Proč se plastová okna pot a co dělat v tomto případě

Rád vás přivítám!

V zimě se začaly obtěžovat zuby. Zda voda je příliš tvrdá, nebo zubní pasta neúspěšná. Začalo to tím, že se zlomil jeden zub.

Šel jsem k lékaři, abych léčil jednoho, nakonec našel další tři problematické zuby. Během doby, kdy jsem seděl v zubařském křesle, se moje oko chvělo okny, na kterých se neustále hromadil kondenzát.

Dnes budu vyprávět jen o zamlžování plastových oken. Proč k tomuto efektu dochází a jak se mu vyhnout.

Informace budou užitečné pro každého, protože kondenzát může být vybaven přídavnou komorou pro snížení teplotního rozdílu mezi vnitřním téměř všude, nejen ve stomatologii.

Potah plastových oken, co dělat

Tento problém a jeho řešení lze rozdělit do čtyř částí:

 • Porušení mikroklima.
 • Chyby při volbě konstrukce okna.
 • Porušení technologie při instalaci oken a zapuštěných svahů.
 • Okno je vyrobeno s porušením výrobní technologie.

Pokusme se společně zjistit, co dělat, když se plastová okna potí, a určit způsoby, jak tento problém vyřešit.

POZOR !!! Toto rozdělení na body je velmi podmíněné.

Přesněji řečeno, zdroj problému lze identifikovat až po podrobném průzkumu termovizí.

Porušení mikroklima

Nejprve se obracíme na doporučení Sanitární a epidemiologické stanice (SES) pro obytné prostory.

Cituji: „Doporučené parametry mikroklimatu obytných prostor jsou 18-23 ° C s relativní vlhkostí 40-50%.

Výměna vzduchu by měla být nejméně 3 krychlové metry na metr čtvereční obytné plochy za hodinu a pro kuchyně 6–9 metrů krychlových za hodinu v závislosti na typu sporáku (elektrického nebo plynového). “

To je důležité!
Jednoduše řečeno, skříň by měla být dobře větraná a správně zahřívaná.

A je to v této posloupnosti.

Jak funguje naše ventilace?

Jedná se o odsávací digestoř v kuchyni a v záchodové vaně. V obytných místnostech je téměř tam. Přeléval čerstvý vzduchtrhliny ve starých oknech. Na zimu byla tato „mikroventilace“ zablokována pomocí samolepek proužků novin.

Raritou bylo dřevěné okno, které bylo zamlžené. Plastová okna, na rozdíl od dřeva, jsou zcela utěsněna.

To znamená, že jste zablokovali starý ventilační systém a nemáte další. Takže se musíte přizpůsobit novým podmínkám existence.

Tak proč se plastová okna potí? To znamená, že povrch skla nebo plastu byl pod „rosným bodem“. Ve vzduchu je vždy přítomna pára.

Při určité teplotě zahušťuje tolik, že odpadá ve formě kondenzátu nebo rosy.

Zpravidla se rosa usadí na nejchladnějším povrchu v daném prostoru.

V našem případě se jedná o okno.

Hodnota rosného bodu není konstantní a mění se v závislosti na teplotě a relativní vlhkosti vzduchu v místnosti. Čím nižší je teplota vzduchu v místnosti a čím vyšší je vlhkost, tím vyšší je rosný bod.

S teplotou + 15 ° C a vlhkostí 90% je rosný bod +13,38 ° C a při stejné teplotě + 15 ° C, ale vlhkosti 60%, rosný bod je již + 7,30 ° C a Pokud snížíte vlhkost na 40%, rosný bod klesne na + 1,53 * C.

Dobře, pokud překládáte tento nesrozumitelný tsifir do normálního jazyka, pak máme závěr: ve vlhké, chladné místnosti je zamlžené okno nevyhnutelné!

Odkud pochází vlhkost v našich bytech (domech)?

Pokračujte.

Pokračujeme v analýze tématu Kondenzát na plastových oknech.

Odkud tedy pochází vlhkost v našich bytech (domech)?
Užitečné rady!
Rosný bodhodnota není konstantní a mění se v závislosti na teplotě a relativní vlhkosti vzduchu v místnosti.

Posuďte sami. Zde jsou hlavní zdroje vlhkosti a tím i kondenzace na plastových oknech:

 • lidé = 40-90 g /hod;
 • květina v hrnci (malá!) = 10g /hod;
 • vaření, čištění, mytí = 1000 g /hod;
 • promytí auto = 300g /hod;
 • sprchový kout = 2600 g /hod;
 • průměrné akvárium = 200g /hod.

Přidejte k tomu vlhkost, která zůstala v místnosti po opravě, ve svazích, stěnách, omítkách a pod tapetou (obzvláště omyvatelná!) A pochopíte, kde jste přišli z vysoké vlhkosti.

Stavební materiály jsou však schopny zadržet vlhkost po dobu až dvou let.

No, nechci mluvit o našem vytápění. V zimě teplota zřídka stoupá nad +17 ° C.

Závěr.

Vyčistěte odvětrávání. Neustále a přesně vzduch v místnosti.

Existuje několik způsobů.

1. Dlouhodobě skrz okno nebo štěrbinu s otevřenou klapkou. Tato metoda je možná s dobrým ohřevem, protože vysoké tepelné ztráty.

2. Intenzivní, podle principu „všechna okna otevřená“, umožní měnit veškerý vzduch v místnosti za 10-15 minut. Významné tepelné ztráty nebudou.

3. No, kardinále, když se otevřou všechna okna a dveře, je uspořádán hrozný návrh, ale pouze po dobu 2-4 minut.

Ale buďte opatrní, aby návrh neuviděl křídlo a nemusel byste „spadnout“, abyste nahradili sklo… ..

Tyto postupy se s výhodou provádějí dvakrát nebo třikrát denně.den

A ještě pár bodů.

Věnujte pozornost!
Okenní parapet by se neměl překrývat s topným zařízením, což brání „mytí“ okna teplým vzduchem, což zabraňuje kondenzaci na plastových oknech.

Je lepší odstranit ozdobné překrytí na radiátorech v zimě.

Záclony, záclony, záclony na oknech by měly být umístěny v určité vzdálenosti od okraje parapetu.

Chyby při volbě designu oken.

Ve většině případů, kdy kondenzát padá na plastová okna, lze situaci napravit výměnou jednoduchých skleněných obalů za energeticky úsporná okna.

To však bude fungovat pouze v případě, že jsou okna nainstalovaná v souladu se všemi instalačními pravidly.

Chyby při sestavování okna.

K tomu dochází při instalaci nestandardní těsnící gumy a nesprávné montáži armatur. No, nebo příslušenství není jednoduše upraveno.

Kvůli tomu bude kondenzace na plastových oknech výsledkem banálního „foukání“ z mezery.

Porušení technologie při instalaci oken a zapuštěných svahů.

Pokud se tedy okna potí a všechna výše uvedená opatření nepomohou, je při instalaci s největší pravděpodobností provedena chyba.

To je také špatné "pěnění", zanechávající mezery, špatnou izolaci par nebo jeho úplnou nepřítomnost zevnitř a špatnou hydroizolaci zvenčí.

Zde je neúplný seznam chyb při instalaci oken nebo vkládání svahů.

Všechny tyto chyby mohou být samozřejmě odstraněny, avšakto je nemoc, která je snazší předcházet, než ji léčit dlouho a nákladně!

A pak nevznikne otázka, odkud pochází kondenzát na plastových oknech.

Hodně štěstí.

Proč okna plakají a potí?

Tento jev kondenzace na oknech (bez ohledu na to, zda jsou plastové nebo dřevěné *), je zpravidla způsoben celou řadou důvodů, poznamenáváme hlavní:

 1. Vážné mrazy (pokud se okna začnou potit na podzim nebo na začátku zimy, viz odstavce 2 a 3)
 2. vysoká vlhkost uvnitř vzduchu
 3. okno s dvojitým zasklením (okno) s nízkou tepelnou izolací

Nemůžeme ovlivnit teplotu mimo okno. Zůstávají dva faktory a mohou a měly by být řízeny.

To znamená, že k zamezení kondenzace a dokonce i k ledu na oknech potřebujete:

 • snižují vlhkost v bytě
 • zvolte pro vaše okna okno s dvojitým zasklením s vysokými tepelně izolačními vlastnostmi nebo teplejším moderním dvojitým zasklením - s dvojitými rámy (dvojitá nebo dvojitá okna).

Existuje názor, že pouze plastová okna se potí, ale to se nestane u dřevěných. To je omyl.

Všechna moderní okna s dvojitými okny za určitých podmínek (viz níže podmínky) pot, bez ohledu na to, zda jsou vyrobeny z plastu nebo dřeva.

Skutečnost, že například finská dřevěná okna (s dvojitými rámy) se potí méně než jeden plast(dřevěná) eurookna, vzhledem k vazebnímu materiálu, ale k vyšším tepelně izolačním vlastnostem dvourámových konstrukcí.

Další příklad: stará dřevěná okna doby rozvinutého socialismu, na rozdíl od moderních plastových, se prakticky nepotila. Materiál s tím však nemá nic společného.

Je nutné pouze opatřit stará okna kvalitními těsněními ve vestibulu a odstranit všechny mezery mezi tabulemi a okenními rámy, protože tato stará okna se začnou potit a silnější než ta samá plastová. (viz. Proč se stará okna nepotí, ale nová se potí?)

A nyní podrobně.

Je známo, že vzduch obsahuje určitou vodní páru. Čím vyšší je jeho teplota, tím více vlhkosti může zadržet.

Pokud je do místnosti přiveden studený předmět, například půl šálku nebo láhev piva z chladničky, vzduch kolem tohoto objektu se začíná ochladit.

Přebytečná vlhkost, která je ochlazena, vzduch již nemůže držet, a padá v podobě "rosy" nebo "slzy" na tomto chladném povrchu.

Čím vyšší je obsah vlhkosti ve vzduchu, tím menší je teplotní rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou téže láhve, aby mohl proces kondenzace začít.

Extrémní případ - když se relativní vlhkost vzduchu blíží 100%, kondenzace vodní páry začíná na jakémkoliv objektu, jehož teplota je pouze 1 ° C nebo dokonce zlomek stupně pod teplotou vzduchu.

Tento parametr charakterizujerelativní vlhkost vzduchu, - Dew Point. To je teplota, při které tato rosa začíná vypadávat ze vzduchu při normálním tlaku. (viz tabulka 1)

Pokud je teplota vnitřního skla ve skleněné jednotce rovna nebo nižší než teplota rosného bodu, přičemž relativní vlhkost vnitřního vzduchu, která je v daném okamžiku přítomna, se objeví na skle kapky „potu“ nebo „slzy“.

Vzhled kondenzátu na oknech tak může znamenat vysokou vlhkost vnitřního vzduchu a hlavním zdrojem vlhkosti vstupující do vnitřního vzduchu je osoba a jeho životní aktivita, viz tabulka.

Pravděpodobnou příčinou vysoké vlhkosti může být to, že výměna vzduchu v bytě nebo místnosti není řádně organizována a vlhký vzduch z bytu není odstraněn.

Kapky kondenzátu se v tomto případě stávají dobrým ukazatelem pro obyvatele bytů, což naznačuje, že je nutné místnost znovu větrat.

A pokud to musí být prováděno příliš často a v bytě je příliš časté zima v důsledku častého větrání, měli byste se nejprve zamyslet nad prací vašeho stávajícího větracího systému a za druhé přemýšlet o výměně skleněné jednotky.

Mělo by být vybráno tak, aby například, když je teplota vně okna -20 ° C a aby byla vnitřní teplota vzduchu a relativní vlhkost pro vás pohodlná, byla teplota vnitřního skla vyšší než teplota rosného bodu.

Platbapozornost, jak moc se tento parametr mění, například u vzduchu s teplotou + 20 ° C. Takže při 60% otn. mokré vzduch tр = 12 ° С a při 40% rel. mokré vzduch tr = 6,0 ° C, je rozdíl dvakrát.

Tepelné izolační parametry skleněné jednotky ** by se proto měly lišit přibližně ve stejném poměru.

** mezník
Aby vnitřní teplota skla ve skleněné jednotce byla vyšší než tр, například při teplotě venkovního vzduchu -20 ° C a uvnitř při + 20 ° C a 40% rel. mokré vnitřní vzduch, tepelně izolační ukazatel okna s dvojitým zasklením, jeho odolnost proti přenosu tepla (Ro) musí být vyšší než 0,35-0,36 m2 ° C /W. S vlhkostí 55% (horní mez komfortních hodnot vlhkosti) a stejnými hodnotami teploty mimo okno a v místnosti nesmí být jednotka skla Ro menší než 0,54 m2 ° C /W. ***

Dobrá rada!
Je nutné zamyslet se nad provozem vašeho stávajícího větracího systému a zamyslet se nad výměnou skleněné jednotky.

*** Při volbě skleněné jednotky je také nutné vzít v úvahu skutečnost, že na jejích okrajích je tzv. Skleněná jednotka s distančním rámem z hliníku. studený most. Proto se v této zóně vyskytuje převážně kondenzát. Protože teplota skla v této oblasti je poněkud nižší než v jeho hlavní (skleněné) části. Čtěte více - Dvojitá okna s teplým okrajem.

Kromě výše uvedených skutečností existuje řada faktorů, které mohou snížit pravděpodobnostkondenzace na okenním panelu:

 1. okno a jeho vnitřní sklo by měly být ohřívány proudem teplého vzduchu z radiátoru. Zásadní význam má proto typ a šířka parapetu. Významný vliv může mít i uspořádání záclon u okna.
 2. pozitivním faktorem zabraňujícím vzniku kondenzátu na okénku je pohyb vzduchu (ne nutně pouze teplý) v oblasti sousedící s vnitřním sklem. Například to může být studený pouliční vzduch vstupující do bytu přes takzvaný. ventilační ventily instalované v horní části okna. Tento vzduch sestupuje a vytváří nezbytný pohyb v této zóně. (viz ventily)

Závěr. Jak se vypořádat s kondenzátem?

Jednoduše řečeno, musíte to udělat pouze předem, před instalací a nákupem oken. Podívejte se na stůl. 1, zvolte tuto teplotu a rel. vlhkost vzduchu, kterou považujete za pohodlnou.

A zeptejte se společnosti, která sbírá okna, aby si pro vaše okna zvolila takovou skleněnou jednotku, aby při teplotě mimo okno, řekněme -20 ° C, byla teplota vnitřního skla vyšší než tр za podmínek, které určíte.

A požadovat, aby tento požadavek byl zvláštním bodem ve smlouvě uzavřené s touto společností. A ... sledujte reakci.

A nyní se dostáváme k nejdůležitější věci. Ve skutečnosti je výskyt malých množství kondenzátu na skle zdaleka největším problémemmoderní okna s dvojitým zasklením.

Tato vlhkost nepředstavuje žádné nebezpečí pro obyvatele bytu, samozřejmě, pokud voda neprochází ze skla v tocích. Existují podstatně závažnější otázky:

 1. "Mosty chladu" na svazích okenních otvorů. Kvůli nim, na svazích, stejně jako na skle, vlhkost je často kondenzována. Ve většině případů jsou naše svahy pokryty ozdobnými panely. Tyto panely nejen zakrývají skutečnost, že se kondenzát objevuje na svazích, ale je špatné, že panely izolují povrch svahu od teplého vnitřního vzduchu a v důsledku toho jsou v tomto nevětraném prostoru vytvořeny výborné podmínky pro vytvoření například stejné formy. (Přečtěte si více - jak zabránit kondenzaci na svazích).
 2. V oknech doby rozvinutého socialismu existovalo slušné množství letištních časů. Ale co je zajímavé, tato nekvalitní okna byla jedním z nejdůležitějších prvků v systému větrání bytů. Současně jsou nová moderní okna tak „hermetická“, že výrazně snižují průtok čerstvého vzduchu do bytu. Ve skutečnosti, vzhled moderních oken v bytě může představovat pro spotřebitele otázku přechodu na jiné systémy ventilace bytu.

Co dělat, když se tvá okna „potí“ a mráz se tvoří?

Kondenzát, který se hromadí na plastových oknech, je obtěžováním, s nímž se často setkáváme po instalaci nových PVC oken.

Pro tento jev existuje mnoho důvodů a někdy je obtížné zjistit, co ovlivnilokondenzace.

Chcete-li vyřešit problém kondenzátu na vašich plastových oknech jednou a provždy, musíte pochopit fyziku tohoto jevu a správně určit příčinu vzniku kondenzátu.

Odstranění příčiny kondenzace, budete trvale zbavit tohoto jevu. Vychutnejte si pohodlí a pohodlí při práci s novými plastovými okny bez kondenzace.

Fyzika kondenzátu, zamlžování oken.

Důvodem zamlžení oken je jednoduchý fyzický proces přechodu z jednoho stavu kapaliny na druhý, když teplota klesá - kondenzace vlhkosti. Při vysokých teplotách vzduchu obsahuje určité množství kapaliny ve formě páry.

Při ochlazení je vzduch schopen zadržet méně kapaliny, která se usadí na místech, kde je teplota nejnižší. V případě okna je skleněný povrch nejchladnějším místem v bytě a na něm vzniká kondenzace.

S vysokou vlhkostí se zamlžování oken může stát vážným problémem - může způsobit vlhkost ve stavebních konstrukcích a v důsledku toho růst plísní.

Při velmi nízké vnitřní teplotě skla se kondenzát změní na mráz. Hlavním důvodem zamlžení, jak můžete pochopit, je vlhkost vzduchu. Úplné odvlhčování vzduchu je však nemožné a škodlivé.

To je důležité!
Pro normální lidský život je důležité, aby v místnosti byla vlhkost, ale nenad 50-60%.

Normální vlhkost v místnosti je udržována pravidelným větráním.

Kromě toho je pravděpodobnost zamrznutí okna a tvorba ledu menší, čím vyšší je vnitřní teplota.

Proč na starých oknech nedošlo ke kondenzaci?

Nová plastová okna - těsná - prakticky nedovolují vzduch v uzavřené poloze. To zabraňuje přirozenému větrání místnosti, které bylo položeno v designu místností a okenních otvorů se starými dřevěnými okny.

Kondenzát nebyl na oknech, protože dřevěná okna umožňují průchod vzduchu (včetně únikové verandy) a tím udržují normální vlhkost v místnosti.

Při výměně oken za novou plastovou nebo moderní dřevěnou (s hermetickou verandou) je toto „přirozené“ větrání porušeno. Nadměrná vlhkost kondenzuje na povrchu okna.

Pro udržení normální vlhkosti je nutné místnost sám větrat. Moderní okna také obsahují jemný aerační systém.

Výměna vzduchu mezi místností a ulicí je zajištěna mikroventilačním zařízením.

Co ovlivňuje zamlžování oken. Problémy zamlžování a zamrzání jsou velmi pravděpodobné v případě, kdy je zvolen široký okenní parapet, který je pak nucen i hrnci s pokojovými rostlinami.

Konvekční proudění z radiátorů se překrývá téměřpolovina, v důsledku čehož dochází ke kondenzaci a zamrznutí oken. Všimněte si, že květiny - to je také jeden ze zdrojů vysoké vlhkosti, který zhoršuje proces zahmlení.

Je třeba poznamenat, že další důležitou složkou správné výměny vzduchu je dobrý ventilační systém, pracovní digestoř.

Ano, je to nečinný kryt, který je jedním z faktorů, které mohou negovat veškeré úsilí o udržení normální vlhkosti v místnosti. Pokud provádíte opravy v bytě - nezapomeňte!

Věnujte pozornost!
Nefungující výfukový plyn je jedním z faktorů, který zabraňuje normální vlhkosti v místnosti.

Rekonstrukce a ještě více demontáž větracího systému může způsobit kondenzaci na plastových oknech.

Konstrukce skleněné jednotky ovlivňuje zamrznutí okna jako nejslabšího prvku z tepelného hlediska, proto by měl být zvolen zvláštní přístup.

Pro severní oblasti se používají například dvoukomorová okna s dvojitým zasklením (3 sklenice), která zahrnují energeticky úsporná skla (sklo I nebo sklo K).

Instalování energeticky úsporných oken s dvojitým zasklením do plastových oken výrazně snižuje riziko kondenzace na oknech z PVC.

Porovnejme okna s dvojitými okny a okny NORMAL s 1-komorovým energeticky úsporným BALÍČKEM se sklem.

Měření uvnitř:

Měříme teplotu u okna obvyklým způsobemDvoukomorové okno s dvojitým zasklením s koeficientem tepelné ochrany 0,54 m2 C /W:

Pomocí pyrometru určíme teplotu povrchu skleněné jednotky. Pomocí teploměru změříme teplotu v místnosti a na ulici:

 • venkovní teplota: - 17,2 ° C
 • pokojová teplota: + 22,7 ° C
 • teplota povrchu skla: +14 ° C

Energeticky úsporné zasklení a sklo se součinitelem tepelné ochrany = 0,64 m2 C /W, získáme následující teplotu:

 • venkovní teplota: -17,5 ° C
 • pokojová teplota: + 22,8 ° C
 • teplota povrchu skla: +19 ° C

Z experimentu je vidět, že 1komorový paket HEAT je teplejší než obvyklá dvoukomorová skleněná jednotka!

Vlastnosti skleněné jednotky ovlivňující tvorbu kondenzátu a ledu. Kondenzát zpravidla padá na hrany skleněné jednotky, protože je to nejchladnější část (z důvodu hliníkové rozpěrky viz detaily skleněné jednotky).

Sotva víte, jaký kondenzát je, a ještě méně námrazy, pokud máte normální vlhkost v místnosti (až 60%) a systém vytápění a větrání funguje správně, ale v těch případech, kdy tyto podmínky nelze dosáhnout, má smysl objednávat Okna s dvojitým zasklením, ve kterých je distanční rám vyroben z polymerního materiálu a nikoliv z hliníku.

Tím se minimalizuje pravděpodobnost kondenzace a mrazu.

Velmi často, možná ve většině případů, dochází k výměně oken současně s jinýmistavebních procesů probíhajících v domě. To může být nová stavba a oprava bytu.

I když stavitelé nemají rádi takzvané „mokré procesy“, nelze jim během výstavby a opravy zcela zabránit.

Nové stěny z betonu a cihel zadržují přebytečnou vlhkost po dobu až 2 let po výstavbě! A nejenže si tuto vlhkost uchovávají v sobě, ale také ji difundují přes kapiláry do areálu.

Když vstoupíte do podobně zrekonstruovaného bytu, budete cítit těžký, vlhký vzduch bez jakýchkoli nástrojů a měření.

Nadměrná vlhkost v prostorách kvůli mokrým procesům během výstavby nebo opravy prostor na několik měsíců může být příčinou kondenzace na oknech z PVC.

Dalším faktorem, který neovlivňuje ani tak skutečnost kondenzace, ale spíše to, jak je to hojné a jak dlouho se neodpařuje ze skla, je orientace budovy v hlavních směrech.

Dobrá rada!
Nové stěny z betonu a cihel zadržují přebytečnou vlhkost po dobu až 2 let po výstavbě!

Na severovýchodních oknech z PVC je doba odpařování delší než přesně stejná, ale s orientací na jih.

Chyby při montáži a konstrukci

 1. Chyby v montážním švu: neúplné pěnění, které snižuje odpor přenosu tepla; špatná ochrana klimatuzvenčí, což vede k vyfukování nebo smáčení pěny.
 2. „Studený most“, když okno v důsledku nesprávné konstrukce sestavy spoje spadne do studené, někdy i záporné teplotní zóny stěny. Tento důvod se často setkává s výskytem hojného kondenzátu.
 3. Foukání konstrukcí stěny, například cihlové zdi, přes prázdné spoje - „odpad“. S takovým jevem se lze setkat na domech socialistického období - stavitelé špatně vyplňovali svislé švy. V nové konstrukci se však stal problém s vícevrstvými stěnami, kdy je minerální vlna potažena cihlou nebo jiným obložením. V tomto případě musí být izolace odvětrána, a když jsou okna umístěna v rovině izolace, mohou být vystavena studenému vzduchu ze strany křižovatky. V tomto případě je lepší oddělit stěnu od sestavy spojky vrstvou pěnového polyethylenu o tloušťce 6-10 mm.

Nejjednodušší způsob, jak se vyrovnat s kondenzátem.

Bez ohledu na moderní technické inovace nabízené oknu je nejjednodušší způsob, jak se vyrovnat s kondenzátem (osvědčeným v praxi), větrat. Pravidelné větrání vás zbaví kondenzace.

V závislosti na vlhkosti vzduchu by intervaly ventilace měly být buď delší, nebo kratší.

Takže nebudete záviset na funkčnosti zabudovaných mechanismů příslušenstvía další prvky ventilace, nebudou záviset na jejich životnosti, budou schopny v případě jejich poškození a selhání porazit kondenzát.

Objednejte dvoukomorová okna s dvojitým zasklením pro okna do ulice.

Dodatečná kamera umožní snížit teplotní rozdíl mezi vnitřní a vnější skleněnou tabulí.

Pro okna s proskleným balkónem stačí jednokomorové okno s dvojitým zasklením.

Objednejte otočné kování ROTO. Okna VOTA s kováním a otočným kováním ROTO mají režim „zimní ventilace“, když otočíte knoflíkem o 75 stupňů, dostanete v okně malou mezeru několika milimetrů.

Taková mezera není dostatečná k tomu, aby vytvořila návrhy nebo zmrazila místnost, ale stačí, aby pokoj udržel pohodlnou teplotu 21-23 ° C.

Sledování kvality montáže oken. Pokud jsou okna nesprávně instalována, může se na svazích objevit kondenzace, která nakonec povede k rozkvětu svahů.

Neobjednávejte široké okenní parapety, které zablokují volný průtok teplého vzduchu podél okna.

Proč se plastová okna potí

Potkávají se okna?

Často můžete slyšet stížnosti od majitelů vysoce kvalitních plastových oken na nepochopitelný vzhled vody na povrchu skleněné jednotky.

Toto je obvykle popsáno termínem „Windows sweat“. Ve skutečnosti se jedná o jednoduchý kondenzát.

Pokusíme se vám vysvětlit, co je to kondenzát na oknech a jak se s ním vypořádattohoto fenoménu.

Nejběžnější případy zamlžení oken a jejich projev:

 • Windows se potí jen ráno. Zpravidla od 8 do 10 hodin
 • Okno se jen v zimě chladí.
 • Všechno je v pořádku ve všech místnostech, ale jedno okno neustále mlčí.
 • Na parapetu je voda.

V tomto článku se pokusíme vysvětlit, proč se plastová okna potí.

Jak vypadá mlhavé okno?

Zpravidla se okno potí směrem nahoru s mírným přízvukem kolem okrajů. Mlčení je obrovské množství malých kapiček, které, když jsou kombinovány, tvoří velké.

Velké kapky často stékají po povrchu skla, někdy padají na okenní parapet, v důsledku čehož se na něm objevuje malá nádržka vody.

První otázka, která vyvstane, když se okna zamlží, je co dělat?

Většina lidí zavolá nejprve se stížností na společnost, kde zakoupila okna, snaží se je obvinit z nekvalitních oken nebo instalace oken. Nejčastější frází je: „Vaše okna vyzařují vodu (vlhkost), ale u starých oken jsme to neměli!“.

Současně jakýkoliv pokus společnosti o vysvětlení povahy tohoto jevu vnímá zákazník jako omluvu pro jeho zavinění. Ve skutečnosti jsou však společnosti obviňovány pouze ve 2-5% případů.

V ostatních případech jsou pachatelé určitými faktory, a to jak jednotlivě, tak souhrnně.

Původ kondenzátu

Jak bylo uvedeno výše, voda,tvarování na povrchu skla (okno) se nazývá kondenzát.

Kondenzát - přechod vody z páry na kapalinu.

Čím chladnější je strana okna s dvojitým zasklením, tím pravděpodobnější je kondenzace.

Pravděpodobnost zamlžení oken je také ovlivněna vlhkostí v místnosti.

Vysvětlíme-li to z hlediska fyziky, pak je taková věc jako rosný bod.

Rosa na trávě se odvíjí od skutečnosti, že teplota vzduchu roste rychleji než teplota vzduchu v blízkosti trávy a v okamžiku, kdy teplota v blízkosti trávy dosáhne „rosného bodu“, se pára ve vzduchu usadí na travnatém povrchu a vytvoří kapky.

Při zamlžování oken stejné povahy.

Pomocí této tabulky je možné určit teplotu vzduchu kolem skleněné jednotky, na které bude kondenzovat.

Jak je uvedeno výše, tato hodnota závisí na dvou faktorech: teplotě vzduchu v místnosti a vlhkosti v místnosti.

To je důležité!
Vlhkost v místnosti můžete měřit vlhkoměrem.

Často se ptají, proč se stará okna nepotila, ale nová okna se potila?

Skutečností je, že sovětská truhlářská okna mají velkou vzdálenost mezi skleněnými tabulemi, z tohoto důvodu má sklo, které je v místnosti, vyšší teplotu než stejné sklo v jednotném skle.

To však neznamená, že stará truhlářská okna jsou teplejší.

Hlavní příčiny zamlžení oken a doporučení pro jejich odstranění

1. Jednokomorové okno s dvojitým zasklením

Při nákupu by okno nemělo šetřit na skle. Jednokomorová konvenční skleněná jednotka (neenergeticky účinná) vás s největší pravděpodobností seznámí s fenoménem „zamlžování oken“.

Co dělat: vyměňte skleněnou jednotku (nikoli okno, ale skleněnou jednotku).

2. Baterie krytá parapetem

Okno by mělo být profouknuto teplým vzduchem. Baterie zablokována parapetem neumožňuje cirkulaci teplého vzduchu a tím neohřívá okno.

Co dělat: snižte hloubku parapetu nebo občas vyjměte baterii s alternativním zdrojem ohřevu skla.

3. Větrání nefunguje dobře.

Ventilační mřížky jsou ucpané prachem a špatně absorbují vlhký vzduch.

Co dělat: vyčistěte nebo vyměňte mřížky, pokud není v nich, zkontrolujte, zda je větrání ucpané.

4. Květiny na parapetu

Květy uvolňují vlhkost.

Je uložen na skle, což vede ke vzniku kondenzátu na skle.

Co dělat: odstranit květy z parapetu.

5. Systém Windows nebyl přeložen pro zimní režim

Okna přenesená do letního režimu mají menší tepelnou izolaci než zimní režim, v důsledku čehož vnitřní strana skleněné jednotky ochlazuje.

Co dělat: přenést okna do zimního nebo letního režimu.

6. Místnost je větraná méně než 10 minut denně

Bez ohledu na tojaká jsou vaše okna, potřebují otevřít a větrat místnost. Pro tento účel je ideální režim mikrovzdušnění.

Co dělat: vzduchujte místnost po dobu 10-15 minut denně.

7. Chyby během instalace

Vzácně, ale stává se, že společnost, která instaluje okna, neinstalovala okna velmi dobře nebo instalovala svahy. V důsledku toho dochází k odkalování, které způsobuje nižší teplotu skleněné jednotky, v důsledku čehož se okna potí.

Co dělat: odstranit zdroj studeného vzduchu.

Velmi často se okna v kuchyni potí.

V kuchyních, zpravidla nejvyšší vlhkost. Důvody této vlhkosti jsou rozmanité, od plynové konvice až po hrnce a dřez.

Proto důrazně doporučujeme, abyste si do kuchyně vybrali okna s dvojitým zasklením.

Může být pro vás užitečné