Okosyachka to udělat sami - typy skříněk a výkresů

Okosyachka do-it-yourself - typy skříní a výkresů

Ahoj! Četl jsem ve zprávě, že v našem městě se plánuje otevřít muzeum staré architektury.

Administrativa na to vyčlenila jen velmi málo peněz, a proto vyzývají soukromé investory a ty, kteří chtějí pomoci při organizaci dřevostaveb.

Rozhodl jsem se odpovědět na výzvu a nabídnout služby instalace oken. V takových konstrukcích je důležité nezapomenout na instalaci octagusu.

Můžete vidět vše o tom, co je okosyachka vlastními rukama, pohledy a kresbami v tomto příspěvku. Čtěte dál.

Okosyachka - to je taková ochranná konstrukce kolem okenních a dveřních otvorů v dřevěném domě.

Abychom pochopili, proč jsou okna nezbytná, podívejme se trochu na procesy, které začínají v dřevostavbě nebo srubu ihned po stavbě.

Okosyachka do-it-yourself pohledy a kresby

Vzhledem k tomu, že dřevěný dům je postaven z živého dřeva (nedávno pokáceného), má vysokou vlhkost. A srubový dům postavený z něj postupně začíná vysychat. Klády vydávají vlhkost a jsou lehce stlačené.

Vědecky se tento proces nazývá smrštění. Při smrštění je výška domu snížena na 10 cm a trvá několik let.

Ale i tehdy, když se mění počasí, může strom hrát (v dešti nabobtnat, pak vysychat).

Ukazuje se, že rozměry dveří a okenních otvorů v dřevěném domě se neustále mění, jejich geometrie také „hraje“. Správně nainstalované okosyachka bude udržovat okna v bezpečí a zvuk umožňující dům sedět normálně.

Okosyachka v dřevěném domě - povinný prvek při instalaci oken a dveří. Důvody pro instalaci okosyachki:

 • Uložení oken a dveří
 • Nechte dům sedět, což znamená udržet teplo

Výkresy pomáhají pochopit přínos okosyachka. Za prvé, vzhledem k tvarovému tvaru profilu, vévoda plní funkci větruvzdornou, za druhé pomáhá udržovat stěny i tak (tzv. Síla pro dveře se doporučuje od tloušťky 90 mm).

Okosyachku inHypoteční bar se také nazývá T-tvar vzhledem k charakteristickému tvaru profilu. Další populární forma je ve tvaru písmene U, kdy trn vytesaný ve zdi hraje roli hypotečního baru. Dohodou, výrobci rozlišují následující typy - hrubý, spravedlivý, moc a Euro-obsad.

Návrh okosyachka se obvykle používá v případech, kdy navrhované dokončovací otvory. Například instalace plastových svahů, parapetu. Dokončovací práce a eurobond se používají v případech, kdy se neočekává budoucí dokončování.

Co potřebujete vědět před zahájením práce?

Pokud plánujete udělat okosyachku sami, budete potřebovat dřevěný trám vhodné tloušťky a šířky, měkkou izolaci pásky a trochu znalostí. Pro výrobu okosyachki lepší vzít suché dřevo.

Z nástrojů - řetězové pily, sešívačky, sešívačky a nejlépe směrovače pro odběr vzorků za čtvrtinu. Bude správné nejprve sledovat videa s pokyny a důkladně pochopit, jak nainstalovat okosyachka vlastníma rukama:

Materiál pro výrobu okosyachki je snadné najít na stavebních trzích a supermarketech. V nejjednodušším případě můžete použít hranovou desku o tloušťce 40 mm. Pokud jej připojíte k baru 50x50 mm, dostanete klasické okosyachka.

Věnujte pozornost!
Plastová okna jsou také instalována s ossyachy.

Aby bylo možné řádně vyrobit pouzdro (okosyachku), je v prvé řadě nutné provést rovnoměrné otevření, pak vyříznout trn nebo drážku, zahřát. Pak z tyče (desky) vytvořte profil a řezalikryt na potřebných dílech. A na konci opravit parapet, stoupačky a nahoře.

Instalace plastových oken v dřevěném domě má také své vlastní vlastnosti. Nemůžete je dát do kamenného domu - na dodané kovové desky. Samozřejmě, můžete to udělat, ale nakonec budete zcela zničit vzhled oken.

Po zvládnutí správné technologie výroby okosyachki, můžete nejen ušetřit peníze, ale také dostat teplé, ne foukané okna a dveře, které budou snadno otevřít za každého počasí. Nebudu ani mluvit o potěšení z dobře odvedené práce.

Užitečné rady!
Naplánujte si rozměry a typy otvorů ve stěnách vašeho domu předem. To pomůže určit, co potřebujete okosyachka. Pokud stále pochybujete, najděte ty, kteří se podílejí na výrobě skříně, a konzultujte s odborníky.

Okosyachka v srubu.

Okosyachka v srubu

Je třeba také říci, že ossyachyka je relevantní pouze pro dřevěné domy ze dřeva nebo kulatiny (sekané).

Obecně, kde se stěny zmenšují. Pokud máte rámový dům nebo kámen vůbec, pak nepotřebujete žádné okosyachka.

Instalace této konstrukce je nutná při instalaci okenních rámů a dveřních panelů.

Vzhledem k tomu, dřevěné stavby, na rozdíl od cihlové budovy, s časem dát významné zmenšení.

Použití těchto krabic pomůže chránit okna a dveře před vážným poškozením, které z nich vyplývádopad na jejich váhu doma.

Kvalitativní plnění povinností, které jim byly uloženy, přímo závisí na řádném provedení jejich instalace, jakož i na volbě způsobu jejího provádění.

Druhy výroby a montáže

Zvažte pro realizaci vlastních typů a výkresů okosyachki, které lze použít v dřevěném domě. Existují dva hlavní typy výroby a instalace této ochranné skříně:

1. Konstrukce s detaily ve tvaru písmene „P“.

Toto provedení má čtyři hlavní prvky: horní a dolní prvky, na kterých jsou podél okrajů vyříznuty drážky nebo rohy a také boční stěny, které mají podél této roviny dlouhé drážky.

Taková krabička je upevněna na vyčnívajících hrotech, které jsou vyřezány po stranách otvoru. Tento způsob instalace je považován za klasický a je schopen zvládnout odpovědnosti, které mu byly svěřeny.

2. Návrh s detaily ve tvaru písmene "T".

Tato konstrukce má také pouze čtyři hlavní prvky: horní a dolní se způsoby upevnění na boční stěny podobné předchozí verzi.

A také strany samotné, které jsou opatřeny hroty, probíhajícími podél jejich roviny. Tento box je upevněn v řezaných drážkách, které jsou vytvořeny na stranách otvoru.

Tento způsob instalace nebyl používán tak dávno, je poněkud obtížnější, pokud jde o provádění, ale spolehlivější a lépe se vyrovná s rozložením zatížení ze smrštění stěn.

Pohledy a kresby okosyachki, které byly považovány za dělání ručně, ukázaly, že konstrukce této konstrukce nepoužívá spojovací materiál.

K upevnění dochází pouze pomocí systému pero a drážka. Všechny nesrovnalosti mezi spoji, mezerami a mezerami jsou vyplněny měkkou izolací.

To je důležité!
Použití pěny v tomto případě je vysoce nežádoucí.

Když se zmrazí, stává se příliš tuhým, kromě toho, že pevně přilne k povrchům, díky čemuž je sestavená krabice příliš pevně připevněna k otvoru a ztrácí své funkční vlastnosti.

Proces montáže

Po prostudování pohledů a výkresů díla pro své vlastní shromáždění můžete pokračovat ve studiu procesu jeho sestavování. Detailní pohled na klasickou verzi jeho uspořádání:

 1. Otvor ve stěně o 25 cm větší a větší než rozměry budoucího okna.
 2. Pamatujte, že při řezání boků musíte nejprve odříznout o 5 cm méně od každé boční stěny (to je příplatek pro snížení budoucí špičky).
 3. Přebytečné dřevo se odřezává z boků ze stran, pouze střední část boční stěny 5-7 cm zůstává.
 4. Bereme čtyři tyče o rozměrech cca 10x25cm. Jejich délka by měla odpovídat velikosti budoucího rámu se zvětšením jejich šířky. Širší část se stane přes zeď.
 5. Řezy na okrajích dvou prvků (horní a dolní) podpěrných míst (řez poloviny tloušťky desky).
 6. Zapnutona okrajích dvou dalších prvků se provedou stejné řezy podél zadní strany drážek, jejichž šířka se rovná šířce dříve vytvořených hrotů na stranách otvoru.
 7. Na vnějším okraji každé části je proveden řez materiálu o tloušťce 2 cm a přiblížení k rovině o 6 cm Tato platforma se nazývá „čtvrtina“ a je určena pro montáž rámu na ni.
 8. Spodní část otvoru je obložena lnovatinem a jedna z částí bez drážek je na něm navrstvena.
 9. Dále jsou všechny stejné materiály boční stěny otvoru opatřeny hroty a na této vrstvě jsou upevněny boční podpěry.
 10. Boční stěny musí být podepřeny tak, aby byly dobře upevněné, protože položení horního prvku je trochu obtížné. Díl je vložen na své místo a postupně se zatlačí svými hranami do ložiskových podložek na bočních stěnách.
 11. Mezi horní částí a horní částí otvoru je asi znatelná mezera (asi 5 cm). Je důkladně ucpaný flaxvatinem nebo jinou izolací. Uzavřené nestranné pouzdro na ucpání brýlí.
 12. Balíček je instalován na náměstí, které tvořilo čtvrtiny všech čtyř částí. Upevňovací prvky se provádějí samořeznými šrouby, ale dbejte na to, aby nezapadly do sousední drážky.

Dokončení dveří se neliší od stejné práce, ale provádí se na okenním otvoru. Je mnohem obtížnější vyrobit takovou variantu skříně, a to pouze z důvodu podstatného zvýšenírozměry otvoru a detaily.

Po dokončení všech prací se doporučuje důkladně ošetřit povrchy antiseptiky.

Montáž skříně v dřevěném domě

Zvláštní dřevěná bedna, na kterou odkazují jak lidé, tak i odborníci „okosyachka“ a „obsad“, skládající se z boční stěny, vrátného, ​​prkna nebo prahu.

Okosyachka to udělal sám - kresba

Je instalován v otvorech dřevěných staveb určených pro dveře a okna, aby byla zachována jak okna, tak dveře v procesu nevyhnutelného smrštění dřevěných konstrukcí v integritě.

Toto je rys architektonické technologie, ve které je dům, lázeň, další obytná nebo obytná konstrukce chráněna před možností posouvání kulatiny v horizontální poloze a smrštění okna "box" nemá vliv na stabilitu a tvar okna.

Okosyachka a Obshchad

Porucha okenních otvorů ve stavebním procesu je plná narušení běžného provozu oken. Protože chrání okenní rámy a sklo v nich před účinky smrštění polen a zajišťuje normální fungování oken a celistvost rámů.

To je důležité!
V důsledku toho je vyloučen výskyt trhlin a mezer mezi polenem a rámem.

Okosyachka v dřevěném domě: několik prvků

Šířka součástí skříně může být až 26 cm, může však být více, ale v tomto případě můževést ke vzniku trhlin po celé délce konstrukce. Krabice na okna je zpravidla vyrobena ze dřeva s obsahem vlhkosti 10 až 12%.

Pokud je vlhkost dřeva menší, jsou možné vnitřní praskliny. Extrémní péče je nutná při výrobě dveří okosyachki (skříň), zejména kovových.

Vrchol dřevěných a plastových oken

Existují dvě odrůdy. Jednoduchý, který je pozoruhodný přítomností v polenech předem obrobených drážek - pro dokonalý vstup jedné strany skříně.

Tento typ se používá výhradně pro instalaci jednoduchých dřevěných oken. Vzhledem k tomu, že plastový profil tímto způsobem nelze upevnit, pro plastová okna existuje jiný druh skříně.

Podstatou toho je, že na koncích kulatiny je vyříznut hřeben, a pak na něj bude kladen vozík s drážkou. Při smrštění se hřeben bez jakýchkoliv problémů vtlačí do drážky stěžně a samotné okno netrpí vůbec.

Otvory oken Okosyachka

Pro každý z otvorů srubu se provádí zvlášť. Stejně jako ve struktuře polen, instalace je kompletní bez šroubů, hřebíků nebo jiných cizích prvků. Pro maximální utěsnění místnosti je však nutné provést izolaci mezi polenem a rámem.

V Rusku byla v průběhu staletí vyvinuta technologie výroby skříní, která zaručuje jak vysoké zvukové a tepelně izolační vlastnosti dveří a oken, tak i dlouhé servisní otvory. Když je vyroben správně, bude sloužit až sto let.

Věnujte pozornost!
I když se srub po dvou letech nečinnosti zmenšil, tak ani bez pouzdra nemůže. Díky tomu, že zajišťuje bezpečnost původního tvaru otvoru, je stěna sama o sobě výrazně stabilnější.

Kromě toho může být důležitým prvkem této funkce vnější výzdoba budovy. V současné době bylo zřízeno celé odvětví výroby obalů, takže nebude těžké zvolit tvar a barvu pouzdra vhodného pro exteriér budovy.

Sčítání lidu: Ceny, náklady

Náklady na výrobu se mohou značně lišit: ceny a náklady, které závisí na mnoha faktorech, v každé dřevěné konstrukci není tato část nutná, ale jednoduše nenahraditelná!

Co určuje sazby a náklady na skříň?

Co se týče kvality dřeva, typu pouzdra, formy pouzdra, přítomnosti ozdobných prvků, velikosti otvoru, jakož i místa, kde bude díl instalován - do dřeva, kulatiny nebo rámu.

No a samozřejmě kvantitativní ukazatele ovlivňují konečnou cenu zakázky: kolik kusů nebo kolik metrů.

Krabice oken je vyrobena ze suchého materiálu s vlhkostí 8-12%. Skládá se z mistra, stoupačky, okenního parapetu nebo parapetu v případě montáže plastového parapetu.

Několik druhů prací:

Array:Všechny díly jsou vyrobeny zpracováním masivního dřeva při zachování správné struktury dřeva.

Lepidlo: Detaily takového pouzdra jsou vyrobeny ze sady lepených desek. Lepené v mikrostříhách na všech čtyřech stranách. Uzly a kapsy pryskyřice jsou v tomto případě zcela vyříznuty.

Kombinace - jedná se o nejběžnější typ skříně. Pinnacle a stoupačky jsou vyrobeny z masivní borovice. A parapet je vyroben z lepící desky. Vše má konečný vzhled a po instalaci je třeba ošetřit nátěrem a lakem.

To je důležité!
Okna Okosyachka vyráběná podle velikosti každého okna nebo dveří individuálně. Při objednávce musí zákazník vědět, která okna a dveře budou instalovány do budoucího pouzdra.

Lze provést jako s výběrem pod oknem - tato možnost se používá v případech, kdy vnější a vnitřní výzdoba nebude provedena v domě, stěny dřeva nebo zaoblené kulatiny zůstanou nedotčeny.

Takže bez odběru vzorků - tato možnost se používá v případech, kdy je dům v budoucnu plánován na vnitřní a vnější výzdobu. Tato možnost může být okosyachki dokončení a hrubování (pokud s budoucností skončí úplně zavře).

Okosyachka může být jak standardní forma - obdélník, tak nestandardní formy. Lichoběžníkové, polygonální, balkonové bloky.

Dobrá rada!
Nestandardní formy mají své nevýhody, ale existují způsoby, jak se jim vyhnout. Tyto informace jsou projednány s měřičem v zařízení.

Přečtěte si více o procesu

Po vyřezání oken v dřevěném doměstavba srubu již nemá tuhost, jako kdyby byla zrubová. Začněme, odpovězme na otázku, jaké jsou okénka okenního okna, nebo, jak se také nazývá, případ (dřevěný plat).

Skutečností je, že dřevěný dům po stavbě je dlouhodobě smrštěn, mnohem déle než cihlové nebo panelové konstrukce. To může vést k deformaci oken nebo dveří.

Poté, co jsou v dřevěném domě vyříznuty okenní otvory, stavba srubu již nemá tuhost, jako by byla zrubová stavba. To platí zejména pro otevírání oken. V procesu smršťování mohou být kulatiny výrazně posunuty vodorovně, což také povede k deformaci oken.

Všechny tyto nepříjemné okamžiky brání okosyachka (kazeta, dřevěný plat), která má vzhled dřevěné krabice. Z výše uvedeného je vidět, že instalace okosyachki v dřevěném domě je vážná nutnost. To je důležité nejen pro srub, ale i pro srub.

Plus, okosyachka slouží jako dekorativní prvek pro okna a dveře. Okno v dřevěném domě bez okosyachki vypadá pěkně ošuntělý, zvláště znatelný zvenčí.

Proces instalace okosyachki je poměrně jednoduchý. S po ruce potřebné nástroje a materiály, okosyachku můžete nainstalovat své vlastní ruce.

Předpokládá se, že okenní otvor již byl vyříznut. Nyní potřebujete s pomocí řetězové pily po stranáchotevření vybrat hrot (hřeben). To se provádí tak, aby se chobotnice nepohybovala kolmo k ose stěn.

Pak se podle získaných rozměrů vytvoří osyachyka. V bočních regálech je tedy nutné zvolit drážky pod hřebenem.

Všechny prvky okosyachki jsou upevněny pomocí hmoždinek. Sečení začíná spodním pruhem. Pod ní je položena vrstva plátna nebo juty.

Poté jsou instalovány svislé tyče, které jsou rovněž uloženy v drážkách, na kterých je také položena lnu nebo juta. V poslední zatáčce se nastaví horní lišta. Smršťovací štěrbina, která musí být ponechána nad kůstkou, je uzavřena lnem.

To je důležité!
Okosyachka je monolitická konstrukce a je zcela nezávislá na jakémkoli pohybu srubu. Orámovaná oknasyachki okna a dveře potěší oko a vydrží vás donekonečna.

Typy plášťů

Typy plášťů

Obléhání je nosná konstrukce dřevěné konstrukce a vyžaduje zvláštní pozornost při výběru.

Okosyachka okna nebo obsadov dveře dřevěného domu je stejně důležité pro posílení stěn a přípravu otvorů.

Existuje několik typů okosyachki.

Okosyachka v hypotečním baru

V 90. letech se ve vesnicích a v předměstských oblastech „jako houby po dešti“ začaly „pěstovat“ dřevěné domy z baru, sekané a kulaté kulatiny.

Pak takový typ oskyachki jako hypoteční bar získal širokou distribuci. S tímtoZpůsob montáže na koncích kulatiny okenních otvorů je zvolen drážkou, do které je přes jutu poháněna tyč 50x50 mm.

Dále se k ní přiloží deska 50x150 mm nebo 50 x 200 mm nebo se zapne šrouby. Od výše uvedeného také na samořezné šrouby nebo hřebíky je pokryta deskou odpovídající velikosti.

Toto je nejlevnější druh pláště. Zdálo se, s největší pravděpodobností, z beznaděje stavitelů, jako v těch letech tam nebylo místo, kde koupit správné okosyachku, a to bylo příliš drahé a časově náročné vyrábět ručně.

Okosyachka v hypotečním baru se ukáže být křehký, rohy spoje samotné stavby nejsou hermetické, existuje mnoho dalších minusů a jen jedno plus je levné.

okosyachka ve tvaru písmene T

Okosyachka ve tvaru písmene T, která je instalována podobně jako pouzdro v hypotečním baru, má významný rozdíl, který ji činí mnohem silnější než předchozí popsaná metoda.

Rozdíl je v tom, že tyč je nalepena do základny obrobku nebo je vyrobena z jediného materiálu. Okosyachka sám má tloušťku přinejmenším 65 mm. a to postačuje k vytvoření dostatečné tuhosti.

Takové pouzdro ve tvaru písmene T může vydržet horizontální i vertikální zatížení, spolehlivě chrání okna a dveře dřevěného domu před deformacemi a mechanickým poškozením při smršťování srubu.

Okosyachka ve tvaru písmene U

Okosyachka ve tvaru písmene U je klasický druh okosyachki. Někdo tvrdí, že se jedná o zvláštní vývoj jejich společnosti, a proto jsou jediní. Není to pravda. Dlouho se objevilo obléhání ve tvaru písmene U avymyslet to znovu selhat.

Výroba Okosyachki je vyrobena z masivního dřeva nebo lepeného dřeva velkého průřezu mechanickým zpracováním. Výsledkem je pevná, robustní konstrukce, která vydrží vysoké zatížení ve všech směrech.

Ideální pro velká plastová a dřevěná okna, stejně jako pro instalaci kovových vstupních dveří.

Povrchové desky

Hotové těsto může být vyrobeno z pevných nebo lepených obrobků. Dokončovací okosyachka se liší od jiných typů v tom, že nevyžaduje další dekorativní úpravy.

Úhlové spoje konstrukce skříně skříně jsou ručně vyvrtány tak, aby mezery na spojovacích bodech ježka, stoupačky a parapetu byly minimální, což dává oknu dokonalý vzhled.

Povrch dílů je uzemněn a vyžaduje pouze nátěr.

To je nejlepší objednat takové oosyachku v dřevěném domě, ve kterém nebude žádné vnitřní dekorace, kde stěny zůstanou, jak jsou.

Drsná křížová výprava

V domě postaveném z neplodného řeziva je lepší si objednat pole oosyachku. Spolehlivě zpevní stěny domu a chrání okna před negativními účinky smršťování.

V následujícím textu je klíč s uzavřeným vnitřním a vnějším lemem uzavřen. Neměli byste věnovat zvláštní pozornost vzhledu takové chobotnice, ale instalace by měla být prováděna podle pravidel.

V sekaných domech během instalaceTento druh okosyachki je třeba použít parapet o tloušťce nejméně 65 mm. V domech postavených ze dřeva nelze parapet použít, zatímco stoupačka jazyka řezá do nižšího dřeva.

Okosyachka z pole

Výroba okosyachki z pole netrvá moc času a úsilí, ale je obtížné připravit materiál pro takové pouzdro.

V případě ponoru ocell, kde vzhled nehraje obrovskou roli, by měla povrchová deska před ním vypadat perfektně.

Za tímto účelem musí být vybrané vozy nebo dřevo podrobeny procesu měkkého sušení, aby se snížilo vnitřní namáhání dřeva a zároveň by tvorba trhlin v obrobcích měla být minimální.

Okosyachka může být vyrobena z masivní borovice, modřínu nebo dubu.

Tato práce zabere spoustu času a ne každý ji vezme. Pokud není příprava materiálu prováděna kvalitativně, pak je připravena k deformaci a popraskání takové paty. Samozřejmě, že se nerozpadne, ale vzhled bude zkažený.

Lepené okosyachka

Lepené okosyachka je vyrobeno z malých lamel. Takový materiál dobře schne a rychle v sušicích komorách. Neexistuje žádný vnitřní stres v takovém octagus. To nevede, nevypadá praskliny.

Oakyachku z vrstveného dýhového řeziva není vyrobeno z laminovaného stěnového dřeva. V procesu výroby polotovarů pro lepené pouzdro se provádí přísnější výběr materiálu. Skrýt vady dřeva uvnitř polotovaru neUkazuje se, že z tohoto důvodu je cena sekání mnohem vyšší než cena nástěnného trámu.

Věnujte pozornost!
Zvláštní pozornost je třeba věnovat lepidlu používanému při výrobě lepených okosyachki. Kvalitu výrobku může zaručit pouze lepidlo určené pro tyto práce a dodržování všech norem pro lepení.

Pokud jsou splněny všechny výrobní normy, je lepený kel silnější a spolehlivější než pole. Tento typ jemného sečení je ideální pro dřevěné domy z profilovaného dřeva nebo řezané kulatiny.

Závěrem

Každý typ skříně má stejný účel: zesílit stěny, zachovat účinnost oken a dveří, nezasahovat do smrštění srubu. Pouze náklady a vzhled jsou odlišné.

Okna Okosyachka dřevěného domu, jehož cena závisí na typu, materiálu a složitosti instalace, která má být provedena podle jednotlivých rozměrů, které určí velitel na měření.

To je důležité!
To bere v úvahu tloušťku stěn, nerovnost stěn, rozměry smršťovací mezery, výšku dolní a horní drážky, tloušťku špice nebo drážky na koncích kulatiny, někdy sklon střechy, vyrovnání okenních otvorů v prvním a druhém podlaží.

Pouze osoba s rozsáhlými zkušenostmi ve stavebnictví a zasklení dřevěných domů může provádět správné měření a instalaci okosyachki.