uvolňovat, tj. okno musí být vzduchotěsné. Důležitá je také možnost kdykoliv, je-li to žádoucí, zajistit přívod čerstvého vzduchu. Z toho vyplývá, že výše uvedená těsnost by měla být čas od času přerušena.

Důvodem je skutečnost, že některé rámy se otevírají. Proto, pán, který si vzal vlastní dřevěná okna, jenvšechny tyto požadavky ve svém výrobku.

Dobrá rada!
Samozřejmě, bez ohledu na to, jak moc se snažíte, budou dřevěná okna s vlastními rukama výrazně odlišná od těch, která byla zakoupena v obchodě. Vskutku, v tomto případě není mistr ničím omezen, a pokud je to žádoucí, bez jakýchkoliv důsledků může významně snížit úroveň složitosti.

Například v případě okna pro verandu může být zanedbána hermetičnost a možnost větrání. Udělejte jedno dřevěné okno, na rozdíl od klasického dvojitého křídla.

Jak vyrobit okna ze dřeva vlastníma rukama?

Když se nejprve pokusíte udělat dřevěné okno vlastníma rukama, věnujte zvýšenou pozornost kvalitě materiálu. Dřevo musí být sušeno v souladu se všemi nezbytnými pravidly.

Každý amatér na straně zpracování dřeva, s největší pravděpodobností slyšel více než jednou, že s takovou prací je nutné zvolit ne čerstvě nasekaný materiál. Sotva by si někdo přál, aby z okna vypadlo dřevěné okno, které by mu vylétlo z rukou.

Věnujte pozornost!
A aby se strom nestal útočištěm pro kůrovce, nebyl ovlivněn houbami, neprošel vysokou vlhkostí, byl impregnován speciálními antiseptiky a skvrnami. Nezapomeňte na ošetření parafínu a lněného oleje.

Aby bylo možné vyrobit krabici, do které bude rám upevněn, vezměte tyče 50 x 150 milimetrů. Dále jsou v tyčích vyříznuty drážky (délka 130 mm, hloubka 15).

Pokud chcete, aby vaše dřevěné okno neztratilotvar a byl ještě trvanlivější, pak spojit tyče vložené do drážek hrotů ve tvaru ocasu vlaštovky.

Dále vytvořte rám. Je třeba okamžitě říci, že pokud okno není otevřené, není nutné vytvořit rám. Sklenice lze vkládat přímo do krabice.

Takové okno je jistě vhodné jak pro terasu, tak pro verandu a pro balkon. Nicméně i v tomto případě budete potřebovat ruční frézu nebo elektrický hoblík pro vytvoření drážek, do kterých bude sklo vloženo.

Okno ze dřeva je téměř připraveno a zbývá pouze nainstalovat potřebné prvky. Úhly jsou pečlivě kontrolovány, protože by se měla rovnat 90 stupňům.

Pro tuhost spoje bude konstrukce z konců nejlépe posílena kolíky a podél okrajů se speciálními rohy oken. Všechny prvky mohou být nastaveny pomocí roviny tak, aby co nejlépe zapadaly do sebe.

Nejdříve je třeba překrýt okno několika vrstvami laku nebo barvy. Jakmile je barva nebo lak suchý, upevněte závěsy a také připevněte rámečky na závěsy.

V konečné fázi vložte sklo. Chcete-li to provést, řezané sklo o množství a velikosti, které potřebujete, a použít skleněné korálky připevněte je v okenních rámech. Když je tloušťka skla 4 mm, obruby činí 10 x 10 mm.

Po vytvoření dřevěného okna vlastníma rukama můžete nyní vidět, jak se chlubí na verandě, na terase nebo na balkóně a potěší vás svým dokonalým vzhledem a slouží také jako dobrý příklad toho, jak by měla být okna vyrobena.

Nástroje, které potřebujete

Doufám, že každý z návštěvníků mých stránek se mnou souhlasí, že v dřevěném letohrádku, který se používá pouze v teplém období, a také při výstavbě různých přístaveb, například verandy, nemá smysl instalovat drahá dřevěná okna s dvojitými okny .

A nechci dávat kovová plastová okna, protože nebudou v souladu s hlavním stavebním materiálem - dřevem.

Proto vám doporučuji, abyste pochopili, jak můžete vyrobit jednoduchá dřevěná okna s jedním nebo dvěma sklenicemi, což vás v porovnání s podobnými dřevěnými okny s dvojitými okny vyrobenými v továrních podmínkách bude stát téměř nic.

Ačkoli kvalita výroby a výkonnostní charakteristiky těchto dřevěných oken jsou mimo soutěž. Doporučuji, aby byly instalovány v domácnostech, kde žijete po celý rok. Ale teď o nich nejde.

Jsem si jist, že každý z vás viděl, jak vypadají stará dřevěná okna, například návštěva vašich příbuzných v obci. Uděláme s vámi okno, které bude mít modernější vzhled, tj. S dostatečně velkým zasklením.

To je důležité!
Uděláme „hluché“ okno, protože je jednodušší než otevírací. I když v případě potřeby a při nákupudostatečné dovednosti v truhlářství, můžete tak složité konstrukce dřevěných oken.

Opravdu vás chci okamžitě varovat, že byste měli vykonávat tuto práci pouze v případě, že máte přístup k některému tesařskému vybavení (nebo alespoň máte doma potřebné nástroje) a máte také dovednosti, s nimiž můžete pracovat. a se dřevem.

Nástroje a materiály

Je jasné, že nebudete mít speciální stroje, které stojí v truhlářské dílně dřevozpracujícího podniku. Jistě, ve vašem domě je:

 • elektrické vrtačky;
 • Kladivo a kladivo;
 • sekáče různých šířek;
 • akumulátorový šroubovák;
 • řezačka diamantového skla;
 • sada fréz s tryskou pro elektrickou vrtačku;
 • elektrické hoblíky;
 • pila na pilu;
 • brusný papír;
 • čtvercový kov.

Pokud nemáte něco, můžete si zapůjčit chybějící nástroje. Promluvme si o materiálech. Nemůžete dělat bez:

 • borovicové desky (jedná se o nejlevnější typ dřeva vhodného pro výrobu oken) o průřezu 150x50 mm;
 • lepené borovicové dřevo o průřezu 60x40 mm;
 • šířka borovice 10 mm;
 • tloušťka skla 4 mm;
 • silikonový tmel;
 • dřevěné kolíky nebo šrouby na šroubech;
 • lepidlo na dřevo:
 • malé nehty.

Požadované množství datmateriály závisí na tom, jaké velikosti budou vaše dřevěná okna, jakou konstrukci rámu budete používat, a také kolik oken bude v domě.

Výroba krabičky pro okenní rám

Tato konstrukce bude plnit nejen úlohu základny, na které je okenní rám instalován, ale také úlohu ochrany většiny skleněných rámů před zničením v důsledku smrštění domu.

Pro svou výrobu budete potřebovat desky o průřezu 150x50 mm (deska musí být suchá, aby nevedla během provozu okna, aby na ní nebyly praskliny nebo uzly), elektrický hoblík, pilka a dláta (nebo mlýny s elektrická vrtačka).

Postup pro vytvoření kolonky je:

 1. Označte desku požadované délky (měla by být dostatečná pro všechny čtyři strany krabice jednoho okna), jak je znázorněno na obrázku. Pokud jedna deska nestačí, pak podobně označte jinou desku;
 2. Pomocí elektrického hoblíku vyberte nežádoucí dřevo podle označení tak, abyste měli profil ve tvaru písmene L. Taková konstrukce dřevěného okna poskytuje nejen těsnost, ale také spolehlivé upevnění rámu;
 3. Po profilování desky (desek) je nutné ji zpracovat smirkovým papírem, aby se odstranily drobné otřepy, a rozřezat je na kusy o požadované délce, ze které se sestaví krabice na okenní rám.
 4. Rozměry skříňky na vnějším obvodu d