Co by mělo být mazané plastová okna a kolik času na to udělat

Ahoj všichni! Prostě rád spím celý den ve volném čase. Můžu vstát v poledne a dokonce i večer.

Ale minulá sobota nezačala zdravým spaním. Když jsem se poprvé probudil, když moje žena omylem hrála budík.

Podruhé byl důvod jiný - manželka se rozhodla otevřít okno pro vysílání. Jak hrozně to v té chvíli vrzalo! Opatření byla přijata rychle: teď vše funguje perfektně. Nyní chci, abyste vy a moji přátelé řekli, co namazat plastová okna tak, aby sloužily po dlouhou dobu.

Jak namazat plastové okno?

Stejně jako automobilové díly, i plastové okenní kování vyžaduje pravidelné mazání. Podívejme se, proč je to nezbytné.

Každý den velké množství prachu a nečistot z ulice ulpívá na továrním mazání okenních mechanismů. Zavření okna v čase se stává stále obtížnějším a hlučnějším procesem. Problémy se zavíráním se objevují postupně, tolik lidí si všimne broušení zvuku pouze v jednom „krásném“ okamžiku.

To je důležité!
Při absenci mazání se kovové struktury silně protírají a dochází k broušení a opotřebení dílů. V důsledku toho se okno špatně otočí a okno se zavře s určitým úsilím.

Dalším nepříjemným momentem může být nedostatek série kování pro prodej. To může nastat při odstraňování řady příslušenství z výroby. Jediným řešením v této situaci je úplné nahrazení všech pracovních mechanismů. Aby se zamezilo nákladným opravám oken, lze provést pouze včasné mazání dílů a péči o konstrukci oken.

Nebojte se a domnívejte se, že vaše okna mají nízkou kvalitu. Záruka na kování pro okna je 3-5 let, továrnamazivo, resp. Zaměstnanci mnoha společností při instalaci oken upozorňují zákazníky, že okenní konstrukce by měly být pravidelně mazány. Ti, kteří to neudělají, špatně se starají o své zákazníky.

Jak mazat okenní kování

Pokud si myslíte, že jakýkoli existující olej bude vhodný pro mazání okenních kování z PVC, budete se mýlit. Okna by v žádném případě neměla být mazána zeleninou a máslem, margarínem, vazelínou, gelem na boty a dalšími domácími látkami. Pro údržbu příslušenství můžete použít běžný technický olej, který se používá k mazání kol a automobilů. Lze použít syntetický a minerální motorový olej. Přestože stojí za to připomenout, že minerální olej má při nízkých teplotách vzduchu silně zahuštěný.

Kování lze také namazat speciálním mazivem vyvinutým výrobci plastových oken.

Sada pro péči o okna REHAUSpecializované sady pro péči o okna vám pomohou rychle a snadno se postarat o všechny prvky plastového okna. V sadě jsou zpravidla obsaženy 3 nástroje:

 • čistič plastových profilů,
 • přípravek pro péči o silikonový tmel,
 • mazivo pro armatury.

V prodejních kancelářích požádejte o sady pro péči o okna.

V jakých místech mazat tvarovky plastových oken

Namažte všechny pohyblivé části okna z PVC. Před vámiProvádějte mazání, všechny kovové části musí být očištěny od nečistot. Bavlněná tkanina nebo viskózový ubrousek je ideální pro čisticí utěrku. Otevřete okno, pečlivě zkontrolujte křídlo, vyčistěte nečistoty a začněte hojně mazat všechny pohyblivé části, které mají okenní kování.

Olej by měl být mazán postřikem stříkáním přibližně pět centimetrů od pohyblivých částí okna. Pokud nemáte plechovku, ale obyčejný technický olej, který se používá k mazání jízdních kol a automobilů, bude stačit na každou pohybující se část příslušenství upustit 1-2 kapky.

Pokud nejsou okna často znečištěna, můžete mazání příslušenství aktualizovat jednou ročně. V případě častého znečištění by mělo být čištění a mazání prováděno častěji - 2-3 krát ročně. Nezanedbávejte toto doporučení, pokud chcete, aby vám okna sloužila co nejdéle.

Mazání plastových oken vlastníma rukama

Plastová okna se stávají stále populárnějšími mezi majiteli městských bytů a příměstských bytů z důvodu snadnosti provozu, těsnosti, vysokého stupně zvukové izolace, jednoduchosti a jednoduchosti péče o ně, jakož i skutečnosti, že nevyžadují dodatečnou izolaci před nástup chladného počasí a malování, aby se dekorativní efekt.

Věnujte pozornost!
Bez takového postupu však nelze postupovat jako mazání plastových oken vlastními rukama. Kromě mazání po dlouhodobé práciněkdy potřebují dodatečné úpravy.

Chcete-li tyto procesy provádět správně, aniž byste se uchýlili k vnější pomoci, musíte se naučit některé nuance s nimi spojené. Kromě toho, aby tuto práci poměrně snadno, s potřebnými nástroji.

Proč potřebuji mazání oken?

Při dlouhodobém provozu plastových oken, zejména pokud jsou instalovány v domech velkých měst, kde je intenzita dopravy vysoká, se do mechanismu dostávají velká množství prachu a nečistot.

Tyto nežádoucí znečišťující látky se usazují na mazivech používaných při jejich výrobě a mísí se s ním, což při otevírání a zavírání brání práci mechanismů a armatur. Kromě toho, starý špinavý tuk, nasycený mikročásticemi, má výrazný abrazivní účinek, namísto zachování částí a dodávání antifrikčních vlastností vede naopak ke zrychlenému opotřebení a může je zcela zničit.

Pokud nebudete věnovat pozornost nedostatkům v chodu ventilů, před tím, než se úplně rozbijí, druh „varování“, že naléhavě potřebují preventivní údržbu, začínají cvakat, vrzat nebo skřípat.

Tyto zvuky naznačují, že v mechanismech není prakticky žádné vysoce kvalitní mazání a dochází k vzájemnému tření mezi jednotlivými kovovými částmi okna, což vede k vymazání kovu. Proces mazání přidává do prachu a nečistot z ulice kovový prach, který může rušit normální provoz zámku a rukojeť bude obtížné otáčet,bez zavření. Tyto procesy přeruší těsnost křídla na rám a studený vzduch získá přístup do areálu.

Pokud byly rámy instalovány po dlouhou dobu a jeden z prvků mechanismu selhal, může se stát, že již není možné najít takový náhradní díl v důsledku odstranění tohoto systému z výroby. V tomto případě bude nutné změnit celou „vycpávku“ mechanismů na novou, která bude velmi drahá. Navíc je někdy nemožné přizpůsobit nové mechanismy dříve instalovaným rámcům, takže musíte okno zcela změnit.

To vysvětluje naléhavou potřebu pravidelné prevence pracovních mechanismů oken. Tyto práce jsou jednoduché, ale pomáhají maximalizovat životnost plastových oken a vyhnout se nákladným opravám.

Musíte vědět, že výrobci dávají záruku na prvky okenních kování pouze 4 ÷ 5 let - to je doba, po kterou bude postačovat tovární mazání. Prodejci ne vždy upozorňují na potřebu preventivních opatření a majitel oken si o tom myslí pouze tehdy, když se objeví pískání nebo chrastítko, i když je někdy na pozdější akci něco pozdě. Proto se nespoléhejte na záruky a počkejte do konce lhůty - je třeba, aby bylo pravidlem pravidelně věnovat pozornost oknům.

Intervaly mazání

Frekvence mazání kovových tvarovek může být různá. Pokud zpočátku pro tento proces byly použity kvalityKompozice a dům se nachází daleko od hlavních dálnic, stačí provést prevenci jednou ročně, nejlépe ze všech - s nástupem teplého jarního počasí. V náročnějších provozních podmínkách oken, v nichž dochází k silnému znečištění armatur, bude nutné provádět opatření pro častější mazání pohyblivých částí, přibližně dvakrát až třikrát ročně.

Jak je okno mazáno

Když nastane čas na provedení údržbářských prací, vyvstává otázka lepšího postupu mazání. Pro tento proces je v zásadě vhodný jakýkoliv technický olej, který je mazán mechanismy. Nejčastěji se používá běžný stroj, který je přítomen v každém domě, kde jsou šicí stroje. Můžete také použít silikonové mazivo. Pro tento postup jsou však k dispozici speciální přípravky.

Užitečné rady!
Jsou prodávány v kovových plechovkách av plastových lahvičkách s vhodnými tryskami pro mazání. Trubkový výtok umožňuje dosáhnout nejvíce nepřístupných míst

„WD-40“ je považováno za jednu z nejoblíbenějších směsí maziv u domácích mistrů.„WD-40“- jeden z nejlepších a nejvhodnějších maziv v provozu

Všechny pohyblivé mechanismy systému upevnění a zácpy by měly být podrobeny zpracování. Proces se provádí následujícím způsobem:

 1. Okno okna se otevře a všechny jeho strany jsou kontrolovány.
 2. Dále měkký hadřík s příslušenstvímspolu se starým mazivem se odstraní nečistoty, protože nová směs musí být nanesena na čistý povrch. Pro čištění některých oblastí můžete použít houbu nebo kartáč s dlouhou rukojetí.
 3. Po vyčištění jsou montážní úchytky, šrouby, západky, mechanismus rukojeti a další pohyblivé části dostatečně mazány, aby bylo zajištěno uzavření a otevření křídla.

Sprejování činidla z láhve je výhodnější, protože takto aplikované činidlo je schopno proniknout i do nejpřístupnějších rohů pohyblivých mechanismů. Pro větší pohodlí je mnoho mazaných válců vybaveno odnímatelnými trubicovými "tryskami", s nimiž můžete na části mechanismu ukryté rámem rámu použít mazací prostředek

.

Je-li v lahvičkách použito mazivo, pak se na každou z částí upustí 1 až 3 kapky.

Mazání dílů pomocí plastové láhve

Aby nedocházelo ke zkazení okenních držáků, není nutné provádět experimenty a používat zeleninu nebo máslo, různé kosmetické gely a vazelínu, jakož i další podobné látky, které nejsou určeny k usnadnění pohybu pohyblivých mechanismů.

Mazání všech prvků okenního rámu a křídel se provádí současně.

Není možné ignorovat pryžová těsnění. Jsou nutně ošetřeny kompozicí speciálně pro ně určenou, která jim zabraňuje vysychání, ztrátě pružnosti, jinak nebude požadovaná hustota okenního křídla dosažena k rámu, dojde k rozbitíutěsnění okna všemi následnými důsledky - pronikání chladu, hluku z ulice, prachu.

Pokud však systém včasného provedení všech mechanismů a prvků, bude systém oken trvat dlouho bez poruch a nebude vyžadovat výměnu jednotlivých dílů. Kromě toho mazivo pomůže eliminovat riziko průvanu a úniku tepla z prostor bytu.

Jak mazat tvarovky z plastových oken

Okenní kování je poměrně komplexní soubor mechanismů, které umožňují otevírání a zavírání okna v různých režimech, stisknutí křídla na rám po obvodu, nastavitelné větrání atd. Aby tento komplex fungoval správně, mělo by se o něj starat.

Při výrobě plastových okenních kování instalovaných v továrním mazivu, což zajišťuje jeho hladký chod. Ale po chvíli to trvá na obnovení mazací vrstvy - takže každý majitel okna by měl zjistit, jak namazat plastová okna a jak to udělat správně.

Účel maziva

Je nutné mazat plastové okenní kování bezchybně. Existuje několik důvodů:

Nejviditelnější: tuk usnadňuje otevírání a zavírání okna snížením tření mezi jednotlivými prvky hardwaru. Pokud bude mechanismus dodán s náležitou péčí - rukojeť budeotočte se bez námahy.

Snížení tření rovněž snižuje úroveň opotřebení mechanismu. Takže pravidelně mazané okno vydrží mnohem déle.

Použití oleje na kovové části snižuje riziko koroze. Tím se prodlužuje životnost ochranného nátěru, který se aplikuje na příslušenství při jeho výrobě.
Tyto argumenty jsou dostačující pro rozhodnutí o pravidelné péči o PVC okna.

Jak mazat armatury?

Efektivní údržba kovových plastových okenních kování zahrnuje použití prostředků, které jsou pro tento účel nejvhodnější. Proto před mazáním armatur oken potřebujete najít optimální mazání.

Kování z PVC oken lze mazat následujícími kompozicemi:

Věnujte pozornost!
Zvláštní prostředky , které jsou součástí sady pro péči o okna. Tato maziva jsou navržena speciálně pro práci s armaturami, a proto nemají nepříznivý vliv na ochranný povlak.
Silikonová maziva - buď v trubkách nebo ve sprejech. Složení takových maziv je téměř podobné prostředkům popsaným v předchozím odstavci.

Standardní maziva pro šicí stroje nebo jízdní kola . Liší se od běžných strojních olejů při vyšší kvalitě čištění, a proto mohou být použity pro zpracování okenních kování.
chem_smszivat_furnituru

Co nelze mazat?

 • Rostlinné oleje - po sušení tvoří hustou vrstvu,který se ve směsi s prachem změní na abrazivní materiál.
 • Agresivní činidla s kyselinami a zásadami - ničí ochranný povlak příslušenství.
 • Prostředky na bázi petroleje.
 • Některé automobilové a pistole.

Použití těchto materiálů je nejen nežádoucí - přímo poškozuje kování a může vyvolat jeho předčasné selhání.

Jak se provádí mazání?

Naučit se správně mazat okenní kování je poměrně jednoduché - tento úkol netrvá dlouho a nevyžaduje použití sofistikovaných zařízení. Včasná (i když neprofesionální) péče významně prodlouží životnost okna.

Je nutné jednat v následujícím pořadí:

Otevřete křídlo v otočné poloze. Provádíme předběžné čištění příslušenství, odstranění prachu a zbytků starého maziva. Pro tuto operaci, perfektní starý kartáček na zuby.

 1. Kování nejprve otřete vlhkým a pak suchým hadříkem.
 2. Na válečky blokovacích kolíků naneste 1-2 kapky maziva.
 3. Rovněž naneste několik kapek do otvorů označených piktogramy s obrázkem olejniny.
 4. Odstraňte plastové závěsy z pantů. Na závěsy naneste několik kapek maziva.
 5. Aby bylo mazivo rozloženo na kov, provádíme několikrát otevírání a zavírání okna.
 6. Odstraňte přebytečné mazivo z profilu a poté na místo namontujte plastové vložky.

První zpracování pomocí tohoto algoritmu se doporučuje provést nejpozději jeden rok po instalaci oken - právě v tomto okamžiku je dostatečné mazání výrobcem.O vybavení se proto staráme každých šest měsíců.

Několik slov o těsnění

Kromě mazání příslušenství se doporučuje pečovat o těsnění.Polymerové vložky, které poskytují pevnou svorku, časem ztrácejí elasticitu - a proto by měly být každých šest měsíců ošetřeny speciálními lubrikanty nebo sloučeninami na bázi vazelínového oleje:

​​
To je důležité!
Před zpracováním se těsnění očistí od prachu.

Mazivo se nanáší v tenké vrstvě a rozkládá se kolem obrysu.
Přebytečný tuk se odstraní.

Jak vidíte, mazání okenních kování a těsnění je poměrně snadný úkol.Pro plnou péči je však stále dobré zmínit se o profesionálech: odborníci společnosti Svitep, kterou jste zavolali, budou nejen mazat všechny mechanismy, ale také diagnostikovat všechny okenní spoje, a v případě potřeby budou provádět kvalitní preventivní údržbu konstrukce!

Proč mazat plastová okna

Často se stává, že se o povinné péči o plastová okna dozvíme pouze tehdy, když se s obtížemi začínají otevírat a zavírat, rukojeti se vrzají,a křídlo špatně připevněné k rámu.Chcete-li tomu zabránit, přečtěte si tento článek.Péče o plastová okna je jednoduchá záležitost, a dokonce i neprofesionální osoba může rozmazat okno.hospodyně.

Nejprve se rozhodneme, jak často je nutné namazat plastová okna a jaké jsou příznaky nemazaného okna. Pokud se použije dobré mazání a nedochází k trvalému znečištění, stačí ho jednou ročně namazat. Pokud je příslušenství často kontaminováno, je nutné jej častěji čistit a mazat pohyblivé části, například 2-3krát ročně.

Armaturyjsou všechny západky, šrouby, rukojeti a další podrobnosti, které zajišťují fungování okna - otevírání a zavírání v různých režimech. Nedostatek mazání v okénku se zpravidla projeví okamžitě díky obtížnosti rukojeti. Některé detaily mohou pískat, klikat a vydávat další cizí zvuky. Někdy to vede k rychlému zhoršení detailů okenního kování a obecně se přestává správně otevírat a zavírat.

Nyní o mazání- co lze použít a co nemůže. A kde aplikovat mazivo. Podívejte se na obrázek, kde jsou místa mazání. Mazání vyžaduje všechny pohyblivé části okenního kování.

Dobrá rada!
Otevřete okno a podívejte se na profil ze všech stran. Všechny závory, západky, konzoly a další pohyblivé části musí být hojně, ale pečlivě promazány. Máte-li speciální mazivo pro plastová okna - nastříkejte ho stříkací lahví, ve které je umístěna, a držte plechovku ve vzdálenosti 5 cm od mazaných částí.

Pokud nemáte takovou speciální nádobu, kupte si to obvykléprůmyslový olej v obchodě s \ t Dostatečně 1-2 kapky na každý detail. Před mazáním se doporučuje odstranit nečistoty z kovových částí. Použijte k tomu bavlněný hadřík nebo, není-li po ruce, viskózový ubrousek. Pokuste se namazat kování na jaře nebo v pozdním podzimu (případně na jaře av pozdním podzimu, pokud je to nutné).

Nepoužívejte WD-40 k tomuto účelu (ale můžete použít WD na čištění), máslo nebo rostlinný olej, margarín, polštářek na boty, vazelínu a jiné domácí látky. Pokud nemáte žádný jiný olej než motorový olej, můžete ho použít: je to horší než domácí olej, nebude to přesné, nezáleží na tom, zda máte syntetický olej nebo minerální olej. I když minerální při velmi nízké teplotě může být velmi tlustý.

Ano, málem jsem zapomněl, samozřejmě, že se stará o gumové těsnění. Získejte speciální kapalinu a zpracujte je spolu s příslušenstvím. Namažte okna vždy pečlivě a pečlivě a budou vám sloužit po velmi dlouhou dobu, i když máte nainstalovaný levný hardware.

Komplexní mazání plastových okenních mechanismů

Plastové okno v určitém pohledu lze přirovnat k autu. Nikdo ani nepochybuje, že auto potřebuje péči, že je nutné v něm pravidelně měnit olej. Ale téměř nikdo mezi majiteli plastových oken a neuvědomuje si, že jejich příslušenství také potřebují pravidelné mazání.

Často poS omítkou, prachem a jinými malými nečistotami dochází ke znečištění okenního mechanismu, což vede k nepříjemným zvukům při otočení knoflíku a rychlém opotřebení zámku. Během komplexního čištění se klapka odstraní, mechanismus se demontuje, následuje odstranění nečistot a mazání. Zkusme tedy zjistit, proč, jak a jak mazat plastová okna.

Proč musím mazat plastová okna?

Může se to zdát překvapující, ale ve skutečnosti plastová okna prostě potřebují mazat. Každý den se prach a špína z ulice, zejména ve velkých městech, stále více drží na původně vyrobeném mazacím stroji z okna továrny. Postup zavírání okna je stále obtížnější a poměrně hlučný, ale tento proces neprobíhá okamžitě, ale postupně. To je důvod, proč lidé na dlouhou dobu si problém nevšimnou. A v jednom "krásném" okamžiku začne okno "stěžovat", to znamená, že tam je chrastítko nebo kliknutí.

Pokud nedochází k mazání, dochází k silnému tření kovu na kovu a obě strany jsou postupně uzemněny. Pásy se opotřebovávají, kovový prach se v tomto rámu objevuje. Zdvih rukojeti se postupně stává těžkým a okno se nemůže zavřít normálně, fouká.

Kromě toho všeho je další nepříjemný moment. Řada opotřebovaných doplňků je zpravidla přerušena. A to znamená, že pro něj pravděpodobně nenajdete náhradní díly, nebo je můžete najít a zakoupit, jen náhodou. Protomusíte změnit celý pracovní mechanismus, což znamená změnit závěsy, vyvrtat nové otvory atd. Je třeba poznamenat, že není možné vyzvednout nové armatury pro všechna okna, protože existují profily, které se již nevyrábějí, a díly z jiných systémů se nehodí. Ale pokud okna včas promazat, můžete to udělat bez nákladných oprav.

Nebojte se, že máte okna s nízkou kvalitou nebo něco takového. Okenní příslušenství je zaručeno po dobu 3-5 let právě proto, že mechanismus může pracovat na výrobním mazivu přesně po tak dlouhou dobu. Mnohé firmy ani své zákazníky neomlouvají o nutnosti pravidelného mazání konstrukcí.

Jak mazat plastová okna?

Tak jsme se dostali k naší nejdůležitější otázce: jak namazat plastová okna? Pro tento účel je vhodný pro všechny oleje určené k mazání různých mechanismů. Můžete dokonce použít silikon, ale teď je lepší odmítnout rostlinný olej. Namažte potřebné části příslušenství, které se pohybují. Je nutné otevřít okno, zkontrolovat křídlo ze všech stran.

Je nutné hojně a současně jemně promazat všechny západky, šrouby, konzoly a další pohyblivé části, pomocí kterých je zajištěno otevírání a zavírání okna. K tomu můžete použít speciální mazivo pro plastová okna. Pokud jste zakoupiliJen takový olej, sprej s postřikovačem jste si koupili, zatímco drží plechovku asi pět centimetrů od částí, které vyžadují mazání. Pokud nemáte takovou speciální nádobu po ruce, jděte do obchodu s auty nebo jízdními koly a zakupte průmyslový (technický) olej.

Aplikujte 1-2 kapky tohoto oleje na každou část. Pamatujte: před mazáním je nutné odstranit všechny nečistoty z kovových dílů. K tomu můžete použít bavlněnou tkaninu nebo, pokud není k dispozici, viskózový ubrousek. Kování by mělo být mazáno na konci podzimu nebo na začátku jara.

Pokud je mazání dobré a nedochází k trvalému znečištění, může být mazání plastových oken prováděno jednou ročně. Pokud je příslušenství rychle kontaminováno, je nutné častější čištění a mazání, například dvakrát nebo třikrát ročně. To je velmi důležité, aby okna trvala dlouho, takže to nezanedbávejte.

Pozor!
Ano, a nezapomeňte na péči o pryžové těsnění. Pro ně musíte koupit speciální kapalinu a zpracovat je společně s příslušenstvím. Namazat okna by měla být vždy pečlivě a pečlivě, a pak budou dlouho potěší vás s teplem a komfortem v domě.

Co nestojí za mazací příslušenství?

Existuje celý seznam olejů, které by neměly být používány při mazání okenních kování. Pro tyto účely, s výjimkou rostlinného oleje, který byl zmíněn výše, WD-40 není vhodný,máslo, margarín, vazelína, gel na obuv a jiné domácí látky. Pokud nemáte jiné oleje než motorový olej, použijte jej.

Bez ohledu na to, zda je to syntetické nebo minerální, nebude to horší než z domácí ropy, to je jisté. I když byste neměli zapomínat, že minerální olej při velmi nízkých teplotách může silně zahušťovat.

Pro vaše pohodlí, úsporu peněz a peněz Vám nabízíme službu - Komplexní mazání okenních mechanismů v Charkově. Společnost Kommering Plus nabízí svým zákazníkům komplexní okenní křídlo (čištění, přepážky, mazání příslušenství). Naši specialisté budou rychle a efektivně provádět komplexní mazání plastových oken a budou vám sloužit mnoho let.

Jak namazat plastová okna, proč, co namazat a jak často

Proč musím použít tuk

Namažte okna z následujících důvodů:

Aby skleněná jednotka pracovala správně a nedocházelo k jejímu vrzání nebo zaklepáváním, jejíž vzhled usnadňuje prach, který se objevuje mimo místnost. Lidé nemusí tento problém po dlouhou dobu všimnout a nemazat skleněnou jednotku, ale když okno začne selhat, může být příliš pozdě na to, aby obnovil normální provoz.

Při nepřítomnosti maziva v okně dochází k trvalému silnému tření kovu na kovu, což vede k jeho rychlému opotřebení. Při častém otevírání se úder opotřebovává, což způsobuje kovový prach v rámu. To vede kže skleněná jednotka se již nemůže normálně zavírat a vyfukuje z ní.

Pokud některá část skleněné jednotky již byla opotřebena, pak ji zpravidla již nelze vyměnit. V tomto případě budete muset sklo zcela rozebrat a nahradit ho novým, což je poměrně drahé. Aby se tomu zabránilo, měli byste se řádně starat o jeho sklo, a pak bude moci sloužit po dlouhou dobu.

Namažte následující části rámu:

 • Zablokování.
 • Všechny sloty.
 • Mechanismus centrální rukojeti.
 • Konzoly a jiné pohyblivé části.

Pokud okna nejsou velmi rychle znečištěna, pak je třeba je jednou ročně čistit a mazat.

Jsou-li dostatečně pokryty prachem, musí být mazání prováděno nejméně třikrát ročně. Z času na čas je nutné kontrolovat znečištění skla.

Jak mazat

Profesionální stavitelé doporučují použití silikonového oleje k mazání oken, které nepoškozují gumu. Kromě toho můžete použít speciální mazivo na okna. Pokud je po ruce technický olej (pro automobily), je vhodný i pro tento účel.

Jak mazat

Tento proces probíhá takto:

Otevřete křídlo a pečlivě zkontrolujte všechny vnitřní části okna.

Pomocí měkkého hadříku odstraňte nečistoty a starý tuk. Nová vrstva kompozice by měla být aplikována na čistý povrch. Je důležité vědět, co použít.Prací prostředky jsou přísně zakázány. Pro větší pohodlí můžete použít houbu nebo dlouhý kartáč.

Po čištění musí být upevňovací prvky, západky, centrální mechanismus rukojeti a další pohyblivé části, které pomáhají při zavírání a otevírání křídla, dobře promazány.

Dobrá rada!
Olej lze dodávat do většiny těžko přístupných dílů pomocí postřikovače. Tak může proniknout do všech částí mechanismu. Také je třeba mít na paměti, že všechny prvky rámu okna jsou lépe mazány současně.

Nezapomeňte na gumová těsnění. Musí být ošetřeny speciální směsí, která je pro ně určena. Nedovolí jim vyschnout a ztratit své pracovní kvality. Tak bude křídlo dobře přiléhat k rámu a těsnění nebude porušeno.
Je třeba mít také na paměti, že každý detail musí být aplikován dvěma kapkami oleje.

Obecná péče o plastová okna

Nejprve definujeme, že okna nelze čistit pomocí takových nástrojů a materiálů:

 1. Pomocí příslušenství pro řezání - nože, nůžky, špachtle s kovovými vložkami, ocelová vlákna, kovové kartáče. Všechny z nich poškodí povrch okna.
 2. Chemické detergenty jsou příliš silné: rozpouštědla, různé kyseliny, ocet atd.
 3. Detergenty: gely, tekuté detergenty, práškové granule.

Obecná péče o plastové skleněné jednotky vyžaduje pravidelnou údržbu.tyto postupy:

 • Čisticí otvory pro odtok vody. Všechna plastová okna mají speciální drenážní otvory pro odběr sebrané vlhkosti. Jsou umístěny ve spodní části rámu. Chcete-li je najít, stačí otevřít křídlo. Je nutné sledovat stav těchto kanálů a pravidelně je čistit od nečistot a prachu. V tomto případě se vyplatí použít speciální prostředky pro péči o mechanismus, který nepoškozuje jeho antikorozní povlak.
 • Čištění nastavitelných částí mechanismu. To by mělo být provedeno s úzkým kartáčkem a mokrým hadříkem.

Zvláštní pozornost by měla být věnována těžko dosažitelným částem rámu, protože se v nich nejčastěji shromažďují nečistoty.

Péče o stav skleněné jednotky zajišťuje pravidelné čištění tekutým detergentem na sklo.

Mazání armatur a celého mechanismu. Po očištění armatur by mělo být na mechanismus nastříkáno trochu silikonového maziva (maximálně dvě kapky na díl). Zároveň je důležité po celou dobu posouvat rukojeť tak, aby olej mohl být dobře rozložen po celém povrchu pracovníků.
Mechanismus regulace částic. Patří mezi ně všechny položky, které jsou vyrobeny z kovu. Mohou být mobilní a nehybné. Když se rozbijí, okno již nebude schopno plnit své funkce, těsně uzavírat a poskytovat zvukovou izolaci, proto by měl být stav armatur monitorován velmi pečlivě.

Aby tyto prvky řádně fungovaly, musí být kromě jejich čištění pravidelně upravovány.

Je třeba mít na paměti, že tento postup se provádí pouze v případě potřeby a pouze v případě, že okno není dobře zavřeno, rukojeť nefunguje vždy hladce, atd.

Pro proces úpravy je třeba skladovat některé nástroje, které lze zakoupit v téměř každém obchodě s hardwarem.

Hlavním nástrojem, který bude nejčastěji používán, je šestihranný klíč 4 mm.

Hlavní ukazatele pro nastavení mechanismu okna jsou:

 1. Folds sag a držet slabě.
 2. Skleněná sada zamrzne a vítr z ní fouká.
 3. Nezajišťuje dostatečnou zvukovou izolaci a dokonce i při zavření má mezery.
 4. Je těžké jej otevřít a zavřít.
 5. Pokud je obtížné otočit kliku.
 6. Jsou-li některé části mechanismu mimo provoz.
 7. Při změně ročních období. Například, když se pohybujete z léta na podzim, musíte nastavit mechanismus pro těsnější uložení křídla a těsnění.

Při zahájení úpravy musíte vědět, jak se to dělá. V opačném případě je lepší využít služeb specialisty, aby nedošlo k poškození mechanismu.

Tipy pro blity

Mechanismus oken je nejlepší namazat na začátku jara nebo na konci podzimu;

Není třeba experimentovat a používat jako mazací rostlinný olej, vazelínu, margarín a jiné látky, které k tomu nejsou uzpůsobeny, protože velmi rychle vysychají a naopakpřispět k selhání mechanismu okna;

To je důležité!
Pokud používáte stříkací pistoli pro větší pohodlí, můžete použít speciální trysku - „nos“, se kterou bude pohodlnější dodávat mazivo do těžko přístupných částí rámu.

Pokud se skleněná jednotka neuzavře, nepokoušejte se ji provádět násilím. Nejpravděpodobnějším důvodem je zablokovaný mechanismus, který nebyl dlouho rozmazaný. Abyste tento problém vyřešili, musíte na okenní kování upustit několik kapek oleje.