Jak udělat skleněné okno na vlastní sklo: průvodce krok za krokem

Dobrý den, milí čtenáři!

Nebudu lhát - často miluju „zmizet“ z městského života a strávit pár týdnů v dachě.

Zvláště jsem se neobtěžoval s uspořádáním tohoto místa, ale nedávno jsem chtěl něco změnit.

Rozhodl jsem se začít s okny. A víte, výsledek se mi opravdu líbil. Nyní můj dům vyniká jasně na pozadí ostatních.

Teď vám řeknu, jak udělat skleněné okno na sklenici vlastníma rukama. Také vyprávět o tom, jaké materiály mohou být pro to potřebné.

Vitrážové sklo na sklo s vlastními rukama

Vitrážové sklo na sklo je skvělý způsob, jak vyzdobit interiér, dát okna a vložky vnitřních dveří šlechtu a eleganci. A pokud to bylo dříve časově náročný a drahý proces, přístupný pouze jednotlivým mistrům, pak je to dnes opravdu možné udělat sami.

To je důležité!
Okna z barevného skla jsou vyráběna různými způsoby, ale nemá smysl se zabývat nejpracovnějšími metodami, které byly používány před několika stoletími k dekoraci katedrál a paláců.

Tento efekt lze snadno dosáhnout díky použití samolepek nebo technik malování skla se speciálními barvami.

Použití vitráží v interiéru

Od doby, kdy bylo sklo vynalezeno pro vitráže, uplynulo mnoho století a lidstvo stále obdivuje úzká a dlouhá okna chrámů a katedrál, paláců a domů bohaté šlechty pozdního středověku. V těch dnech bylo jakékoli sklo drahý luxus, zejména -vitráže Byly vyrobeny na bázi buněčného kovového vzoru, do kterého byly přesně vloženy plátky smaltového a barevného skla Murano podle vzoru.

Slovo „vitráže“ je latinského původu, kde je vitrum přeloženo jako „sklo“, ale nyní se používá k označení barevných kreseb na skle. Doposud jsou početnými poutníky a památkáři historických památek impozantní obrazy světců na skle, procházející světlem přes barevné buňky.

Rozbíjení barevného skla s biblickými scénami v pravoslavné církvi nebo katolické katedrále bylo považováno za rouhání, zejména proto, že byly vytvořeny po celá desetiletí.

Malba z barevného skla již dávno přesahuje náboženské stavby. Dnes, vitráže na skle je opět v módě, s nejrůznějšími použitými předměty. Umělci, kteří se specializují na malování barevnými skly, nabízejí všechny nové a nové techniky, které snižují náklady na vytvoření lesklých skleněných vložek.

Tento speciální umělecký dekor je schopen dát interiéru bytu dražší a slušnější vzhled.

A dnes je barevné sklo široce používáno všude tam, kde je to relevantní:

 • okenní tabule;
 • velké stropní lampy;
 • falešná okna s osvětlením;
 • vnitřní dveře;
 • skleněné příčky pro zónování velkých ploch;
 • elegantní stolní desky malých stolků v obývacím pokoji;
 • interiér bezrámového skla;
 • průhledné stínítka mezi 2sousední pokoje;
 • víceúrovňové a zavěšené stropy;
 • skříně posuvných dveří;
 • krbové zástěny;
 • stolní, podlahové a nástěnné lampy;
 • * průsvitné stropy;
 • vložky na výklenky;
 • umělecké předměty a suvenýry.
Věnujte pozornost!
V závislosti na celkovém úkolu můžete zvolit průhledné nebo nepropustné vitráže.

Je-li důležité, aby světlo částečně pronikalo do místnosti, ale co se děje za přepážkou, není vidět v detailu, je vybráno neprůhledné sklo pro vitráže:

 • vitráže v koupelně (ve sprše);
 • skleněná přepážka mezi kuchyní a koupelnou;
 • nepropustné vnitřní dveře s vložkou v ložnici;
 • přepážka mezi toaletou a koupelnou.

Pozor: Je třeba mít na paměti, že barevné neproniknutelné vitrážové okno propouští světlo jen částečně, proto je v bytě, kde již není dostatek světla.

Ale na jižní straně se stane vhodným filtrem samonosné okno z barevného skla, například skleněná vitrážová skla, foto:

Výhody a nevýhody vložek z barevného skla

Osvojit si umění malby z barevného skla pod mocí každého, kdo chce na sklo vyrobit barevné sklo vlastníma rukama. To je užitečné zvládnout technologii malování na sklo, aby vyzdobil svůj osobní prostor, a pak můžete použít jako další příjem.

A přestože je krásné vitrážové okno opravdovým uměním, není nutné býtmnoho mistrů použilo hotové náčrty pro složité kresby s jasnými hranicemi na skle.

Vlastní produkce okna z barevného skla je fascinujícím procesem připomínajícím „razukrashki“ dětí, kde v rámci hotových obrysů je každá buňka vzoru vyplněna určitou barvou. A připomíná dětský kaleidoskop s barevným sklem mezi zrcadly, kde je tak fascinující pozorovat nádherné vzory.

Důležitou výhodou je, že každé okno z barevného skla je jedinečné, i když jste použili hotovou skicu. Jakýkoli obraz je získán jako výsledek výběru jedné nebo jiné techniky, způsobu aplikace a výběru barviv a okrajů buněk.

Získání vybraného obrazu z barevného skla na skle je zajímavá činnost, kterou dokáže zvládnout i školák. To je zajímavé pro celou rodinu, jak to udělat, být opatrný při práci se sklem, jehož okraj může být dočasně nalepen maskovací páskou.

Pokud pracujete s akrylovými barvami, nepotřebujete žádné speciální nářadí. Tradiční technika výroby vitráží z kovu a skla vyžaduje samostatnou dílnu. Některé metody leptání skla zahrnují použití chemických činidel.

Užitečné rady!
Čerpání skla, s řádnou organizací práce a připraveným náčrtem, může být dokončeno poměrně rychle. A pokud máte umělecké dovednosti a jemnou chuť, pak vaše vlastní šablonky a vitráže na sklo jsou velkým koníčkem nebo způsobem tvořivé seberealizace.

V tomtopokud si můžete vyzkoušet, která okna z barevného skla budou nejzajímavější:

 • malované;
 • krájené;
 • lepené;
 • pájeno.

Nejjednodušší metody použití výkresu mají své nevýhody - výkres může být nestabilní. Nejjednodušší volný obraz musí být proveden mezi dvěma skleněnými tabulemi, což je úsporný suvenýr, aby se nevymyl.

To však souvisí spíše s tvořivostí dětí. A pokud se rozhodne vyzdobit byt skutečnými uměleckými díly, pomocí speciálních barev na sklo, vitráže by měly být elegantní a atraktivní.

Je nepravděpodobné, že „něco“ speciální vyjde poprvé, bude třeba několikrát trénovat, aby se praxe zvládla.

Varování: Nezapomeňte, že jakékoli sklo se může zlomit, včetně barevného skla. Proto je vhodné nejprve zvážit, zda existuje možnost, že vložky budou porušeny. V některých případech je lepší použít hotovou reverzní fólii, která zabrání rozptýlení fragmentů, například pokud nepohybujete skleněnými dveřmi.

Odrůdy techniků pro barvené sklo

Okno z barevného skla na skle bylo dříve prováděno metodou nejnáročnější na práci, když byl vyroben kovový vzorek z buněk. Pak byl do každé volné mezery vyříznut kus sklenice určité barvy, vyříznutý přesně podle tvaru každé buňky.

Nejtěžší bylo vytvořit symetrické obrazy - kovová vzorovaná mřížka se nemohla shodovat v obrysech a každáfragment byl oddělen oddělen.Sklo muselo být upevněno, a to i tak, že nebyly žádné mezery, které by umožňovaly průchod vzduchu a vody.

Klasická metoda pájení natvrdo se používá dnes, ale v životních podmínkách jsou použitelné levnější, pracovně náročné a nenákladné techniky barvení barevného skla.

Nejznámější techniky jsou dnes:

 • matné vitráže;
 • Tiffany;
 • při odlévání;
 • ve fixační technice;
 • při výrobě plastového olova;
 • okna z matného skla;
 • SGO film z barevného skla;
 • fasetová technika;
 • technika leptání;
 • 170) technika "ohýbání";
 • laserové rytí;
 • natřený akrylátem;
 • kombinovaná okna z barevného skla.

Jak udělat z vitrážového skla na sklo vlastníma rukama pomocí nejpřístupnějších metod, stojí za pochopení podrobněji.

1. Rozložte plátky vyříznutého barevného skla, které tvoří mozaikové plátno.Každý fragment kompozice se vloží do kovové rámové šablony vyrobené z cínového nebo měděného plechu.

Kovové části budou muset být pájeny, ale to musí být provedeno bez skla, takže je důležité přemýšlet o tom, jak sklo v těchto buňkách upevnit.Hotový výkres bude připomínat současné drahé vitráže.

2. Kusy barevného průsvitného filmu jsou položeny na sklo, podobně jako nášivka, předem navržený vzor - podél obrysů vytvořených zvláštním úběžným značkovačem.

To je důležité!
Dále podél hran trubicespeciální nátěr ve formě tmavého okraje, nebo jakýkoliv pryskyřičný roztok, který rychle tuhne. Hotový obraz je zakryt dalším sklem přesně stejného formátu a opatrně přilepen podél okrajů.

Dvojité sklo s vnitřním vzorem je poměrně praktické, je vloženo do rámu nebo dřevěného okenního rámu.

Podobná metoda - vložky z tenkého barevného skla (transparentní, matné nebo pískované) se také vkládají mezi dvě sklenice. Taková dvojitá nebo trojitá barevná vitrážová okna jsou nejobtížnější, proto se nedoporučují pro nábytkové dveře.

3. V prodeji najdete hotový barevný smalt, který ve formě krájených a broušených podél okrajů fragmentů je jednoduše nalepen na sklo. Vhodné jsou také plastové krystaly nebo umělé "oblázky" pro vyšívání s rovným hřbetem, stejně jako drobné drahokamy nebo ploché korálky.

Mohou být vysazeny na sklo s „tekutými nehty“, například ve formě révy. Tímto způsobem je snadné ozdobit vázy, skleněné zboží a suvenýry.

Metoda je vhodná pro ty vložky, které není třeba čistit - kameny a smalt mohou být náhodně seškrábány. Nicméně, takový šumivý s křišťály-ručně vyráběné vitráže na sklo vypadá luxusní, a to zejména s podsvícením.

4. Nanášení na hladké nebo pískované sklo se nanáší speciálními barvami, které vyžadují tepelné zpracování. Po vypálení v peci se získá stabilní vzor barevného skla, který se nebojí čištění.

Podobnémetoda - imitace barevného skla pomocí akrylových barev bez zpracování pece. Kreslení bude odolné, ale neměli byste takové brýle umýt. Taková okna z barevného skla jsou úspěšně používána v oknech s dvojitými rámy s obrázkem uvnitř, kde se brýle často neperou, jako na vnější straně.

Kde mohu získat šablony pro vitráže?

Krása původního náčrtu určuje konečný výsledek. A pokud se tam pokusíte něco namalovat, je nepravděpodobné, že takové okno z barevného skla bude vysoce umělecké. I když vezmeme výhodné scény - růže, pávy nebo ryby, je důležité respektovat proporce postavy, vyvážení barev a celkovou kompozici.

Výběr pozemku by měl být odůvodněn funkčností místnosti. Ložnice se hodí fantastickým květinám, andělům, krásným polonahým dívkám, Amazonkám, leopardům. V obývacím pokoji se hodí elegantní abstrakce, symetrické ornamenty, které jsou v souladu s obecným tématem místnosti.

Pokud hledáte pro vitrážová okna pro koupelnu, šablon vyzvednout téma akvárium s akvarijními rybami.

Věnujte pozornost!
Pro vstupní chodbu bude dělat jakýkoliv abstraktní obraz nebo neutrální téma, jako je ohnivý pták.

Obraz pro určitou stylistiku interiérů je vybrán v souladu s charakteristickými tématy pro takový design:

 • Větev Sakura - pro japonský styl;
 • rocalia kudrlinky pro rokoko;
 • rozmach bičů - typický pro modernitu;
 • složitá abstrakce- Art Deco, atd.

Nejlepší je použít hotové šablony, které lze zakoupit:

 • v obchodech pro uměleckou tvorbu;
 • od umělců, kteří tuto techniku ​​vlastní;
 • tisknout populární "obrázky" z internetu (jedinečnost vašich vitráží bude trpět).

Pro ty, kteří mohou kreslit, je nejlepší použít ilustrace, které se vám líbí jako základ, zvolit vhodný graf a vytvořit si vlastní skicu.

Pozor: Je důležité vzít v úvahu měřítko obrazů, protože při přenášení malé skici na velké sklo získáte zkreslení proporcí a spoustu volného prostoru. Proto je na čtvercích předkreslena malá skica - pro lepší zvětšení obrázku.

Někdy ve fázi dokončení je nutné dokončit kreslení prvků pro vyplnění prázdných míst. Hotové šablonky pro vitrážová okna nevyžadují žádné úpravy. Tradičně, vitráže kresby vypadají krásně, kde tenký grafický rám a květinový ornament jsou kombinováni.

Tip: Nespěchejte k vyplnění vzorníku vzorníku barvou. Pokud máte na výběr - experimentujte s barvami na výkresech. Někdy nahrazovat pozadí nebo centrální elementy nejen mění celkový dojem z designu, ale také tvoří auru v místnosti s vitráží. Například, studené modré nebo fialové květy by měly být změněny na odstíny teplé gamut pro obývací pokoj nebozima - pro koupelnu.

Jaké barvy použít pro vitráže?

1. Roztok na bázi nitrolac NTs-2141 (nebo podobné, jiné označení). Budete potřebovat olejové barvy a rozpouštědla. V oddělené nádobě zředěný nitrolac přidáním rozpouštědla (méně než polovina).

V hotové emulzi se přidá stavební malířská barva nebo kapka pigmentu pro stavební práce. Intenzita nátěru se kontroluje na skle, je-li málo - přidejte více.

Sklo se musí nejprve odmastit otřením rozpouštědlem acetonového typu. Vysoce kvalitní lak pro otočení by měl být transparentní, dobře se rozšiřující, neskrývaný na skleněné plešatosti.

2. Řešení na bázi lepidla BF-2. Emulze se ředí na bázi rozpouštědla a barviva rozpustného v alkoholu. Například použijte pastu z tyčí kuličkového pera - modrou, fialovou, zelenou a červenou.

Lepidlo a rozpouštědlo se míchají ve skleněné nádobě, kde se po kapkách přidá barvivo k požadované saturaci. Snažíme se kartáčem na ovládacím skle.

3. Na želatinové bázi a barviva pro tkaniny. Želatina (5-6 gr.) Ve formě pasty se vaří horkou vodou, do které se postupně zavádí zředěná tekutá barva.

Můžete nejprve nakreslit obrázek, pak nakreslit ohraničení, ale je lepší nejprve mřížku „namalovat“. Takový vzor vyžaduje upevnění - po vysušení ohybů je sklo pokryto bezbarvou nitridovou vrstvou.

Užitečné rady!
Malování vitrážísilikátové barvy používané umělci pro tepelné zpracování. Speciální chemické složky vytvářejí zrcadlové sklo nebo matný povrch. Některé techniky nejsou k dispozici pro domácí malby, například ryté vitrážové okno, které je vytvořeno na speciálním vybavení.

Nejjednodušší metodou je použít hotové vitráže nebo zrcadlo samolepicí.

Vitráže vlastníma rukama. Vytvořte si své vitráže doma

Tato stránka je věnována těm, kteří se rozhodli pokusit se udělat okna z barevného skla vlastníma rukama. Zde naleznete popis použitých výrobních postupů, materiálů a nástrojů.

Níže je ilustrován krok za krokem instrukce, které vám umožní vytvořit si vlastní vitráže pomocí zvolené technologie.

Okna z barevného skla Tiffany jsou vyrobena z fragmentů z barevného skla.

Sklovité vitráže. Vytvořte své mistrovské dílo pomocí barvy na sklo a kontury.

První krok k vytvoření vitrážových oken vlastními rukama

Pro vytvoření vitráží vlastníma rukama je nutné určit technologii. Poté prostudujte materiály a nástroje, které potřebujete. A konečně začít dělat.

Volba technologie

Tiffany

Tato vitráže jsou vyrobena z kusů barevného skla. Oba jsou nejkrásnější a nejobtížnější na výrobu. V současné době je nejoblíbenější technologií barevného skla Tiffany technologie.

Vitráže,ručně vyráběné, podle technologie Tiffany, předčí všechna nejodvážnější očekávání. Podrobný popis.

Filmové vitráže

Filmové vitráže jsou druhem aplikace. Pouze místo barevného papíru použitý film. Vůdci v kvalitě prodávané námi jsou filmy anglických výrobců Decra Led a Rega Led.

Pro simulaci švu mezi fragmenty je nalepena samolepicí cínová páska. Práce profesionálů je velmi krásná, navzdory skutečnosti, že film je horší než sklo.

Skleněná vitrážová okna

Okno s výplní z barevného skla je sklo, na které je nanesen obrys konstrukce a šířka a výška 1-2 mm silnou barvou. Obrys tvoří oblasti, do kterých se následně nalije více tekuté barvy.

Barvy pro vitráže Gallery Glass, které lze zakoupit v 59 ml zkumavkách (2 fl. Oz), se osvědčily. Chcete-li zvládnout tuto technologii, můžete nezávisle, bez jakýchkoliv problémů.

Vytvoření vlastního okna z barevného skla Tiffany

Potřebné nástroje a zařízení:

 • Fréza na válcové sklo. Rotační hlava, válec s automatickým smáčením.
 • Kleště, nejméně dva typy, pro odlomení malých a dlouhých částí.
 • Stroj na hranování skla. Rozhodli jsme se pro Kristall 2000.
 • Světelný stůl. Výška 80 cm, stolní deska - sklo, lampy pod deskou stolu po celé ploše. Pro malé položky volitelné.
 • Páječka
 • Černápero s tenkou tyčí
 • Ochranné brýle
 • Obratné ruce

Materiály potřebné pro práci:

 • Sklo přizpůsobené náčrtu. Obvykle na 1 m2 barevného skla, s detaily, které mají zakřivený tvar, zbývá nejméně 2 m2 skla.
 • Speciální měděná nebo mosazná fólie.
 • Cín POS-61.
 • Pájená kyselina.
 • Patina. V závislosti na požadované barvě švů - černé nebo mědi. Pro získání měděného švu můžete použít vodný roztok síranu měďnatého.

Náčrt a vývoj kresby

Při navrhování náčrtu je třeba připomenout, že sklo je spíše křehký materiál, což znamená, že je pro zpracování poměrně rozmarný. Například pomocí řezačky skla není možné řezat díl s vnitřním úhlem. Pro tyto díly je zapotřebí speciální skládačka, ale vzhledem k vysokým nákladům se zde neuvažuje.

Poté, co je skica připravena vytvořit kresbu, kterou někteří lidé nazývají "lepenka". Je to list papíru nebo filmu s obrysem kresby vitrážového skla v životní velikosti.

Pokud pracujete na světlém stole, papír by měl být dostatečně průhledný tak, aby byl obrys obrazu jasně viditelný sklem, když zapnete lampy pod deskou stolu. Pokud budou obrysy částí přeneseny na sklo jiným způsobem, nezáleží na průhlednosti papíru.

Při vlastní montáži se ujistěte, že dodržujete všechna bezpečnostní pravidla. Používejte pouze ochranné brýle.

Úlomky z řezného skla

Při řezání dílu, pokud má zakřivené tvary, jsou tímto způsobem vybrány počáteční kusy skla, pokud nejste profesionální, takže stojí za obrysem součásti alespoň 4 mm na každé straně.

Po průchodu sklem pomocí válce na řezání skla se poskládá skvrna, po které se sklo rozbije. Tlak při řezání by neměl být příliš silný. Pokud má linka, na které se má sklo rozřezat, jeden nebo více ohybů, měli byste lehce ťuknout pod škrábancem, které zůstalo u řezačky skla.

To je důležité!
Je nutné začít klepat od středu ohybů, postupně se pohybovat směrem k okrajům skla. Současně byste měli vidět trhlinu vyplývající z úderů, pokud se podíváte na rovinu skla pod mírným úhlem.

Pokud je to možné, měla by být část, která má být získána, pevně upevněna na povrchu stolu, zatímco pravděpodobnost, že zůstane nedotčena, bude větší. Vnitřní poloměr je podrobně rozřezán v několika stupních. Aby bylo možné udržet rozměry a nepřijímat produkt, který se v důsledku toho nevejde do místa, které je pro něj připraveno, je třeba začít z obvodu výrobku.

Vnitřní detaily budoucího barevného skla by měly být rozděleny na fragmenty. Každý kus by měl také začínat na obvodu. Detaily umístěné uvnitř fragmentů jsou vyříznuty na místě po vnějších adhezích.

Zpracování podrobností

Obrábění hrany díluPo řezu musí být obrobek opracovánpsací stroj Kristall. Okraj dílu je obroben tak, že ostré rohy nepoškozují měděný pás. Tímto postupem můžete upravit tvar dílu.

Před pájením by měl být konec každé části podél celého obvodu navinut měděnou nebo mosaznou páskou.

Hotové, otočené a zabalené díly jsou uspořádány v souladu se vzorem a pro startéry uchopte na několika místech cínem. Před svařováním jsou švy otřeny pájecí kyselinou.

Stavět

Poté, co byla poslední část připravena pro pájení a položena na místo v celkové kompozici, můžete přistoupit k barvení barevného skla. Snažte se rovnoměrně rozdělit cín ve švech a dosáhnout tak hladkého konvexního švu. Pájení je nutné ze dvou stran.

Tiffany barvené sklo vyrobené rukama je připraven.

Okna z barevného skla Buffy vlastníma rukama

Chci vám připomenout, že klasické vitrážové okno je uměleckým dílem jemného charakteru, vyrobeným z kusů barevného skla. Sklovité vitráže - imitace, ale se správným přístupem, vypadající velmi důstojně.

Hlavními výhodami oken z barevného skla s osvětlením jsou relativní snadnost výroby a prakticky jakákoli forma dílů.

Pro výrobu okenních skel z barevného skla potřebujete:

1. Skica.

Vyvinut nezávisle na neprůhledném papíru.

2. Obrys.

Obrys se používá k simulaci švu mezi detaily barevného skla. Obrys je speciální konturová barva, která máhustou konzistenci, nebo speciální konturovou pásku. Contour barvy jsou k dispozici v různých barvách. Například: černá, měď, zlato atd.

3. Základ.

Naplněné vitráže lze vyrobit na jakémkoliv pevném povrchu. Ale hlavní povrch je přirozeně sklo. Základ může sloužit jako jednoduchý kus skla a sklenice nebo váza.

4. Barvy a laky z barevného skla.

Při výběru nátěru je důležité zvážit, jak budete nanášet mořený nátěr. Na vodorovný povrch lze nalít jak tlusté laky z barevného skla, tak i skleněné laky. Z povrchu pod úhlem k horizontu se mohou šířit tekuté barvy a laky.

Věnujte pozornost!
Skleněné laky se používají v případě, že výrobek musí zůstat transparentnější. Kostkované barvy, jako je Galerie Glade, jsou mnohem silnější než laky a umožňují práci i se svislými povrchy. Silné barvy mohou dosáhnout efektu reliéfu skla a vytvořit vícebarevné skvrny.

5. Rozdělovač barev.

Vzhledem k tomu, že každá kapalina má své vlastní povrchové napětí, je často nutné rozdělit nátěr na povrch vyplňovaného dílu. Výdejní stojan má tvar tužky, přičemž hrot je dostatečně ostrý, aby mohl tlačit nátěr do nejostřejšího rohu naplněného fragmentu.

Jak udělat okno z barevného skla vlastníma rukama, nakreslit sklo

Dříve, pouze katedrály a divadla zdobená vitráží,doby bohatých lidí, ale časy se mění a dnes je tento druh umění k dispozici všem.

Okna z barevného skla mohou vyzdobit dveře, lodžie a balkony a různé interiérové ​​předměty. Vitráže a různé barvy se používají jako vitráže.

Existuje několik způsobů, jak vytvořit vitrážová okna:

První metoda

Použijte kousky vyříznuté z jednoho barevného listu skla. Každý kus je součástí vaší skladby. Řezané skleněné kusy jsou upevněny v prefabrikované kovové šablonce, poté, co jsou šablony připevněny, které jsou pájeny, čímž vzniká obraz z barevného skla.

Druhá metoda

Vitráže jsou vyrobeny ze smaltovaného skla a dvou transparentních skel. Z čela na průhledný list skla rozložil obraz a na horní kryt s druhým průhledným sklem. Vitráže jsou upevněny v rámu ze dřeva nebo kovu.

Třetí metoda

Okno z barevného skla je vyloženo z detailů ornamentu (odlitých brýlí), poté jsou fragmenty drženy pohromadě s pryskyřicí.

Čtvrtá metoda

Barvy čirého skla. Po nakreslení obrázku vypálí sklo v peci při teplotě 540 - 5600 ° C.

Pátá metoda

Mnohobarevný smalt se umisťuje na průhlednou fólii, připevněnou k povrchu skla pomocí syntetického lepidla.

Šestá metoda

Imitace vitrážového skla - nátěr na sklo s barvami, které nevyžadují tepelné zpracování.

Bohužel, většina z těchto metod není zcela vhodná pro domácí podmínky a používá se hlavně ve specializovaných dílenech z barevného skla.

K vytvoření vitrážového okna doma je vhodná šestá metoda s použitím barev pro malování na sklo.

Tak jak si děláte skleněné okno doma vlastníma rukama?

K tomu potřebujeme barvy, které můžete namalovat na sklo. Rozmanitost produktů pro dekorativní design je naštěstí tak velká, že není těžké najít takové barvy.

Níže jsme uvedli jen několik adres obchodů, kde si můžete koupit barvy pro malování na sklo. Není to tak dávno, co se objevily barvy pro nátěry na sklo, které nevyžadují vysokoteplotní úpravu.

Stačí je aplikovat na povrch a počkat, až uschnou.

Budeme potřebovat:

 • kreslení;
 • skleněná tabule;
 • steklograf;
 • konturová pasta v trubce (napodobuje olověnou pásku používanou v
 • vitráže, a umožňuje definovat jasné kontury pro kreslení);
 • barvy pro nátěry na sklo;
 • kartáče (měkké, vysoce kvalitní, je žádoucí je předběžně opláchnout, aby se při práci nedostaly z hromady)

Proces malby na skle

Povrch, který má být natřen, očistíme teplou vodou s mýdlem nebo čističem obsahujícím alkohol.

S pomocí tužky na skle (řezačka skla) se kresba aplikuje na předem vysušený povrch, je-li pro vás obtížné umístit výkres přímo na skleněnou plochu, můžete vytvořit výkres, který se vám líbí na bílém papíře, který pak umístíte pod sklo.

Dobrá rada!
Napodobování olova konturovou pastou (zpravidla se vyrábí v trubkách), rozdělujeme části vzoru, které mají jinou barvu

Čekáme, až náš obrys zcela vyschne

Použijte nátěr lehkým, lehkým pohybem štětce, pokud potřebujete intenzivnější barvu, pak naneste barvu v několika vrstvách.Po čekání na předchozí vyschnutí.

Vytvořte si skleněné okno s vlastníma rukama

Krása je vždy fascinující.Zejména pokud je tato krása mimořádným vzorem na okenní tabuli nebo vitrážové okno hrající na slunci.Při pohledu na malovaná okna, často nemyslíme - to lze provést ručně.

Lze použít téměř kdekoli: nátěrová okna, sklo do vnitřních dveří.Domácí vitráže je ideální pro podmíněné zónování prostoru: zavěšené na tlustém motouzu nebo řetězech, vitráže ohraničují území bytu a stávají se jasným dekorativním prvkem.

Pomocí tohoto obrazu můžete aktualizovat skleněnou desku, zdůraznit originalitu skleněné police.Malé vitráže v rámu - nádherný dárek.

Není třeba být umělcem od Boha.Dost fantazie, trochu času (na našemmistrovská třída trvala 4 hodiny) a trpělivost (aby se vitráže uschly, trvalo to celou noc).

Krok 1. Výběr nástrojů

Pro tento nástroj jsme šli do salónku. Kartáče byly vybrány ze syntetického vlákna: přírodní vlasy se mohou po prvním tažení chemickými barvami zhoršit.

Barvy a kontury byly zakoupeny speciálně - pro vitráže. Je důležité, aby se jednalo o stejnou společnost: materiály různých výrobců se nesmějí kombinovat podle konzistence, a proto se okno z barevného skla rozšíří.

Je to jednodušší koupit speciální sadu pro tento typ práce. Pro okenní sklo je lepší použít transparentní barvy. Pokud vytvoříte na skle obrázek, který nepropustí světlo, jsou vhodnější matné barvy.

Krok 2. Příprava náčrtu

Může to být kresba autora, kopie fotografie, obrys ruky milovaného člověka - lépe položte ruku na jednoduché kresby.

Krok 3. Přeložit obrázek

Připravenou skicu umisťujeme pod skleněnou desku a přeneseme na ni, pečlivě sledujeme čáry obrysy z barevného skla. Začneme pracovat shora, aby nedošlo k rozmazání kontury. Dokončíme linii a odtrhneme ruku. Každá položka musí být vyplněna zvlášť.

Krok 4. Nanesení barvy

Obrys by měl dobře vyschnout. Bude to trvat nejméně 5 hodin. Poté ozdobíme prvky hotového obrazu barevnými skly (nezapomeňte na zbarvení dětí).

Pokud není dostatek květin, můžete zasahovat do těch, které máte, vytvářetrůzné odstíny.

Pro čistotu barvy po každém malířském kartáčku by se měl promýt odstraňovačem laku na nehty. Namočíme jej čistým ubrouskem nebo látkou a pečlivě otřete hromadu.

Krok 5. Povrchové úpravy

„Musíš milovat svůj nástroj moc. A on vám odpoví stejně, “říká Natalia, láskyplně vypírají kartáče po posledním úderu.

Chcete-li přístroj dobře vyčistit, použijte ředidlo a utěrku. Čistíme "vady" v okně z barevného skla. Pokud potřebujete odstranit malý prvek, můžete se vyzbrojit ušními tyčinkami.

Krok 6. Obdivujeme!

Barvy musí být velmi suché. Pokud jsou syrové, budou se šířit po skle. Nejlepším řešením je nechat barevné sklo uschnout přes noc. Pokud potřebujete práci urychleně dokončit, můžete použít vysoušeč vlasů k urychlení sušení.

Další den změňte výslednou krásu vzhůru nohama. Koneckonců, vše jsme dělali zevnitř. A ... užívejte si!

Pokud je výkres následně vyvrtán, je jednoduše odstraněn pomocí stejného rozpouštědla.

Výroba vitráží

Skleněné okno z barevného skla způsobí, že všechny dveře budou slavnostní, a design místnosti je neobvyklejší, což jasně zdůrazňuje jedinečnost bytu. Máte-li dveře se sklem, pak můžete riskovat, že začnete vytvářet okno z barevného skla.

To je důležité!
Kromě toho, aby se okna z barevného skla stala vlastníma rukama, není nutné pozvat mistra, téměř každý může zvládnout tento obchod.

Dostatečné přání dosáhnoutcíl, malá vytrvalost a přesné provedení níže uvedených tipů. Takže, zvažte, jak snadné je vytvořit si vlastní vitráže!

Materiály pro vytvoření vitrážového okna vlastníma rukama

emulze PVA (někdy nazývaná bílé lepidlo)

Speciální barvené barvy nebo anilinová barviva (barviva používaná k barvení tkanin)

\ t

hliníkový drát tl. 1,6 mm

Při vytváření vlastního vitrážového okna je důležité:

Vitrážová okna vypadají zvláště impozantně v pokojích s okny orientovanými na jih.

Proces vytváření vitrážového okna vlastníma rukama

Než začnete pracovat, rozhodněte se, jaký vzor chcete mít na skle, a od kterého barev bude složen. To může být jen multi-barevný ornament, jako například v kaleidoskopu, nebo kresba s obrazem ptáků, ryb, květin - jedním slovem, že se rozhodnete.

Nakreslete obrysy vzoru na kreslicí papír, milimetrový papír nebo lepenku, označte, kam a jakou barvu umístit. Nemůžete kreslit sami, zeptat se umělecky nadaných přátel.

Odstraňte sklo z křídla dveří, odmastěte jej, otřete tamponem namočeným v acetonu, stranu, na které budete provádět vitráže.
Zajistěte kreslicí papír nebo karton vzorem na zadní straně skla.
Pak je třeba sklo umístit vodorovně (použijte k tomu hladinu nebo malou kuličku).

Na obrysech vzoru proveďte nezbytné prvky z drátu, hojně, ale opatrně je potřete emulzí PVA ze strany.na sklo a umístit je na sklo. Aby se drát pevněji držel, položte na něj kovovou desku s hmotností. Po hodině a půl se bude drát držet.

Během lepení drátu můžete začít připravovat barviva. Rozpustit