Samolepicí okenní a dveřní těsnění

Těsnění z PVC a pryže

Ahoj! U vchodu matky jsou opravárenské práce. Ale tentokrát něco bolestně aktivně čistí stěny staré barvy, což je prachový sloup.

A samozřejmě, že letí do bytu. Považuji za nezbytné, abych v této situaci pomohla své tchýni, takže jsem okamžitě začala přijímat opatření na boj proti prachu.

Pravidelný mokrý hadr na prahu nepomáhá, ale samolepicí těsnění dveří je v této situaci dobré. Vložil jsem jí ji.

Vždy jsem měl otázku: Má lidstvo (myslím, že část, která žije mimo hranice naší vlasti) nevynalezla další, progresivnější způsoby lepení oken? Zeptejte se, co to je a kde jej získat - pak čtěte dál.

PVC a pryžová těsnění

Jednoho dne mě inteligentní lidé povzbudili k použití těsnění. Řekli, že takové těsnění nejenže neumožňuje průchod průvanu do místnosti, ale také chrání před prachem a městským hlukem. Rozhodl jsem se vyzkoušet novou metodu na sobě.

Šel jsem na trh a začal se ptát od prodejců: co vědí o těsnění? Ukázalo se, že v přírodě jsou běžné pěnové gumové podložky pro ucpávání mezer (v závislosti na tloušťce, cena se pohybuje od 15 do 35 rublů na 10 m).

A také polyethylenová pěna, polyuretan, polyvinylchlorid (PVC) a pryžová těsnění, která jsou zase rozdělena na samolepicí a lepená. Pro utěsnění oken je také lepicí páska (vypadá jako páska, pouze širší - 10-12 cm).

Zastavil jsem svou volbu na pečetích, které lze jednou zaseknout a pak několik let neznají žádné problémy. Ale pak vyvstala zásadní otázka: co je lepší - kaučuk nebo PVC a podobný polystyren s polyuretanem? Trh nedal rozumnou odpověď.

Rozhodl jsem se proto, že musím hovořit se zástupci firem vyrábějících tyto výrobky. Ukázalo se, že v Moskvě jich není tolik. Podařilo se mi dosáhnout zastoupení švédské společnosti Trelleborg, která nabízí výrobky značky Varnamo a zástupce německé firmy Fomestrip.

Kromě toho se tmel Chemlyuks prodává na ruském trhu.Bohužel, země původu tohoto výrobku nebyla šťastná, aby zjistila: na jednom místě prodávající tvrdí, že pečeť Chemlyuks je finská, v druhé - německá. Jiní věří, že se vyrábí v Polsku.

Věnujte pozornost!
Tuleň domácí je levnější než dovážený. To je jejich nepochybné plus. Ale například jsem nemohl vidět gumové ruské pečetě na prodej.

V některých případech je PVC dokonce lepší než pryž: tento materiál je více mrazuvzdorný, méně křehký, nerozpadá se a nedeformuje se. Kaučuk je ale stále pryž a má méně (s výjimkou speciálního složení PVC, které ještě není prodáváno v domovském státě).

A opravdu, náš muž věří gumě nějak víc. To je důvod, proč jsou gumové těsnění v Moskvě vysoké. Možná, že zahraniční společnosti, které poslouchají vtipy našeho vkusu, jsou nuceny nabídnout kupujícím hlavně gumu?

I když hledáte, můžete najít PVC, polyethylenovou pěnu a polyuretan. Při nákupu gumových těsnění byste měli zvolit ty nejměkčí, protože jsou schopny odolat opakované deformaci.

Co se týče barevné škály pryžových podložek, není bohatá: nacházejí se převážně bílá a hnědá těsnění.

Pokud chcete přesně vědět, co kupujete (guma, PVC, polyuretan, atd.), Pečlivě si přečtěte nápisy na obalu - to říká vše.

Je na výběr!

Další dilema, kterou jsem se snažil vyřešit: které tuleně vybírat?Samolepicí nebo obyčejné? Práce se samolepícím prostředkem je samozřejmě pohodlnější a rychlejší. Odloupla ochranný film, nalepila těsnění na okno - a bylo to hotovo!

Zde je však jeden důležitý bod: musíte pečlivě přečíst datum expirace lepidla na obalu. Pokud uplynula lhůta, těsnění se buď nelepí vůbec, nebo brzy odpadne. Varianta se samolepicí je bezpečnější, stačí si koupit správné lepidlo.

Dobrá rada!
Silikonový tmel je považován za jedno z nejlepších lepidel: nebojí se vlhkosti a dokonce i ve vysušeném stavu je dobře napnutý a stlačený. Takový tmel bude udržovat tmel na oknu nebo dveřích s opakovaným bouchnutím.

Co ještě přidat lepidlo?

Ach ano! Nedoporučuji kupovat turečtinu, protože je nespolehlivá (v tom smyslu, že těsnění, přilepené takovým lepidlem, odpadne rychleji). Tak říkají profesionálové, kteří se zabývají výstavbou a opravami. Proto je lepší koupit tmel vyrobený v Evropě.

Mějte na paměti toto. V západní Evropě existuje mezinárodní norma kvality pro podniky (ISO). Nejvyšší hodnota je ISO 9001 (mírně pod ISO 9002).

Společnosti jsou vydávány osvědčení potvrzující, že výrobky tohoto podniku byly standardizovány a kontrolovány podle normy kvality SS EN ISO 90001 & gt;

Pokud má společnost takové potvrzení, je vše v pořádku. Tyto informace však lze získat pouze na zastupitelském úřadě, a nikoliv na trhu. Obchodníci na trhu s tím nejspíš vůbec nejednou.a na obalu těchto informací nenajdete.

Například: Podařilo se mi zjistit, že tmel společnosti & lt; Varnamo & gt; odpovídá kategorii ISO 9001 a jeho životnost se vypočítává v průměru za 7-9 let (pro klima Moskvy - nejméně 3-5 let).

Co jiného ovlivňuje výběr pečeti? Samozřejmě, že velikost a tvar mezery, kterou potřebujete opravit. Pokud je hladký, je možné použít polyuretanovou pěnu, polyvinylchlorid apod. těsnění, která v sekci představují obdélník.

Věnujte pozornost!
Koneckonců, někdy se to děje: stejná mezera na jednom místě je široká a ve druhém poměrně úzká. Pak nemůžete dělat bez pryžových těsnění.

Když se podíváte na jejich řez, uvidíte, že se podobá latinským písmenům C, D, E, P atd. méně časté.

Profil je považován za nejoblíbenější, protože může uzavřít mezery 3-7 mm. Ve společnosti Falestipp se prodává za 15 dolarů na 100 m, ve Varnamu za 16 dolarů na 100 m. Jedná se však o velkoobchodní ceny.

Na trzích v Moskvě se profil firmy Varnamo prodává za 120 rublů. za 16 m (7,5 rublů za 1 m) a Chemlyuks za 9 rublů. pro 1 metr. V obchodech je cena těchto pečetí vyšší - 10-11 rublů.

Dovolte mi ještě jednou připomenout: kvalita pryžového těsnění je primárně měřena jak měkkým materiálem, z něhož je vyroben. Nebojte se způsobit hněv prodávajícího a pečlivě pociťujte komerčně dostupné vzorky a vyberte si nejměkčí.

To je důležité!
Totovelmi důležité. A tady je důvod. Pokud jsou například těsnění dostatečně tuhá, pak někde řádně uzavřou mezeru a v užším místě nedají příležitost těsně zavřít okno (těsnění se nezmění).

Kromě toho musí být kvalitní pečetidlo schopno & gt; obnovit svůj původní tvar, a to i v případě, že byl dlouhodobě stlačován (například několik měsíců).

Je také velmi důležité, aby lepený povrch byl skutečně dobře přilepený (již jsme hovořili o kvalitě lepidla). Proto je žádoucí to udělat v teplém období.

A odborníci doporučují předmývání, odmašťování a sušení pracovního povrchu (jinými slovy okenního rámu). S výhradou těchto pravidel Vám bude pečeť sloužit nejméně 5 let. Kromě toho bude prach a hluk výrazně nižší.

Je jasné, že je lepší starat se o budoucnost v dostatečném předstihu, a ne tehdy, když je dvůr již -15 ° C a v bytě je divoký bastard. Vlastně jsem to udělal.

Přišla do firmy, získala kvalitní samolepicí těsnění a když tam bylo tání, zaplombovalo okenní štěrbiny v bytě kvůli všem pravidlům. Čas strávený na tom je mnohem méně než předchozí manipulace s omítkou a pastou.

Tato metoda je také dobrá, protože okénkové řezy nejsou

gt; pevně a těsně uzavřena tak, aby mohla být okna otevřena (a zavřena) po celý rok.

Několik tipů na těsnicí okna

Několik tipů na utěsnění oken

Co dělat dříveCo budeš chtít koupit tuleni? Nejprve zkontrolujte všechny dostupné sloty a změřte jejich délku a šířku.

Tam, kde je mezera úzká, musíte přilepit gumové samolepicí těsnění široké 9 mm a těsnění 4 mm ve tvaru písmene E.

Pokud je šířka těsnění větší než je nutné, může být vždy oříznuta. Odříznout horní pomlčku z E, dostat C.

Ale chci vás varovat, E je varnamo ohřívač z nějakého důvodu zvaný K-Profile. Mějte to na paměti při výběru profilů.

Cena za 150 m takové izolace značky Famesstrip je 22,5 USD, značka Varnamo je 23,55 USD.

Hlavní je, že výška pryžového těsnění výrazně nepřesahuje velikost mezery - maximálně 1 - 1,5 mm (velikost stolu odpovídá velikosti štěrbin a těsnění nabízených společností Varnamo).

Pokud jde o těsnění z PVC, polyuretanu atd., Požadavky jsou zde stejné. Ale, jak jsme řekli, tato pečeť není postavená, ale vypadá jako obdélník v sekci. Proto může být zvýšena jeho výška, vkládání oken ve dvou vrstvách.

Dobrá rada!
Nedoporučuji vkládání ve třech nebo více vrstvách - nemá smysl. Pro velké mezery je lepší ihned zakoupit gumové těsnění vhodné velikosti.

Jak nalepit těsnění? Tato otázka je zdaleka nečinná. Takže je třeba lepidlo nalepit na vnitřní stranu bodu kontaktu mezi oknem a rámem okna. Ukazuje se tedy, že když zavřeme okno, kompaktor & lt; mezeru.

Co jiného by tu pečeť?

Ukázalo se, že těsnění lze použít nejen pro izolaci oken. Vzpomínám si, že jsem přišel navštívit mou přítelkyni. A nedávno v bytě instalovala kovové dveře.

Takové wow dveře jsou poměrně kovové a masivní. Ale musím říci, hosteska a opotřebovala všechny mé domácnosti poznámky: & quot; Ticho, tleskat, sousedi si stěžují! & Gt ;.

Teď vím, co je třeba udělat, abys mohl bouchnout dveřmi stejně, jako chceš, a pořád mlčet! Hádejte co?

To je pravda, potřebujete tu pečeť. Je pouze nutné zvolit nejměkčí a nejtenčí a držet se na několika místech mezi dveřním rámem a samotnými dveřmi. Už jsem to udělal. A ještě jeden tip.

U mého domova se rukojeť vnitřních dveří neustále balila nad leštěnými dveřmi skříněk. Máma byla po celou dobu rozhořčeně, že já, hlupák, nevyleštěla ​​pobřeží a potřásla rukojetí s pásem ze starých šatů! Hrozný, ale, jak říkají, spolehlivě. Na tuto konstrukci se nepřihlížela žádná síla.

A koupil jsem si speciální změkčovač. To je stejné těsnění, nebo spíše jeho kus, který je položen na rukojeti. Ne roztrhaný, ne chlupatý a vypadá docela slušně.

A garáž! Jak jsme trpěli s manželem! Každou zimu křídlo dveří tvrdě ztuhlo na betonový parapet. Trochu ztmavne - voda se hromadí mezi branou a podlahou. A zmrazení, neotevřete se za nic. Jsi pozdě do práce, nemůžeš se dostat do auta!

SekáčMusel jsem porazit led! Děkuji, inteligentní lidé radili: připevněte, řekněme, speciální těsnící těsnění (spočívá na upevnění nehtů). Teď smutek neví. Voda není nikde nalita, nic nezmrzne.

Věnujte pozornost!
Těsnění pro dno garážových vrat se mohou deformovat v různých směrech, jsou obvykle pevnější než okno a nikdy samolepicí. Způsob upevnění těchto těsnění je uveden na obalu.

Nejen to: stále máme malý kus samolepicího těsnění, takže jsem je použil k utěsnění dveří krabice na boty. A pak máme vždy tuto krabici široce otevřenou! Myslel jsem, že za týden by to vypadlo, protože ho několikrát denně otevíráme. Nic, dokud to trvá.

Jako poslední možnost, pokud se začne odlupovat, může být popadnut malým hřebíkem - a objednávka! Nejedná se tedy o sezónní zboží. Ale na trhu je snazší koupit to samé na podzim av zimě - jsou nabízeny na každém kroku.

Stejná samolepicí těsnění jsou vhodná pro dveře jako pro okna. Pokud však potřebujete závažnější těsnění, použijte trubkové těsnění, které vypadá jako řez písmene

Jak nakupovat tuleň?

Pravidlo 1.Při výběru pečetí si pozorně přečtěte nápisy na obalu. Řeknou vám, že prodejci nebudou schopni vysvětlit. Například, co přesně je tento kompaktor vyrobený z: pryže, PVC, polyuretanu, polyethylenu atd. Stejně takVypršelo lepidlo?

Pravidlo 2.Opatrně se dotkněte zhutňovače a dotkněte se ho. Vaším úkolem je ujistit se, že je měkká a obnovuje tvar dobře. Pokud prodávající přísahá, okamžitě jdou na jiného obchodníka. S největší pravděpodobností chcete sklouznout z nestandardních produktů.

Pravidlo 3.Pokud jste zakoupili tmel, který potřebujete nalepit, zkuste si koupit spolehlivé lepidlo. Žádoucí - silikonový tmel.

Pravidlo 4.Před upřednostněním některých & lt; letter & gt; (těsnění profilu) změřte velikost štěrbin, které musíte utěsnit. Profil ve tvaru písmene "E". Vhodné pro mezery 2-3,5 mm, ve formě písmene

; - pro drážky 3-5 mm, profil - pro mezery 3-7 mm.

Užitečné informace:

Samolepicí zhutňovač - vhodný materiál pro samoohřívání:

 • dřevěná okna
 • plastová okna
 • pro dveře
 • větrání a chlazení
 • \ t
 • motorová vozidla

Těsnící hmota je vyrobena z vysoce kvalitní pěnové pryže EPDM s akrylovým lepidlem na jedné straně určené k rychlému utěsnění tmelu.

Těsnění pro dveře a okna mají tyto vlastnosti:

 • vysoká zvuková a tepelná izolace
 • vysoká odolnost proti stárnutí
 • schopnost odolávat teplotním výkyvům od -40 ° C do + 30 ° C
 • úplné obnovení formy po stlačení
 • UV odolnost ajinak expozice životního prostředí
 • dlouhá životnost (více než 5 let)

Rozlišují se dva typy těsnění: jednokomponentní a dvoukomponentní. Dvousložkový zhutňovač se vyrábí pomocí unikátní technologie tenkého vrstvení a má několik výhod oproti jednokomponentnímu zhutňovači:

 1. delší životnost (více než 7 let)
 2. zvýšená síla

Existují tři hlavní typy profilů těsnění: P, D, E - každá z nich je vhodná pro zhutňování určitých velikostí mezer.

Těsnění pro okna a dveře jsou k dispozici ve třech základních barvách: černá, bílá a hnědá (dvoukomponentní těsnění, na rozdíl od jednosložkové, se skládá ze dvou vrstev gumy: černého podkladu a barevného vrchního nátěru).

Těsnění dveří: ochrana proti průvanu, hluku a chladu

Těsnění dveří jsou skupinou izolačních materiálů, které mají ochranné funkce. Jejich hlavním ukazatelem kvality je elasticita.

Kromě toho pečeť plní několik funkcí:

 1. vyplňuje mezeru mezi dveřmi a skříní,
 2. zlepšuje zvukově izolační vlastnosti místnosti,
 3. snižuje pravděpodobnost průvanu a zmírňuje dopad dveří, přičemž bere v úvahu deformační sílu.

Kromě toho může těsnění vnitřních dveří provádět i funkci protipožární ochrany. Dokonce i v továrně jsou moderní interiérové ​​dveře vybavenyizolace, která má odpovídající trubkový profil na speciální noze.

Je-li potřeba vnitřní dveře vybavit těsnícím tmelem, pak moderní trh nabízí mnoho možností. Hlavní materiály použité pro výrobu těsnění jsou:

 • Termoplastický elastomer. Tento typ těsnění plní funkci izolace a redukce hluku.
 • Modifikované PVC. Tato volba se používá pro instalaci na nejběžnější interiérové ​​dveře.
 • Silikonová těsnění.
 • Zhutňovače vyrobené z termoplastického termoplastického elastomeru TPS.

Existují tyto typy těsnění pro vnitřní dveře:

 • Konturování. Je upevněn po obvodu krabice. Má dobrou úroveň zvukové izolace, hraje roli tlumícího těsnění, které neumožňuje, aby dveře na rámu dveří zabouchly.
 • Ohnivzdorné. Záměrem je izolovat místo požáru po určitou dobu. Srdcem požárních těsnění jsou pěnové materiály, které mají při zahřívání tendenci expandovat a vyplňovat mezeru mezi dveřmi a skříní.
 • Prahová hodnota. Tento typ se montuje do drážky, která se nachází ve spodní části dveří. Jeden konec prahového těsnění je opatřen zátkou, druhá se speciálním tlačítkem, které se aktivuje při zavřených dveřích, což umožňuje těsnění klesnout k podlaze.

Těsnicí hmota pro kovové dveře

Pro zajištění hlukové izolace a utěsnění mezer mezi obrysy byly vyvinuty speciální těsnění pro kovové dveře. Jedná se o samolepicí porézní vyztužená pryžová těsnění, která mají několik výhod:

 1. Snadná instalace: je nutné odlepit ochrannou pásku a přilepit těsnění.
 2. Nedeformují se a nemění délku, neodlupují se a při montáži a provozu se nesrážejí.
 3. Snížené materiálové náklady na nákup lepidla a zkrácení doby instalace.
 4. Nedovolte, aby dveře v okamžiku zavření narazily na skříňku.
 5. Odlišují se u vysoce kvalitních a fyzikálně-mechanických ukazatelů.

Vysoce kvalitní pryžová těsnění pro kovové dveře zaručují dlouhou životnost, která dosahuje 15 let. Lze jej provozovat v teplotním rozsahu od - 60 do + 130 stupňů.

Těsnicí hmota pro železné dveře se vyznačuje vysokou pevností, čistotou prostředí, vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, odolností vůči olejům, slabým kyselinám a zásadám, musí být v souladu s GOST.

Těsnicí hmota na dřevěné dveře

Těsnění pro dřevěné dveře

Není snadné namontovat dřevěné dveře na rám dveří, což je způsobeno jednotlivými vlastnostmi stromu.

Během sušení je schopna deformovat a měnit své rozměry.

Vzhledem k tomu, mezi těmito dveřmi a rámem dveřívždy bude alespoň malá mezera.

Tato mezera propouští zvuky, chlad, nečistoty a prach. Druhem bariéry je samolepicí těsnění dveří.

Kromě toho má těsnění funkci tlumení, tlumící dveře proti rámu dveří.

Těsnění dveří jsou vyrobena z různých materiálů: polyuretanu, PVC, pryže, pěnové gumy nebo umělé pryže. Přicházejí v různých barvách a tvarech profilů.

To je důležité!
Doporučuje se upřednostňovat takové těsnění, která jsou dostatečně pružná a měkká. Tento typ snadno nabývá původní podoby a je navržen pro dlouhou životnost.

Gumové a silikonové těsnění pro výrobu oken a dveří slouží k ochraně prostoru mezi rámem a křídlem, rámem dveří a stěnou před povětrnostními vlivy; pro utěsnění spár mezi sklem a rámem se suchým zasklením.

Používá se při výrobě kovových dveří, dřevěných oken a dveří. Životnost: 8-10 let; Rozsah provozních teplot: - 60 o С až +150 o С; Průměr: 7,5 mm. Určeno pro:

 • těsnění,
 • těsnění,
 • tepelná izolace.

Před použitím je nutné lepené povrchy očistit a odmastit. Výrobní materiál (silikon) je velmi měkký, neabsorbuje vlhkost, nepřenáší záření a při vystavení ozónu neoxiduje.

Kompaktor lze použít v širokém rozsahu teplot (od -80 ° C do +200 ° C),zároveň jsou vynikající teplotní charakteristiky kombinovány s odolností vůči různým klimatickým podmínkám.

Užitečné rady!
Před nalepením těsnění je nutné vyčistit a odmastit povrch okenních rámů a dveří v místě nálepky. Připravte těsnicí pásku požadované délky a odstraňte ochranný papír.

Těsnění oken a dveří šetří teplo, zabraňuje průvanu a omezuje zápach. Těsnění slouží jako tlumič nárazů při zavřených dveřích, prodlužuje životnost a výrazně snižuje hluk při náhlém popu.

Zaprvé, výrobci pečetí je vyrobili z pěnové pryže s krátkou životností, ale poté se objevily spolehlivé a trvanlivé silikonové těsnění a pryžová těsnění.

Ze silikonových těsnění mají pryžová těsnění výhodně nižší náklady se stejnými spotřebitelskými vlastnostmi. Během celé doby životnosti neprovádějte praskání, udržujte pružnost a tvar při intenzivních provozních podmínkách.

Jak zvolit samolepicí těsnění?

Samonosné utěsnění dveří je velmi snadný úkol. Budete potřebovat znalosti o materiálu, stejně jako některé dovednosti v jeho instalaci. Pokud je pečeť úspěšná, můžete získat dostatečně velký počet výhod.

Mezi nimi jsou: zvuková izolace, tepelná izolace, izolace vody a vlhkosti, izolace před prachem. Abyste si vybrali tmel pro kovové dveře samolepicí, potřebujetedozvědět se o všech výhodách a nevýhodách konkrétního materiálu.

Jak vybrat správný materiál?

Na vnější straně jsou dveře utěsněny speciálními těsnicími materiály, ale pokud jde o vnitřní stranu, jsou materiály, které nejsou prodyšné, považovány za nejběžnější a jsou při otevírání a zavírání dveří dobře udržovány.

Vnitřní těsnění se provádí pomocí specializovaných těsnění. Přicházejí v mnoha formách:

 • profil pro utěsnění malých mezer;
 • profil uchování tepla;
 • profil pro utěsnění velkých mezer.

Materiály, které se používají pro výrobu těsnění, mohou být také velmi odlišné. Liší se hustotou a pórovitostí, podle které výrobek získává určitou úroveň ochrany.

K výrobě zhutňovače se nejčastěji používá pryž, pěnová pryž, polyvinylchlorid a polyethylenová pěna. Kovové vstupní dveře jsou nejčastěji vystaveny izolaci. Proto získala popularita pěnové samolepicí těsnění.

Jeho použití pomůže dosáhnout dobrých výsledků, protože tento materiál má mnoho výhod. Pěnová guma jasně vyniká mimo jiné těsnění. Nezasahuje do dveří a otevírá a zavírá, protože má nízkou pevnost.

Není také horší než u jiných analogů, protože dokonale chrání místnost před různými vlivy prostředí. Vzhledem k porézní struktuře vmístnost se udržuje v teple. Nejdůležitější výhodou tohoto materiálu je však jeho nízká cena.

Těsnění z pěnové pryže na lepivé podložce je dokonale uchyceno na dřevěných, kovových a kovových plastových povrchech.

Výhody použití zhutňovače

Bez ohledu na to, jaký typ pečeti si vyberete, každý z nich má jednu společnou výhodu - snadnost použití. Pro izolování vstupních dveří nemusíte mít školení.

Povrch čistěte, odmašťujte a odlepte ochrannou fólii z těsnění, aby se vešly těsnění, změřila se šířka a výška otvoru dveří.

To je důležité!
Další výhodou tohoto kompaktoru je jeho univerzálnost, kterou můžete instalovat bez použití lepidla a dalších pomocných materiálů.

Bude sloužit dostatečně dlouho a v případě potřeby můžete snadno vyměnit staré těsnění za nové.

Druhy a samoinstalace

Kupodivu, ale takové ukazatele, jako je tepelná a zvuková vodivost všech dveří, jsou do značné míry závislé na takové zdánlivě nevýznamné věci, která se nazývá „zhutňovač“.

Je to on, kdo je zodpovědný za nepřítomnost ponorů a za schopnost dveřní jednotky spolehlivě držet zvuk a pachy ve stejné místnosti.

O něm a bude projednáno v tomto článku, ve kterém se společně s místem budeme zabývat typy dveřních těsnění, jejich účelem a samoinstalací nebo výměnou.

Klasifikaci těsnění dveří nelze omezit na počet značek. Ve skutečnosti je to produkt úzké specializace a jeho různé typy se mohou od sebe lišit pouze v některých detailech.

Konkrétně, pokud jde o velikost (šířku a tloušťku), materiál, z něhož jsou vyrobeny, a také pro jejich zamýšlený účel - v posledně uvedeném provedení znamenají typ dveří, na které mohou být instalovány.

Například těsnění dřevěných dveří se poněkud liší od těsnění pro kovové dveře - navzdory zásadně malému rozdílu nejsou vůbec zaměnitelné.

Druhy těsnění pro určený účel

Po dohodě lze všechna těsnění dveří rozdělit do několika velkých skupin - těsnění pro vstupní dveře a vnitřní dveře, pro dřevěné a pro skleněné dveře se liší. Obecně může být každý jednotlivý typ konstrukce dveří opatřen těsněním.

Těsnicí hmota pro vstupní dveře

Ve většině případů jsou tyto výrobky těsné a duté uvnitř trubkového těsnění, které díky silnému materiálu a vnitřní dutině zajišťuje bezpečné uchycení křídla dveří ke skříni.

Věnujte pozornost!
zajímavý je samotný kaučuk, který se používá k výrobě těchto výrobků. Je porézní, díky čemuž je vliv tepelné izolace zvýšen několikrát.

Ve sto procent případů je tento typ dveřního těsnění vyroben na samolepící bázi, což je výhoda i nevýhoda - s časem, kdy se odlepují, ale nové se instalují jednoduše a jednoduše.

Těsnicí hmota pro vnitřní dveře

Na rozdíl od těsnění pro vstupní dveře, tato verze těchto výrobků není tak náročná na své vlastnosti - nemusí odolávat průvanu.

Z tohoto důvodu má vynikající konfiguraci a materiál použitý pro jeho výrobu je odlišný - často se jedná o silikon nebo měkkou gumu. Navíc tato těsnění dveří mohou měnit způsob instalace, ale pojďme o tom mluvit o něco později.

Těsnicí hmota pro plastové dveře

Samostatnou skupinu lze rozdělit na těsnění pro plastové dveře - jejím hlavním rysem je schopnost rychlé výměny. Ve většině případů mají speciální konfiguraci, která umožňuje instalaci do drážky.

Tento přístup k instalaci těsnění může snížit vliv okolní teploty na těsnění samotné - svou práci vykonává stejně dobře, i přes mráz a teplo za dveřmi. Obecně je univerzální a stejně vhodný pro plastové dveřeuvnitř i vně areálu.

To je důležité!
Je zde jedna nevýhoda - není vhodná pro všechny ostatní dveře. Ještě více lze říci - tento prvek dveří není zaměnitelný s různými výrobci.

Těsnění pro skleněné dveře

V jednom samostatném provedení lze uzavřít tmel pro skleněné dveře - zpravidla je vyroben ze silikonu, ale na rozdíl od mnoha jiných výrobků má speciální profil.

Instalace takového dveřního těsnění je poměrně jednoduchá - je na konci dveří, jak se říká, mokrá. Po zaschnutí vody se pevně přilepí ke sklu.

Obecně existuje několik provedení těsnění u dveří tohoto typu - vše závisí na typu samotných skleněných dveří.

Jsou-li vyrobeny z hliníkového profilu, jsou tyto dveře vybaveny těsnící hmotou, která je stejná jako u plastových dveří.

Typy těsnění dveří v závislosti na materiálu

Dalším kritériem, podle kterého lze utěsnit dveřní těsnění, je materiál, z něhož je utěsněn. Také není mnoho možností, pouze tři.

Gumová těsnění dveří

Ve většině případů se používá pro pouliční dveře, protože díky různým modifikátorům lze kaučuk přizpůsobit všem, dokonce i těm nejnáročnějším provozním podmínkám.

Silikonové těsnění prodveře

Silikon je poněkud horší než kaučuk v jeho výkonových charakteristikách a je téměř nemožné ho vylepšit speciálními přísadami.

I při použití přísad nelze tento materiál vyrobit trvanlivým, a proto se používá hlavně pro výrobu vnitřních těsnění dveří. Tady je mimo soutěž a slouží velmi dlouho.

Těsnění z pěnové pryže

Možnost rozpočtu, která často nepřesahuje polovinu období provozu. Pod vlivem teplotních změn, nečistot a vlhkosti se začíná rozpadat a rozpadá na prach. Navíc se postupem času zmenšoval a přestal se vyrovnávat s úkoly, které mu byly svěřeny.

Páska na kartáče nebo vlákna

Existuje další typ těsnění dveří - kartáč nebo fleecová páska. Takové těsnění se téměř vždy používá k utěsnění dvířek komory - neposkytují zvukovou a tepelnou izolaci. Jejich hlavním účelem je udržet prach venku.

Montáž těsnění dveří

Montáž těsnění dveří

Jak jste již pochopili, technologie instalace těsnění na dveře závisí zcela na jeho typu.

V tomto ohledu lze rozlišovat dva typy těchto výrobků - jedná se o těsnění drážek a samolepicí.

Montáž těsnění do drážky

Všechno je zde dost jednoduché a nejtěžší věc, kterou budete muset řešit, jepodřezání těsnění v rozích rámu dveří.

Ačkoli se správným přístupem k této věci dá člověk bez ní dělat. Kompaktor se speciálním výstupkem se štětcem na zadní straně se jednoduše vtlačí do drážky.

Je tu jen jedna nuance a je to kvůli takové vlastnosti gumy nebo silikonu, jako je schopnost protáhnout se, což je naprosto nepřijatelné při instalaci těsnění na dveře.

Je třeba chápat, že pokud se tento výrobek rozprostírá, má i svou podobu a zpět.

Proto by se v procesu instalace neměly tyto výrobky protahovat, ale naopak - snažit se komprimovat. Dalším bodem spojeným s touto nuancí je oříznutí těsnění - to by mělo být provedeno po instalaci těsnění do drážky.

Jak nainstalovat samolepicí těsnění dveří

Otázka, jak přilepit tmel na dveře, je vyřešena zcela jednoduše a není zde tolik nuancí, jako v předchozím případě.

Nejdůležitější z nich je čistý povrch dveří v místě instalace těsnění - smírným způsobem se nesmí čistit pouze od prachu a nečistot, ale také odmaštěný. Další proces vypadá velmi jednoduše.

 1. Odstraňte ochranný film z zhutňovače (ne všechny kromě deseti centimetrů) a znovu uvolněte uvolněnou část, snažte se výrobek neroztažit.
 2. Poté, co je první sekce pevně přitlačena ke dveřím, uvolněte těsnění dále od ochranné pásky a přilepte novou část, opatrně ji přitlačte k povrchu dveří.
 3. A tak děláme dolů až na dno, kde je pečlivě odstřižen nožem.

To je vše. Jak vidíte, tato věda je jednoduchá a tento proces je zcela přístupný pro nezávislé provádění.

Na konci tématu o těsnění dveří přidáme pár slov o tom, jak je instalován na vstupních dveřích. Aby bylo možné dosáhnout kvalitního utěsnění bloku vstupních dveří, musí být těsnění nalepeno nejen na zárubeň dveří, ale také na samotné křídlo dveří.

Po obvodu je nalepeno místo, kde se čepel vejde do vnější části rámu dveří, a místo, kde se čepel vejde do vnitřní části skříně - v tomto případě je lepidlo dveří nalepeno ne na plátno, ale na krabici.

Zahřívání dveří a oken vlastníma rukama

Dveře a okna by měly udržovat venkovní chlad a udržovat teplo uvnitř. Časem se však těsnění stává tak ploché, že se dveře přestanou zahřívat.

 1. Opatrně odstraňte staré těsnění pomocí nástrojů.
 2. V našem případě jsou pásky pevně upevněny na rámu dveří. Je důležité nejprve odstranit všechny hřebíky, knoflíky a upevňovací úchytky z rámu dveří a teprve poté namontovat nové těsnění. V opačném případě se dveře nezavřou.
 3. Existuje celá řada těsnicích pásů. Volba závisí na vůli, kterou je třeba uzavřít. Použili jsme samolepicí těsnění vhodné pro dveře s mezerou 1-3 mm na krabici.
 4. Nahoře lehce položte proužek o velikostidelší než je nutné. Díky tomu můžeme vytvořit elegantní design.
 5. Ujistěte se, že je těsnění rovnoměrně přilepeno. Řez na dně