Okna Okosyachka v dřevěném domě

Dobrý den!

Na základě mé vlastní praxe mohu s jistotou konstatovat, že existuje specifika pro instalaci oken v soukromých dřevěných budovách. Dlouho jsem proto vzal tým montérů, takže tam opravdu byli kutilé.

Dnes chci hovořit o důležitém prvku výzdoby otevírání oken, bez něhož nemohou provádět instalaci plastových konstrukcí v jakémkoli dřevěném domě. Toto je kosyachka.

Že bude zárukou toho, že se plastové okno během smrštění konstrukce nedeformuje, kování bude stále fungovat, kování bude těsné a jejich otevírání bude snadné a pohodlné. Ale to není všechno výhody dobře provedené okosyachki. Proto ji poznáme blíže.

Co je kosyachka?

Domy a lázně srubu a dřeva neztrácejí svůj význam, a to navzdory vzniku nových stavebních technologií a materiálů. To není překvapující, protože takové budovy mají mnoho výhod: od 100% šetrnosti k životnímu prostředí až po vynikající vzhled.

Dřevěné stavby však mají své vlastní vlastnosti. Jedním z nejdůležitějších je smrštění, které má za následek posunutí ráfků na stranu a výrazné snížení výšky stěn. Vyskytuje se v důsledku sezónnosti a ztráty dřeva.

K mírnému snížení vlivu smrštění napomáhá zimování srubu ve smontovaném stavu po několik sezón bez vnitřní výzdoby, ale tento jev nelze zcela odstranit.

Okna a dveřní otvory jsou nejzranitelnějším prvkem domu při smrštění. Ofsetové poleny je mohou deformovat, takže se mohou nejen zastavit, ale také zcela zhroutit. Proto, aby se okna a dveře v bezpečí a zdravé, speciální dřevěné krabice je vložena do otvorů - okosyachku nebo jak to je také nazývána - pouzdro.

Skládá se z prahu (dveří) nebo parapetu (okna), muže a boční stěny. Šířka všech prvků obvykle nenípřesahuje 24–25 cm, samozřejmě můžete použít širší desky, což však může vést k vzniku trhlin po celé délce krabice během jejího provozu.

Pro pouzdro použijte dřevo o vlhkosti 10–12%. Sušší materiál může mít vnitřní praskliny, které jsou pro oko nepostřehnutelné, což může vést ke zničení okey během procesu smrštění.

Existují tři typy pouzder:

 1. Hypoteční bar. Nejlevnější varianta ze všech. Box je vyroben z obvyklé hranové desky o tloušťce 30–50 mm. Na vnitřní straně otvoru je vyříznuta drážka pod čtvercovou tyčí, ke které je připevněna cílová deska. Tato konstrukce také vyniká jednoduchostí a vysokou rychlostí montáže, ale má jednu nevýhodu - potřebu dodatečných dokončovacích svahů po instalaci okenního rámu.
 2. Okosyachka "v trní". Obvykle se používá při stavbě domů z profilovaného dřeva. Je vyroben z pevné obdélníkové tyče ve tvaru písmene „T“. Vertikální „noha“ tohoto písmene je vložena do drážky „příčky“, která současně plní funkci sklonu okna.
 3. "Blokové" řezy. Nejdražší varianta okosyachki. Na stranách otvoru je vyříznut hrot, na kterém je umístěna paluba speciálně řezaná ve tvaru písmene „P“.
To je důležité!
Je třeba vědět! Použití k posílení otvorů namísto výše uvedených konstrukcí vycpávky běžného dřeva nebo hranové desky povede k plýtvání času a peněz, protože je příliš brzy nebopozdní, tato iniciativa povede k vážné deformaci.

Pro co je pěna?

Obsad nebo okosyachka je nedílnou součástí dřevěné architektury. Používá se při stavbě dřevěných domů a koupelí ze srubu z dávných dob. Odmítnutí používání tickeru povede nejen k narušení fungování oken a dveří, ale také ke vzniku trhlin a mezer mezi polenami a rámy, a tím k vážným tepelným ztrátám během topné sezóny.

Skříň neumožňuje pohyb bočních kulatin nebo tyčí v horizontálním směru a ponechává mezeru pro svislý pohyb, což brání prasknutí skla. Jeho přítomnost je zvláště důležitá, pokud je mezi sousedními okny velmi malé molo. Kromě toho, okosyachka se podle všech pravidel bude také zdobí dřevěný dům.

Plastová okna Okosyachka

Plastová okna také vyžadují instalaci okosyachki, ale v tomto případě existují některé zvláštnosti. Je třeba předem připravit otvor, který by měl být širší než rám okna minimálně o 14 cm, při výpočtu velikosti mezery je třeba vzít v úvahu tloušťku švů a desek skříně, jakož i míru smrštění dřevěného domu.

Dobrá rada!
Je lepší objednat plastová okna po přípravě otevření a instalaci okosyachki. To pomůže vyhnout se možným rozporům velikosti.

Dále je na zadním konci otvoru vyříznut hřeben, který bude hrát roli základny pod vozíkem s drážkou. V procesu smrštění se tyče nebo polena posouvajíTato drážka uvnitř, která uvolní okno před nadměrným zatížením. Pro výrobu vozíku je vhodná tyč s průřezem 150 × 100 mm s drážkou uprostřed, jejíž šířka by měla být o 5 cm širší než okénko, nejlépe je řezat hřeben pomocí řetězové pily - tím se dosáhne lepší přesnosti.

Pro erector můžete použít desku s hranami o rozměrech 150 × 40 mm, ve které jsou z každé strany vyříznuty drážky pro jazýček. Vrchol na konci instalace vozíků po stranách otvoru je zajištěn pomocí šroubů. Po sestavení skříně jsou všechny mezery propíchnuty a utěsněny jutovou páskou.

Dveře Oakyachyka

Okosyachka v dřevěném domě je potřebná nejen tam, kde budou přímo instalovány dveře, ale také v dekorativních otvorech, protože vnitřní kulatiny nebo tyče jsou také vystaveny teplotním výkyvům.

Konstrukce pláště dveří se ve skutečnosti neliší od okna. Vrchol je obvykle nastaven o několik centimetrů výš než horní log. Vertikální klouzání kulatiny je zajištěno bočními stěnami, které na rozdíl od okenních oken nemohou být ohřívány. To samozřejmě neplatí pro přední dveře.

Montáž okosyachki to udělat

Požadovaný nástroj:

 1. Elektrická skládačka.
 2. Kruhový.
 3. Řetězová pila.
 4. Elektrická vrtačka s režimem šroubováku.
 5. Bruska.
 6. Stavebnictví.
 7. Ruleta.
 8. Jednoduchá tužka nebo značka.
Věnujte pozornost!
S vlastní montáží se nevyžaduje žádný klíčPro utěsnění všech spojů a mezer použijte montážní pěnu. Pěna pevně drží kulatiny s prvky skříně, což jim neumožňuje volně sedět a ruší celý bod instalace ossyachki.

Pořadí činností pro samočinnou instalaci skříně "v hrotu":

 1. Vyrovnejte otvor pomocí řetězové pily.
 2. Nakreslete svislé čáry uprostřed obou konců, na každé straně 3 cm od sebe.
 3. Označením výřezů pro řetězovou pilu.
 4. Otevřete otvor antiseptickým přípravkem.
 5. Pomocí kruhové nebo koncové pily vytvořte nosník tvaru „T“ vhodné velikosti.
 6. Prvky bočního krytu ošetřete antiseptikem a zajistěte je samořeznými šrouby.
 7. Vložte horní můstek, ponechte mezeru 5 cm, abyste vložili izolaci a zajistili volný chod s vertikálním smrštěním.
 8. Vložte parapet.
 9. Našroubujte všechny spoje a přilepte boční stěny speciální prodyšnou páskou.

Montáž skříně pro dveře se provádí na stejném principu, pouze rozměry dílů budou o něco větší.

Shrnuto, můžeme zdůraznit následující body:

 1. Instalace okosyachki v dřevěném domě je povinná bez ohledu na to, zda jsou používána okna - dřevěná nebo plastová.
 2. Je možné instalovat okosyachki na vlastní pěst, protože samotný procespoměrně jednoduché a nevyžaduje hluboké znalosti dřevěné architektury, stačí dodržet řadu jednoduchých doporučení.
 3. Skříň by měla být nastavena před zlacením.

Okosyachka nebo cassava - proč potřebujete

Časem se dřevěné domy silně smršťují, protože se strom smršťuje. Strom je zkroucený a ohnutý, což může vést k deformaci a poškození oken a dveří. Chcete-li zmenšit dům nevedl k deformaci okenních struktur a dveří, je třeba provést oosyachku nebo rozrušování.

To je důležité!
Před utěsněním by měla být instalována kazeta.

Okosyachka chrání otvory před tlakem a vytváří mezeru nezbytnou pro smrštění. Boční detaily chobotnice mají pózy, které vytvářejí skluz podél svislé roviny. Nejčastěji je okosyachka vyrobena z jehličnatého dřeva. Skládá se z finišeru, bočních stěn a parapetu (práh).

Druhy okosyachki (pouzdro)

Okosyachka ve tvaru písmene U (v palubě)

Klasická Okosyachka. Pro jeho realizaci je na konci stěny vyříznut hrot, na něj je instalována svislá část skříně s drážkou, podél které se srub svisle posouvá svisle v důsledku smrštění.

Vzhledem k tomu neexistuje žádný tlak na konstrukci dveří a oken, což zaručuje jejich správnou funkci a trvanlivost.

Skříň je opatřena antiseptickým prostředkem a mezi hrotem a drážkou je položena měkká izolace. Ochrana proti foukání pod parapetemposkytuje zámek proti větru. Mezery nad vrcholem okosyachki jsou uzavřeny měkkým izolačním materiálem.

Okosyachka typ T (ve špičce)

Okosyachka ve tvaru písmene T se provádí následujícím způsobem: na konci otvoru je vyříznuta drážka a boční části skříně mají profily ve tvaru písmene T.

Tyče, které fungují jako výztužná žebra, se lepí do drážek na stoupačkách ossyachki, které zaručují stabilitu tvaru skříně a rovnoměrné smrštění stěn.

Při instalaci sekaček typu T je nutné přísné dodržování technologie. Pokud například připevníte tyč s hřebíky nebo šrouby, je zde možnost zamrznutí nebo foukání otvorem okna a dveří. Důležitou roli v pouzdře hraje antiseptické zpracování a zahřívání švů stlačitelným materiálem.

U-nebo T-tvaru okosyachka je vybrána v závislosti na domě. Když přejdete na místo, měřič vám sdělí nejvhodnější typ skříně. Naši řemeslníci profesionálně vykonávají celou řadu prací na výrobě a montáži skříní v dřevěných domech.

Instalační fáze okosyachki (skříň)

 1. Výřez otvoru se provádí ve vzdálenosti 80-90 cm od podlahy, při určování této vzdálenosti se bere v úvahu výška osoby. Mezi otvorem a konstrukcí okna nebo dveří je třeba vytvořit smršťovací mezeru 35-60 mm.
 2. Příprava otvoru. Použití řetězové pily, drážka nebo hřeben je řez v otvoru v závislosti na typu okosyachki.
 3. Zpracování a oteplování. Po instalaci sekaček jsou jeho povrchy ošetřeny antiseptickým prostředkemmezery zapadají do izolace. Při montáži není možné použít montážní pěnu, protože konstrukce okna se musí volně pohybovat podél svislé polohy.
 4. Montáž dřevěných prvků. V závěru se provádí instalace dřevěných prvků, a to parapetu, bočních stěn a nástěnných dělníků.

Co ovlivňuje cenu skříně?

 • Tloušťka stěn : Dřevěné domy jsou postaveny z kulatiny a dřeva, takže tloušťka stěn může být od 140 do 300 mm. Rozměry detailů šířky sekání odpovídají stěnám domu, nebo mírně přesahují. Také je třeba vzít v úvahu šířku parapetu.
 • Velikost otvoru : čím větší otvor, tím více materiálu bude trvat, než vyrobí okosyachki a čas do práce. Tvar otvoru také ovlivňuje cenu skříně: standardní obdélníková konstrukce nebo komplexní polygonální.
 • Kvalita dřevěného domku : jsou-li stěny spojeny bez spojovacích prvků, dochází k zakřivení stěn ve výřezových otvorech. Pak musíte provést další rovnání stěn, což vede k dodatečným nákladům. Domy z baru se shromažďují na hřebících, které se scházejí na 300 mm. Z tohoto důvodu jsou nutné dodatečné prostředky a čas potřebný pro ostření řetězových pil nebo nákup nových.

Vlastnosti instalace okosyachki v dřevěném domě

Šířka součástí skříně může být až 26 cm, může však být více, ale v tomto případě může vést k vzniku trhlin po celé délce konstrukce. Zpravidla box na oknavyrobeny ze dřeva s obsahem vlhkosti 10 až 12%.

Věnujte pozornost!
Pokud je vlhkost dřeva menší, jsou možné vnitřní trhliny. Extrémní péče je nutná při výrobě dveří okosyachki (skříň), zejména kovových.

Existují dvě odrůdy. Jednoduchý, který je pozoruhodný přítomností v polenech předem obrobených drážek - pro dokonalý vstup jedné strany skříně. Tento typ se používá výhradně pro instalaci jednoduchých dřevěných oken.

Plastový profil nelze připevnit podobným způsobem, existuje zde i jiný typ skříně pro plastová okna. Její podstata je následující: na koncích kulatiny je vyříznut hřeben a poté na něj bude kladen vozík s drážkou. Při smrštění se hřeben bez jakýchkoliv problémů vtlačí do drážky stěžně a samotné okno netrpí vůbec.

Srubový dům Okosyachka

Pro každý z otvorů srubu se provádí zvlášť. Stejně jako ve struktuře polen, instalace je kompletní bez šroubů, hřebíků nebo jiných cizích prvků. Pro maximální utěsnění místnosti je však nutné provést izolaci mezi polenem a rámem.

V Rusku byla v průběhu staletí vyvinuta technologie výroby skříní, která zaručuje jak vysoké zvukové, tak tepelně izolační vlastnosti dveří a oken, jakož i dlouhé servisní otvory. Když je vyroben správně, bude sloužit až sto let.

Dokonce i když se srub po dvou letech nečinnosti zmenšil, ani poté se neobejde bez krytu. ProtožeZajišťuje bezpečnost původního tvaru otvoru a zajišťuje tak stabilitu stěny. Kromě toho však může být důležitým prvkem funkce exteriérové ​​výzdoby budovy.

V současné době bylo zřízeno celé odvětví výroby obalů, takže nebude těžké zvolit tvar a barvu pouzdra vhodného pro exteriér budovy.

Ceny, náklady


Náklady na výrobu se mohou značně lišit: ceny a náklady, které závisí na mnoha faktorech, v každé dřevěné konstrukci nejsou detaily pouze nezbytné, ale jednoduše nenahraditelné!

Na jakých poměrech a nákladech skříně závisí:

 • o jakosti dřeva
 • typ skříně
 • tvary skříní
 • dostupnost dekorativních prvků
 • velikost otvoru
 • , kde bude díl instalován - v baru, kládě nebo srubu

Samozřejmě, konečná cena zakázky je ovlivněna kvantitativními ukazateli: kolik kusů nebo kolik metrů.

Krabice oken je vyrobena ze suchého materiálu s vlhkostí 8-12%. Skládá se z mistra, stoupačky, okenního parapetu nebo parapetu v případě montáže plastového parapetu.

Další informace o možnostech instalace oken v dřevěných domech naleznete na této stránce.

Druh práce

Pole:všechny části jsou vyrobenyzpracování masivního dřeva se zachováním správné struktury dřeva.

Lepidlo:Detaily takového pouzdra jsou vyrobeny ze sady lepených desek. Lepené v mikrostříhách na všech čtyřech stranách. Uzly a kapsy pryskyřice jsou v tomto případě zcela vyříznuty.

Kombinovanýje nejběžnějším typem skříně. Pinnacle a stoupačky jsou vyrobeny z masivní borovice. A parapet je vyroben z lepící desky. Vše má konečný vzhled a po instalaci je třeba ošetřit nátěrem a lakem.

Okna Okosyachka vyráběná podle velikosti každého okna nebo dveří individuálně. Při objednávce musí zákazník vědět, která okna a dveře budou instalovány do budoucího pouzdra. To může být provedeno jako s výběrem pod oknem - tato možnost se používá v případech, kdy vnější a vnitřní dekorace nebude provedena v domě, stěny dřeva nebo zaoblené kulatiny zůstanou nedotčeny.

To je důležité!
Volba, která nebyla zařazena do vzorku, se používá v případech, kdy je dům plánován do budoucna v interiéru i exteriéru. Tato možnost může být okosyachki dokončení a hrubování (pokud s budoucností skončí úplně zavře).

Okosyachka může být jak standardní forma - obdélník, tak nestandardní formy. Lichoběžníkové, polygonální, balkonové bloky. Nestandardní formy mají své nevýhody, ale existují způsoby, jak se jim vyhnout. Tyto informace jsou projednány s měřičem v zařízení.

Důsledky porušení technologií

Začněme s problémy, kterévznikají při nesprávném umístění oken a dveří v dřevěném domě. Co se stane, když okna a dveře v dřevěném domě jsou instalovány okamžitě a bez okosyachki?
Zde jsou přirozené důsledky instalace oken a dveří bez okosyachka:
 1. Tvorba trhlin mezi kládami a tyčí.
 2. Zakřivení stěn. Vytlačování stěn mezi okny.
 3. Jednotka drceného skla. Trvalé seřízení otvorů ventilů nebo kompletní výměna oken se z procesu smrštění stává zbytečným.
 4. Neotevírejte dvířka. Případ říkal, jak se sousedé nemohli dostat do domu kvůli smrštění dveří, prostě se museli rozbít se sekerou.

Náhradníci plnohodnotného okosyachki

Okosyachki náhradníci - bar a prkno Co se stane, když budete instalovat okna a dveře v dřevěném domě na baru a palubě? V naší době se to bohužel stalo tradiční okosyachkoy. Co to povede? Jedná se o přímou cestu k zbytečným nákladům na přepracování.

Zde je příklad přepracování takové "okosyachki". Ani dvojité dřevo 100x50 mm nemohlo vydržet tlak a točit. Takové zatížení může mít pouze část z pole.

Montáž oken a dveří v dřevěném domě

Okna a dveře v dřevěném domě musí být instalovány s ohledem na základní vlastnosti dřeva. Tím se v budoucnu vytvoří kvalitní výrobek a zamezí se dodatečným nákladům.

Dobrá rada!
Montáž oken a dveří v dřevěném domě se provádí s povinnou výrobou skříně -okosyachki.

Okosyachka je výrobek z baru, který se vyrábí po obvodu okna nebo dveří v domě baru nebo kulatiny. Okosyachka otvory potřebné ve všech dřevěných domech: ze dřeva, z profilované a lepené dřevo, z nasekané a kulaté kulatiny.

Úkoly, které řeší osylosyachka

 1. Zesílení stěn v otvorech od zakřivení. Již zakřivené otvory lze narovnat a upevnit chobotnicí.
 2. Těsnění. Ochrana proti vlhkosti. Ochrana proti pronikání studeného vzduchu ven a úniku tepla z místnosti.
 3. Smrštění. Slip Ochrana oken proti smršťování a pohybům dřeva spojeným s jeho schopností dýchat.
 4. Okna a dveře chrání před deformací a zmáčknutím
 5. Příjemný vzhled. Krása stromové struktury. Připravené svahy a parapet. Čtvrtletí k instalaci okenní jednotky.

Co se stane s okosyachka

Drsná křížová výprava

Levná verze vysoce kvalitního pouzdra. Nejlepší volba pro domy, kde je plánováno další dokončování otvorů.

 • Cena za 1 mp - od 160 rublů
 • Materiál - borovice

Příklad výpočtu

Obléhání okna 1,2x1,2 m - 1480 rublů bez instalace (s rozměry výrobků 45x150 mm, typ T a P)

Povrchové desky

Cenově výhodná verze skříně, která nevyžaduje dokončení svahů.

 • Cena za 1 mp - od 270 rublů
 • Materiál - masivní borovice.

Příklad výpočtu

Výsypky pro okno 1,2x1,2 m - 2,758 rublů bezúčetní instalace (s rozměry výrobků 90x150 mm, typ P)

Eurobond

Cenově výhodná verze skříně, která nevyžaduje konečnou úpravu svahů.

 • Cena za 1 mp - od 461 rublů
 • Materiál - lepidlo z celých lamel (borovice).

Příklad výpočtu

Obléhání okna 1,2x1,2 m - 4,155 rublů bez instalace (s rozměry výrobků 90x150 mm, typ P)

Obléhání

Obléhání o tloušťce 90 mm a více, vyrobené lepící metodou "do obličeje". Doporučujeme pro montáž do obloukových otvorů, balkónových bloků, panoramatických oken, velkých křídlových dveří, bran.

 • Cena při 1 ° C. - od 905 rublů o velikosti 90x150 (90 tloušťky pláště, tloušťka stěny 150)
 • Materiál - lepidlo borovice.

Příklad výpočtu

Obléhání elektrické energie pro okno o rozměrech 1,2x1,2 m vás bude stát 5 200 rublů bez instalace.

Kombinované sčítání lidu

Nový vývoj naší společnosti. Základem výrobku je masivní borovice a horní vrstva je tvořena lepidlovou deskou, která může být vyrobena z borovice, dubu, buku a cenných druhů dřeva.

 • Kombinované kolotoč úspěšně kombinuje příjemnou cenu a estetický vzhled.
 • Cena - vypočítaná individuálně.
 • Obloukový půlměsíc

  Obloukové obléhání vyráběné Shuvoye. Je vyrobena ze suché pevné borovice a set-lepidlo bar. Podmínky výroby tohoto typu výrobků na velikosti a poloměru obloukových otvorů.

  Náklady na skříň se vypočítávají na vyžádání.