Jak samostatně čistit vertikální látkové žaluzie doma

Dobrý den, milí čtenáři!

Vzpomínám si, když moje žena poprvé viděla tkaniny žaluzie, okamžitě jsem chtěl nainstalovat stejné v našem bytě. Nebyl jsem proti.

Postupem času se staly mírně špinavé.

Stalo se to, co jsem nazval trestnou iniciativou - moje žena je umyla v pračce bez mého vědomí, po kterém žaluzie ztratily svůj atraktivní vzhled.

No, já jsem ji z takového kroku nezachránil, pak vám alespoň řeknu všechny podrobnosti o tom, jak správně vyčistit vertikální látkové žaluzie.

V materiálu pod všemi detaily.

Jak čistit vertikální žaluzie doma

Elegantní vertikální žaluzie jsou moderním designem, který umožňuje plně nahradit tradiční záclony. Jejich přítomnost v domě představuje otázku pro majitele, jak čistit žaluzie před prachem, znečištěním domácností a městským smogem pronikajícím do místnosti.

To je důležité!
Přestože jsme zvyklí na skutečnost, že svislé lamely jsou vyrobeny z tkaniny a horizontální z plastu, dřeva a kovu, stereotypy jsou neustále porušovány. Často jsou plastové, dřevěné a hliníkové lamely zavěšeny vertikálně.

Rádi používají plasty v kancelářích a kov a dřevo umožňují ztělesnit nejodvážnější konstrukční řešení u vás doma.

Několik obecných tipů

V závislosti na materiálu záclon, na způsobu, jakým se čistí, a na pravidlech pro péči o ně se mění, existují však i obecná pravidla, která umožňují udržovat čistotu a pořádek doma.

Všechny žaluzie - vertikální a horizontální - mohou být ošetřeny antistatickými prostředky. Po této úpravě se prach usadí na povrchu v mnohem menším množství.

Lampy lze vysávat pomocí speciálních trysek. Čím častěji to budete dělatČím déle budou záclony vydržet, bez nutnosti profesionálního čištění.

Aby se zbavily prachu na hladkém povrchu, lamely se otírají měkkým hadříkem.

Pro tkanou tkaninu se nejlépe hodí měkký kartáč.

Jakékoli žaluzie nemohou být dlouho nasáklé do horké vody a některé druhy jsou obecně nežádoucí, aby byly mokré. Pokud se rozhodnete desky vyčistit mokrým hadrem, nezapomeňte je otřít do sucha, což je důležité zejména pro strom.

Velmi špinavé žaluzie

V případě silného znečištění je jednodušší a efektivnější čistit vertikální žaluzie parním čističem doma. To lze provést bez jejich odstranění z oken a bez použití saponátů. Silný proud páry srazí veškerou špínu a stačí smazat tmavou vodu.

Pokud nemáte parní čistič, musíte vyčistit lamely a věnovat pozornost tomu, z čeho jsou vyrobeny.

Plastové a kovové vertikální lamely jsou setřeny látkou navlhčenou v mýdlové vodě a přidáním malého octa, aby změkčila vodu. Poté omyjte roztok čistou vodou a otřete do sucha.

Dřevěné lamely jsou leštěné, stejně jako nábytek je leštěný nebo horizontální dřevěné žaluzie.

Pro rychlejší čištění můžete zakoupit speciální trojitý kartáč. Umožňuje současně vyčistit dvě lamely ze dvou stran.

Tkané žaluzie

Nejtěžší odpovědí je otázka, jak čistit látkové žaluzie. Když prach pokrývá reliéfní povrch tkaniny, není snadné se ho zbavit.

Věnujte pozornost!
V některých případech jsou vertikální látkové žaluzie odstraněny a umyty v koupelně. Aby nedošlo k poranění impregnace, otřete kartáč a ohněte lamelu nemůže. Jsou nasáklé v teplé mýdlové vodě a pak se pomocí sprchy vyplaví vodou. Nyní vám neřekneme, jak mýt lamely v psacím stroji, ale v případě potřeby se můžete k této metodě uchýlit.

Nezapomeňte na chemické čištění. Pro ty, kteří nemají schopnost nebo chuť čistit vertikální žaluzie doma, doporučujeme obrátit se na profesionály. Specializované firmy umývají všechny typy žaluzií bez narušení struktury materiálu.

Mohou také vyčistit horizontální a roletové modely, pokud vyjádříte své přání. Čištění probíhá pomocí ultrazvuku, takže nedochází ke kontaktu s vodou a není třeba odstraňovat lamelu touto metodou.

Abychom se méně často potýkali s problémem čištění, doporučujeme zvolit správné místo pro vertikální látkové žaluzie. Zavěste je do kuchyně, zvláště pokud máte špatnou kapotu, není to nutné.

Nejvhodnějším místem pro ně je kancelář, obchodní kancelář, obývací pokoj. Tam budou moci vyzdobit interiér a vydrží mnohem déle, udržet jejich vzhled.

Jak se čistí tkanina?

Vertikální látkové žaluzie jsou pravděpodobně nejoblíbenějšími výrobky pro domácnost i kancelář. Všechny tkaniny pro výrobu vertikálních žaluzií jsou impregnovány speciální antiprachovou směsí. V závislosti na nákladech na vertikální žaluzie, tato impregnacemohou být odolnější nebo ne.

V této souvislosti je hlavní péčí o vertikální žaluzie čas od času vyčistit vysavačem a otřít okapy vlhkým hadříkem. Z praxe, tyto ne komplikované akce jsou dost dost pro vaše žaluzie sloužit vám po dlouhou dobu.

Pokud jste zaslepili žaluzie a na nich se objevila špinavá skvrna, můžete znečištěnou plochu otřít vlhkým hadříkem. Samozřejmě, se silnou touhou a silným znečištěním žaluzií vám nikdo nemůže zakázat umýt je. K tomu je třeba uvolnit řetěz ze spodních závaží, odstranit zátěž z lamel a odstranit lamely z okapu.

Otočte každý proužek do role, ponořte se do mýdlové vody a nějakou dobu odejděte. Lamelu neetřete rukama ani kartáčkem. Když vidíte, že nečistoty z pásů odjely, opláchněte je a bez vyždímání zavěste a vložte náklad.

Vysoušení žaluzií nejlépe v teplém, dobře větraném prostoru. Pod hmotností závaží se lamely narovnají a budou stejně dobré jako nové. Nesmíte však zapomenout, že i po prvním mytí - tkanina pro vertikální žaluzie ztratí své „magické“ odpuzující vlastnosti a budete je muset stále častěji umýt.

Proto je v případě silné kontaminace vertikálních žaluzií mnohem méně zdlouhavé vyměnit lamely za nové. To může sloužit jako dobrý důvod pro změnu vzhledu vaší místnosti díky novinkám tkaniny pro vertikální žaluzie !!!

Dobrá rada!
Vertikální žaluzie z přírodní slámy vyžadují zcelajiné péče. Impregnace na nich odpuzující prach je velmi rychle vymazána při mokrém čištění, takže je jedinou přijatelnou možností pro péči o tyto výrobky - vysávání ve slabém režimu.

Vertikální žaluzie vyrobené z plastu nebo hliníku se často používají v místnostech, kde je z nějakého důvodu nezbytné z nějakého důvodu nebo úpravy zpracovat (čištění) výrobků. Častěji se jedná o zdravotnická zařízení, laboratoře atd. S takovými žaluziemi je vše zcela jasné - každá lamela: zda lze plast nebo hliník otřít jakýmikoliv prostředky, které jsou pro vás vhodné. Můžete použít čisticí a dezinfekční roztoky.

Horizontální hliníkové žaluzie se obvykle snadno vysávají. Ale pokud jsou koneckonců velmi špinavé, zasuňte žaluzie do vany s teplou mýdlovou vodou a důkladně opláchněte nečistoty. Pro konečné vysušení opláchněte, důkladně otřete a zavěste. Pokud se lamely slepí - nebojte se - po zaschnutí výrobku - snadno se rozpadnou tak, jak byly!

Horizontální hliníkové žaluzie - lze vyčistit také plastové okenní systémy (kazeta). Jako obvykle - volně stojící horizontální žaluzie s vysavačem. K tomu zavřete žaluzie a vysajte je z vnějšku, pak otočte lamely na druhou stranu a vyčistěte vysavačem na této straně. Pro horizontální žaluzie - to je pravděpodobně nejpřijatelnější volba.

Je třeba se starat o dřevěné horizontální žaluzie.pečlivě. Mohou se deformovat z vody, takže nemohou být namočeny. Dřevěné žaluzie otřete suchým hadříkem nebo vakuem s měkkou tryskou.

Rolety, stejně jako vertikální žaluzie, jsou vyrobeny ze speciálních tkanin, jejichž impregnace odpuzující prach minimalizuje péči o výrobky. Všechny textilie jsou vysávány ve slabých podmínkách, s výhodou pomocí speciálních nástavců nebo jednoduše měkkých kartáčků. Drobné nečistoty na tkanině pro rolety lze čistit gumou.

Některé typy tkanin pro rolety lze dokonce umýt měkkou houbou a jemným čisticím prostředkem. Poté vše opláchněte vlhkým hadříkem, otočte a nechte uschnout. Nezapomeňte však vždy, když látku vystavíte mokrému čištění - impregnační impregnaci omýváte!

Pokud je tkanina na vašich výrobcích špinavá a už vás neuspokojuje - můžeme ji vždy nahradit novou! Výměna látky vás bude stát méně než výroba nových výrobků. Látku můžete vyměnit sami.

TIP! Aby bylo možné vyčistit žaluzie tak, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku - je nutné při objednávce žaluzií věnovat pozornost doporučením výrobce tkanin pro žaluzie! Tato doporučení jsou vždy uvedena v katalogech tkanin pro žaluzie. Buďte opatrní před padělky.

Člověk musí být realistický a chápat, že žádná nová věc není nová tak dlouho. A pokud chceme ušetřit peníze, je třeba vzít v úvahu všechny faktory.

Jak prát vertikální látkové žaluzie?

Výrobci nedoporučují umývat žaluzie, aby nedošlo k opláchnutí ochranné impregnace, je nejlepší vyčistit lamely pomocí vysavače se speciální tryskou nebo měkkým kartáčkem.

To je důležité!
Pokud je tkanina zcela znečištěná a na ní se objevují skvrny, jsou lamely předány do čističe. Služby profesionálové jsou poměrně drahé a mnoho z nich chce "ušetřit" pomocí parního generátoru nebo pračky.

Můžu to udělat? Jak správně umýt vertikální tkaniny? Pojďme na to společně.

Proč nedoporučujeme tkaninové žaluzie na mytí?

Vzhledem k tomu, že tkanina pro vertikální žaluzie je ošetřena speciální směsí, která zabraňuje vyblednutí látky, má antibakteriální, antistatický účinek, odpuzuje prach, vlhkost a umožňuje trvale zachovat tvar lamel. Složení výrobců impregnace je v tajnosti.

Během mytí se impregnace omývá a dostanete opačný efekt: čím častěji umýváte, tím rychleji se žaluzie špiní a hromadí se více prachu. Jak se starat o vertikální žaluzie?

První dva roky se nedoporučuje vůbec mokrý, jen smést prach nebo vyčistit vysavačem. Tkanina bude vypadat skvěle, pokud se jí dotknete méně rukama a nepokoušejte se na plátno rozlévat nápoje. Pokud se objeví skvrny, pak budete muset sami omyt žaluzie, obrátit sečištění nebo zavolat specialisty na úklidové firmy.

Pouze zde problémy, čištění textilních rolet někdy stojí více než nákup nových. Už máte římsu, závaží, běžce, je snadné si vybrat vhodnou tkaninu, o to víc byste měli přemýšlet o tom, pokud ji plánujete brzy opravit.

Drahé plátěné žaluzie jsou lépe svěřeny profesionálům, nejen že umývají, ale také aktualizují impregnaci a tkanina bude opět tak dobrá jako nová. Čištěním lamelových laků je můžete sami ušetřit a umýt.

Před praním si přečtěte pokyny dodané s každou sadou záclon. Čím přesněji budete dodržovat provozní a čisticí podmínky popsané v návodu, tím déle budou žaluzie potěšeny elegantním vzhledem a bohatými barvami.

Některé tkaniny nelze prát vůbec, a pokud nebudeme brát v úvahu doporučení výrobce, pak místo lamel můžete ze stroje odstranit cokoliv, beztvaré, změkčené a vybledlé kousky látky.

Chemické čištění

Jak čistit vertikální žaluzie doma? Veďte trysku vysavače shora dolů, sbírejte prach, můžete použít silikonový váleček pro čištění nebo měkký kartáč.

V síti si můžete vybrat trysku pro vysavač se speciálními „prsty“ vhodnými pro žaluzie, které vám umožní současně vyčistit několik lamiel. Trysky budou vhodné jak pro vertikální žaluzie, tak pro horizontální.

Týdenní vysávání je dostačující, aby se lamely udržely čisté ajen pár let vyvstane otázka praní.

Čištění parou

Je snadné čistit žaluzie parním čističem, aniž by byly odstraněny z okapu. Pokud je pro parník speciální nástavec, je to velké štěstí, pokud ne, můžete si ho objednat z internetového obchodu.

Lamely zpracovávají páru shora dolů. Tam, kde jsou místa, projdou páru několikrát, můžete dokonce třít problémové oblasti měkkým kartáčkem.

Čištění parního čističe je velmi účinné, což potvrzují jak běžné domácnosti, tak úklidové firmy. Pára dobře zvládá výpary, mastné skvrny, květ nikotinu. T

Parní čistič může zároveň snadno odprat okapy. Je problematické umývat miniaturní jezdce ručně a parní “otvashivaet” špínu a kape dolů kapky, stačí jen namočit hadřík z mikrovlákna - a všechno je čisté!

Jak často provádět toto čištění? Pouze v případě, že se vysavač nemůže vyrovnat se znečištěním, může pára, jako je voda, poškodit ochrannou vrstvu. Pokud nemáte parní generátor, můžete se ho zeptat na chvíli od svých přátel nebo si ho pronajmout, je to mnohem levnější než suché lamely.

Ruční mytí

„Jak umýt vertikální žaluzie doma?“ - tato otázka se často žádá na fórech. Tento proces je poměrně složitý, protože je třeba odstranit žaluzie, prát každý pruh odděleně a pak zavěsit na místě, ale s patřičnou trpělivostí si můžete poradit. Pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel, budetevyčistit lamely a zachovat jejich barvu a tvar.

Je nemožné žehlit lamely, takže je třeba prát a sušit listy tak, aby nevytvářely vrásky ani záhyby. Pro tento hosteska přišla s několika triky, které budou diskutovány níže.

Postup:

Pozor!
Před praním je tkanina vysávána, aby se předešlo rozptýlení prachu po bytě a nevniklo do hmoty během praní.

Je nemožné silně třít mokré lamely, tak odstraňte vše, co můžete odstranit pomocí suché metody. Například malé skvrny se snadno odstraňují běžnou gumou.

Vyjměte závaží, odpojte řetěz.

Opatrně odstraňte tkaninu z okapu, pro to je třeba stisknout západky.

Přeložte lamely v hromádce a jemně je svinete do role.

Přidejte vodu do mísy, teplota by neměla překročit 30-40 ° C, rozpusťte prací prostředek nebo mycí prostředek (u kuchyňských záclon je to nejdůležitější, často jsou lamely promáčeny kuchyňskými pachy, sazemi a mastným povlakem).

Namočte rohlíky asi hodinu, opláchněte, nechte vodu odtékat a zavěsit na okapy. A pokud se kontaminace v procesu namáčení neodstoupila, pokračujte do druhé fáze mytí.

Čisticí roztok zřeďte v jedné nádobě a ve druhém zalijte odstraňovač skvrn bez chloru. Každý proužek musí být prát odděleně od obou stran. Umístí se na stůl nebo na dno vany, protože je pohodlnější a myje se houbou nebo měkkým kartáčkem namočeným v mýdlové vodě. Kartáčováníměkké pohyby podél podélného závitu, není třeba se třít na jednom místě - je pravděpodobné, že se kazí barva.

Pečlivě zkontrolujte lamelu, pokud jsou v některých místech místa, pak na ně naneste odstraňovač skvrn a vezměte další pruh.

Když je práce dokončena a lamely jsou opět složeny v úhledné hromadě, jsou zkrouceny a opláchnuty znovu do plastového koše s otvory. Můžete ji ponořit do lázně s vodou nebo ji přímo nalít ze sprchové hlavice.

Aby barva na slunci nezmizela, je fixována octem. Za tímto účelem se 3 lžíce 9% kousku zředí v 10 litrech vody, tam se ponoří koš se žaluziemi a nechá se půl hodiny stát. Tato metoda byla také používána našimi babičkami k fixaci barvy látky během mytí nebo domácího barvení. Opláchněte listy znovu a nechte odtok bez otáčení. Pokud je možné zavěsit lamelové odkapávací lamely, nezapomeňte před tím otřít okapy vlhkým hadříkem.

Mnohé ženy v domácnosti říkají, že takto omyté žaluzie nejsou o nic horší než po čistírně.

Dobrá rada!
Lampy lze také umývat v automatickém režimu v „delikátním režimu“, za tím účelem se rolety vkládají do čistící sítě. Namísto sítě se někdy používá běžná nylonová punčocha, dokonale se fixuje a žaluzie se neprovádí v procesu praní.

Do komory přidejte mycí prostředek a opláchněte kondicionér, funkce odstředění by měla být vypnuta. Když stroj dosáhne, vyjměte svazek, nechte odtok vody a můžetepověsit

Sušení

Látkové lamely sušte ve stínu, neohýbejte je a neuchovávejte je na laně v takovéto formě, jinak zůstane hala.Ucpání proužků přes horní rohy s kolíčky na prádlo.Ihned vložte závaží, pod jejich hmotností samotná hmota skončí a zaujme požadovaný tvar.

Nebojte se, že závaží bude rezavět a zanechá na tkanině červené skvrny, to se nestane, protože vážení je vyrobeno z plastu nebo hliníku, který nehrdzaví.

Tip: Když lamely vyschnou a vrátí se na své správné místo, nastříkejte „Antistatické“ plátno z plechovky (prodávané v domácnostech).

Kdyby nebylo možné úhledně umýt a uschnout a objevily se záhyby, museli byste si vzít šanci a železné lamely vyžehlit železem navzdory všem varováním.Zkušení ženy v domácnosti se doporučuje žehlit při minimální teplotě.Umístěte železo přes pás pomalu od shora dolů.V žádném případě nelze vytáhnout okraj látky, z takového "barbarského" léčebného materiálu deformuje.

Čistírna nebo čistírna?

Nejvhodnější je svěřit čištění textilních rolet profesionálům, pracovníkům čistírny oděvů všechno umýt podle pravidel a odstraňovat složité skvrny pomocí speciálních nástrojů, jakož i zachovat vzhled tkaniny, vyhladit záhyby a případně impregnaci aktualizovat.Samozřejmě budete muset několik dní sledovat okno bez záclon.

Pokud chcete, aby vše proběhlo rychle, pak zavolejte odborníky z úklidové společnosti, není vzácné, že takové služby poskytují firmy zabývající sečištění, čištění koberců a čalouněného nábytku. Náklady na léčbu jsou vysoké, ale účinek je vynikající, protože k dispozici pracovníkům moderní chemické prostředky nejlepší kvality, odstraňovače skvrn a extraktor.

Extractor - profesionální mycí vysavač, který rozprašuje horký chemický roztok tryskami a nasává ho spolu se zbytkovou nečistotou. Zařízení má vysokou sací kapacitu, což umožňuje hluboké čištění a rychlé vysušení tkaniny.

Je to drahé auto, pro domácí použití je vzácné kupovat takovou vážnou techniku, profesionální chemie také není levná, to je přesně důvod vysokých nákladů na úklidové firmy.

Nejčastěji čisticí prostředky pracují ve dvojicích, jeden odstraní lamely, druhý na podlaze vyloží film, položí na něj proužky a zpracuje každý extraktor. První v tomto okamžiku omývá okapy a zavěsí již promyté žaluzie na své místo. Společně to dopadá docela rychle. Někteří odborníci čistí, bez odstranění z okapů, kvalita práce netrpí tímto.

Pokud vám společnost nabídne, aby vám na několik dní přinesli své žaluzie, pak je ekonomičtí "profesionálové" umyjí psacím strojem způsobem popsaným výše. Neuspokojujte se, to samé, co můžete udělat doma zdarma!

Vlastnosti mycích rolet z různých druhů tkanin

\ t

Žakár s bavlnou nebo lenem

Žaluzie z přírodních materiálů, jako je bavlna, žakár a prádlo, se nedoporučují prát.protože se mohou výrazně zmenšit nebo deformovat.

To je důležité!
Jednou týdně se čistí vysavačem se speciální tryskou, protože vydrží mnohem déle, ale pokud je tkanina zcela znečištěná, můžete riskovat promývání lamel způsobem popsaným výše.

Je důležité si uvědomit, že teplota vody by neměla překročit 40 stupňů, nejlépe je omezit na namáčení v promývacím roztoku a následné oplachování.

Bavlna

Během mytí se smršťuje, proto s ohledem na tuto vlastnost zvolte lamely o něco déle, než je nutné. Praní bavlny může být v rukou i v přístroji. Pro zářivě barevné lamely se používají prášky označené „Barva“. Teplota je stejná jako pro žakar. Nezapomeňte vypnout "spin" a "automatické sušení".

Sklolaminát

Nemůžete umýt! Laminátový materiál je krásný a praktický, ale čistí se výhradně vysavačem. Občas otřete vlhkým hadříkem.

Polyester

Omyjte rukou nebo v psacím stroji a přetočte do těsné role. Tento syntetický materiál je poměrně praktický, nehromadí prach a dobře se umývá.

Doporučení jsou stejná: teplota je až 40 stupňů, lamely jsou válcovány do rolí a není možné je otírat a vylamovat. Nejlepší je sušit ve stínu, rozkládat se na rovném povrchu.

Tak jsme přišli na to, jak vyčistit vertikální látkové žaluziedoma.

Jak prát vertikální látkové žaluzie doma: 4 osvědčené metody

Vertikální látkové rolety zdobí jakýkoliv interiér. Dobře zvládají svůj úkol a nezabírají příliš mnoho místa. Ale dříve nebo později je čas je vyčistit. Jak odstranit a jak umýt žaluzie doma? Pojďme na to společně.

Možnosti čištění

Jak umýt žaluzie? Několik možností:

 • bez vyjmutí;
 • v psacím stroji;
 • udělej to sám.

Zvažte vše v pořádku.

Metoda 1. Bez odstranění

Svislé lamely můžete umýt přímo na okapu. To je velmi opatrný způsob, takže doporučuji použít k odstranění malých nečistot.

Fáze

Stupeň 1. Odstraňte prach.

Prach lze odstranit dvěma způsoby:

 1. procházejte lamely štětcem nebo suchou houbou;
 2. vysávání žaluzií doma při nízkém výkonu (příklad na fotografii).

Stupeň 2. Eliminace skvrn

 • Nalijte do nádoby teplou vodu.
 • Přidá se nějaké tekuté mýdlo a promíchá se.
 • Navlhčete houbu ve výsledné mýdlové vodě a postupně otřete každou lamelu.
 • Zvláštní pozornost věnujte těžkým nečistotám.

Fáze 3. Přinášíme ideální stav

 1. Vezměte čistou vodu a otřete každý proužek.
 2. Otřete do sucha čistým hadrem.
 3. Na konci otřete lamely speciálnímkartáč pro žaluzie.
 4. Cena těchto kartáčů je nízká a výsledek použití je opravdu dobrý.

Metoda 2. V pračce

Před důkladným čištěním odstraňte proužky.

Jak odstranit vertikální žaluzie na prádlo

Krok 1.

Namontujte lamely na jedné straně s regulátorem.

Ujistěte se, že všechny proužky nejsou zkroucené a dívají se jedním směrem.

Krok 2.

Věnujte pozornost!
Demontujte pojistný řetěz ve spodní části a odstraňte závaží z kapes v lamelách.

Krok 3.

Uvolněte každou lamelu slabým tahem.

Spony na pásech se rychle opotřebovávají, takže buďte velmi opatrní.

Návod, jak umývat vertikální žaluzie v pračce:

Ustanovení 1. Příprava

 • Skládejte proužky stejné šířky na sebe (až 10 kusů).
 • Zvedněte je silným válcem.
 • Vložte pytel na prádlo.

Ustanovení 2. Výběr finančních prostředků
V našem případě budou tyto detergenty:

 1. malé množství pracího prášku pro jemné čištění;
 2. tekuté prášky a gely;
 3. kapslí.

Použití bělicích prostředků, odstraňovačů skvrn a činidel s aktivním kyslíkem je zakázáno. Poškozují strukturu textilních rolet.

Bod 3. Volba režimu

 • jemné promytí;
 • teplota vody - do 30 ° C;
 • zvlákňování a sušení musí být zakázáno.

Ustanovení 4. Sušení

Po umytí musí být pásy usušeny.

Za tímto účelem:

 1. Zavěste je na suchém místě v dobře větraném prostoru;
 2. je ihned připevněte k okapu.
 3. Vyčkejte, až se veškerá přebytečná voda vypustí, protože těžké lamely mohou poškodit příslušenství.

Metoda 3. Ruční mytí

Krok 1. Příprava pásků

 • Navíjení lamel, jak je popsáno v předchozí metodě.
 • Vezměte malý kus gázy a zabalte do něj role proužků.

Krok 2. Příprava detergentu

 1. Nalijte teplou vodu do dřezu a zavřete vypouštěcí otvor.
 2. Přidá se trochu tekutého detergentu a promíchá se za vzniku husté pěny.

Krok 3. Mytí

 • Ponořte sáček do mýdlové vody a nechte jej 30 minut stát.
 • Poté jej uvolněte a opláchněte každý pás zvlášť.
 • Na konci umyjte lamely pod sprchou.

Krok 4. Sušení

Pásy osušte zavěšením na čerstvém vzduchu nebo v dobře větraném prostoru.

Jak narovnat blindy: 3 metody

Někdy jsou po umytí žaluzie rozdrceny a ztratí svůj vzhled. Jak sladit žaluzie doma?

Přístup 1. Hmotnosti.

Zkontrolujte, zda jsou závaží ve spodních kapsách lamel.

Užitečné rady!
Pokud tam nejsou - vložte. Pásy narovnávají pod svou hmotností.

Přístup 2. Generátor páry.
Pokud je důmparní generátor, zpracovávejte s každým páskem shora dolů.

Přístup 3. Speciální tryska.

Některé vysavače a parní generátory jsou vybaveny speciální tryskou pro žaluzie.

Prostě jdeme od shora dolů ke každé lamele.

Pamatujte si, že úklidové firmy nabízejí na místě čisticí záclony - odborníci zvládnou znečištění jakékoli složitosti.

Závěr

Před čištěním žaluzií si pozorně přečtěte doporučení výrobce, aby nedošlo k náhodnému poškození materiálu.

Jak čistit vertikální žaluzie doma

V místě obyčejných záclon a záclon v našich domovech stále více můžete vidět žaluzie. A pokud mají být obchodníci uvězněni, pak se za nejoblíbenější považují svislé tkaniny, i když jsou považovány za více rozporuplné, pokud jde o péči ve srovnání například s plasty.

Chemické čištění

První dva nebo tři roky, v závislosti na kvalitě materiálu, musí hostesky včas odprášit okapy a vysát lamely - to je celá péče. Faktem je, že tkanina, ze které jsou lamely vyrobeny, je impregnována speciálními sloučeninami, které odpuzují prach a nečistoty. Po 3–4 letech, i když je to velmi pečlivé, je povrch stále zašpiněný, takže s ním musíte zápasit: buď koupit nové vertikální žaluzie nebo vyčistit staré.

Druhá možnost se odůvodňuje pouze tehdy, když je úklid doma levnější než náklady na čištěníproduktů.

V domácím prostředí je chemické čištění považováno za nejškodlivější. Na vysavač položte speciální trysku, která je pokryta specifickými „prsty“, které pomáhají čistit lamely tkanin s vysokou kvalitou, pečlivě procházejte podél struktury od shora dolů.

Snažte se vysát každý pás zvlášť a na obou stranách. Pokud není speciální tryska k dispozici, použijte běžnou trysku.

Částečné čištění

Pokud se na lamele objeví místo, můžete vyčistit pouze povrch kontaminované oblasti. Připravte si mýdlový roztok z teplé vody a jemného čisticího prostředku, navlhčete hadřík a druhou rukou jemně otřete nečistoty bez odstranění struktury.

Osušte suchým hadříkem a svislé žaluzie nechte zaschnout.

Jaký detergent zvolit - šampon na vlasy nebo gel pro jemné tkaniny je nejvhodnější. Některé hostesky nabízejí použití mycího prostředku, který dokonale zvládne nejen nečistoty, ale i tuky. Spolu s nečistotami však tento nástroj zcela odstraní ochrannou impregnaci.

Mytí vrchlíku

Je-li zapotřebí více důkladného čištění, je možné odstranit znečištění, opět bez odstranění struktury z okna. Připravte si mýdlový roztok, otevřete vertikální žaluzie, každý pásek umyjte zvlášť: položte lamelu na ruku, otřete ji shora dolů měkkou houbou navlhčenou v roztoku. Pak budete muset odstranit zbytky detergentu stejným způsobem.čisté hadry ponořené ve vodě bez saponátu.

Mytí rukou

Nejprve sejměte řetěz, který se připevňuje k nižším závažím, sejměte závaží z lamel a pak je odstraňte z okapu. Navalte každý proužek rolkou, položte jej na hodinu nebo dvě do umyvadla nebo lázně s již připraveným mýdlovým roztokem (v závislosti na nezbarvení tkaniny).

To je důležité!
Nikdy neotírejte pásek ani s nejměkčími kartáči nebo odšroubujte pásku, aby nedošlo k deformaci materiálu a umytí veškeré impregnace!

Pokud by se vertikální žaluzie nemohly vyčistit při prvním namáčení, jak byste chtěli, vypusťte znečištěnou vodu, naplňte čerstvou mýdlovou vodou a znovu dejte materiálu trochu času na odchod.

Důkladně opláchněte, zavěste a vložte závaží do lamel. Pod vlastní váhou by měla být tkanina zcela narovnána. Ujistěte se, že materiál během sušení nesvítí: povrch by měl být suchý postupně a rovnoměrně.

Další nepříjemný okamžik: pokud žaluzie žakárové látky zaslepí, mohou se po umytí „posadit“ a stát se mnohem kratšími. Pokud je polyester polyester, mohou být hrany lamel odřeny a barvy vyblednou.

Strojové praní

Někdy výrobci dokonce umožňují praní textilních rolet v automatickém stroji.

Odstraňte pásky, od nich odpojte všechny druhy kovů, plastové díly. Pokud některý z dílů spadne do stroje, můžete se po mytí navždy dostatzkažená lamela.

Každý proužek svinujte do role, složte do síťového sáčku, který obvykle používáte k praní oděvů z tenké tkaniny.

Zvolte režim ručního nebo jemného praní, nastavte teplotu na maximálně 30 ° C, odstraňte odstředění a sušení.

Ale i ta nejjemnější mokrá čištění doma odstraňuje impregnaci a svislé žaluzie již nejsou chráněny - prach se shromažďuje rychleji a lamely se musí čistit častěji.