Letní i zimní režimy plastových oken - správné nastavení příslušenství

Dobrý den všem čtenářům!

Často se setkávám s nedostatkem informací od zákazníků o možnosti nastavení rámové svorky.

Zákazník, kterému jsme v létě instalovali okna, se doslova obrátil na nás ve společnosti a stěžoval si na štěrbiny v rámech.

Jak se ukázalo, silný vítr foukal venku a okno bylo nastaveno na letní režim.

Pokud by excentry byly upraveny na zimu, nebyly by problémy s prouděním vzduchu.

Proto považuji za nezbytné hovořit o vlastnostech režimů okenních struktur a o tom, jak je lze přepínat.

Doporučuji čtení všem!

Jaké příslušenství má funkci přepnutí na letní nebo zimní režim?

Převod plastových oken v zimním (letním) režimu je charakteristickým rysem moderního okenního kování.

V současné době je na trhu k dispozici velké množství vybavení různých výrobců.

Okenní kování je rozděleno na rozpočtové možnosti, standardní a specializované.

Některé armatury mají za úkol přenášet okna do zimního nebo letního režimu a některá ne.

Rozpočtový typ příslušenství je určen omezením funkčnosti, je určen pro okna nízkého cenového segmentu. Takovéto kování zpravidla umožňuje otevírání a zavírání okna, ale ne více.

Ve většině případů se jedná o příslušenství domácích výrobců, jakož i příslušenství používané v nových budovách.

Standardní typ okenního kování. Tento typ nábytku se nejčastěji používá na trhu s okny. V tomto segmentu jsou výrobky převážně dovážené.

Nejběžnější dovozci příslušenství: Maco, Siegenia Aubi, Roto, GU. Výrobky těchto výrobců mají dobrou kvalitu a vysokou funkčnost.

Toto okenní kování má ve většině případů schopnost přejít na letní nebo zimní režimy.

Platbapozornost!
Vezměte prosím na vědomí, že existují i ​​jiní výrobci okenních kování s možností přeměny oken na sezónní režimy.

Specializované verze příslušenství jsou speciální úpravy příslušenství určené pro specifické podmínky. Patří mezi ně: kování proti vloupání, zesílené armatury, kování pro vstupní dveře z PVC atd.

Většina druhů této třídy má také schopnost přenášet příslušenství do letního nebo zimního režimu.

Jak zjistit, zda má váš hardware schopnost přepnout na sezónní režim

Armatury se překládají pomocí speciálních excentrů (pinů) umístěných na boku křídla.

Pokud excentry mají otvory pro šestihranný klíč, řetězová kola, šroubováky nebo excentrický tvar oválného tvaru, pak tento typ armatur má s největší pravděpodobností možnost přejít na letní nebo zimní režim.

Kdy je nutné převést okna (příslušenství)?

Když nastane chladné počasí, když po obvodu křídla pocítíte mírné foukání, doporučujeme přenést příslušenství do zimního režimu, a když přijde teplé období, vraťte se do letního období.

Jsou-li armatury v zimě v letním režimu a necítíte zvláštní potřebu převést je do zimy, pak je lepší nepřekládat, protože zimní režim opouští okno.

Pokud je těsnění opotřebované, doporučujeme jej vyměnit.

Jaké excentriky (jsou to piny) pro překlad z okna jsou

Formulářeexcentric (trunnions) jsou různé. Nejčastěji jsou kulatého tvaru s otvorem pro šestiúhelník a oválnou vačkou.

Důležité rysy překladu příslušenství

Je velmi snadné přenést kování do požadovaného režimu, ale mějte na paměti, že nesprávný překlad okna do zimního nebo letního režimu může nepříznivě ovlivnit okenní kování.

Pokud není správné přeložit kování, může se okno rozbít a pak budete potřebovat úplnou opravu oken. Doporučujeme proto, abyste se obrátili na specialisty, ale pro seznámení vám sdělíme, jak to udělat sami.

To je důležité!
Varování! Armatury by neměly být trvale v zimním režimu, protože díky silnému tlaku se těsnění rychle opotřebovává.

Podrobné pokyny pro překlad oken
 1. Najděte všechny čepy na křídle. Obrázek ukazuje místa, ve kterých jsou kolíky nejčastěji umístěny. Jejich počet závisí na velikosti křídla. Čím větší je klapka, tím více náprav na ní najdete. Každý z nich potřebuje překlad.
 2. Přeložte čepy. Pomocí nezbytných nástrojů (šestihran, šroubovák, kleště) otočte každou nápravu do maximální možné polohy a nastavte úroveň stlačení listu. S největší pravděpodobností bude muset být čep otočen ve směru hodinových ručiček. V některých typech armatur, před úpravou čepu, je nutné jej vytáhnout směrem k sobě, podle principu navíjecího mechanismu na náramkových hodinkách, a po překladu tvarovek ho utopit ve stejné poloze.
 3. Zkontrolujte výsledek. Zavřete okno a všimněte si těsnosti otáčení rukojeti. V zimním režimu kování pevněji přitlačí křídlo, proto se rukojeť okna uzavře pevněji.

Jednoduchým způsobem můžete zkontrolovat sílu stlačení křídla: vezměte kus obyčejného papíru a zatlačte ho křídlem. Potom se pokuste odstranit list zpět.

Pokud je okno převedeno do zimního režimu, list se vyjde obtížněji, než kdyby bylo okno přeloženo do letního režimu.

Režimy plastových oken

Léto a zima nejsou pouze režimem přenosu času nebo typem automobilové pneumatiky. To se také nazývá režimy plastových oken.

V současné době je převod oken do letních a zimních režimů považován za hlavní výhodu plastových oken ve srovnání s běžnými okny s dvojitým zasklením.

Je třeba poznamenat, že tato možnost není ve všech plastových oknech, ale pouze v moderních, a to nezávisí na kvalitě materiálu, ale na armaturách, kterými je okno vybaveno.

Je lepší objasnit, zda mají okna ještě zimní a letní režim ještě před nákupem a instalací oken s dvojitým zasklením. Obchodní manažeři si jsou zpravidla vědomi vlastností oken nabízených zákazníkovi.

Proto jsou zimní a letní režimy plastových oken opatřeny kováním. Je třeba poznamenat, že nezáleží na tom, jaký jste výrobce hardwaruvybrat - pouze jeho „třída“ nebo „hodnost“ hraje zvláštní roli.

Dobrá rada!
Obecně platí, že veškeré příslušenství, bez ohledu na název, je rozděleno do tří typů: rozpočtu, standardu a specializace.

Cenově výhodná plastová okna jsou doplněna levným nábytkem. Jeho jediným účelem je otevírat a zavírat okna. Nedává další příležitosti.

Rozpočet příslušenství je často na oknech nově postavených domů.

Standardní vybavení se používá v průměrném cenovém segmentu oken domácích a dovozních výrobců. Ve většině případů se v takovém příslušenství nachází sezónní příslušenství.

Specializované kování je navrženo s ohledem na zvláštní podmínky, například proti vloupání, vyztužení a kování pro plastové vchodové dveře. Takovéto příslušenství je v zásadě vybaveno možností přepínání na zimní a letní režimy.

Pokud jsou ve vašem bytě nebo domě již nainstalovaná plastová okna, zkontrolujte režimy letní a zimní: jednoduše zkontrolujte, zda jsou v nápravách umístěny otvory v bočním oknu křídla pro imbusový klíč, běžný šroubovák nebo speciální šroubovák. hvězdičky.

Kromě toho, pokud jsou okna vybavena oválnou vačkou, mohou být také přeměněna na sezónní režimy.

Ať už chcete převést okna do zimního režimu, musíte se rozhodnout, kdy nastane chladné počasí.

Máte-li pocit, že obvod okna mírně fouká, je na čase přepnout okna do zimyrežimu S nástupem jara nezapomeňte provést opačný postup.

Je třeba poznamenat, že přechod na zimní režim zvyšuje zatížení těsnění a přispívá k jeho rychlému opotřebení.

Proto, pokud jste nenašli žádné foukání, je lepší odmítnout převést okno do zimního režimu.

Je snadné zkontrolovat, v jakém režimu je okno v provozu - podívejte se na stupeň stlačení těsnění na rám okna. Za tímto účelem vložte mezi křídlo a rám list papíru.

Pokud je list vytáhnut bez námahy, znamená to, že okna jsou v letním režimu.

Pokud se list zlomí, pak je režim vašich oken zimní.

Plastová okna: letní a zimní režim.

Jednou z výhod plastových oken je možnost snadného překladu do letního a zimního režimu.

Ve skutečnosti ne všechna okna PVC mají tuto výhodu, zaprvé, tato příležitost se objevila pouze na moderních oknech, za druhé, nezávisí na materiálu, ze kterého je okno vyrobeno, ale na okenních kování.

Ať už mají okna plastový letní a zimní režim, je lepší zjistit před instalací a ještě před nákupem. Manažer prodeje PVC oken je obvykle informován o vlastnostech oken, které nabízí.

Pokud však příliš nevěříte v kompetenci prodejního personálu (ne vždy věřím, měl jsem spoustu času na to, abych sledoval prodeje z venku), je lepší tento materiál studovat ještě před návštěvou společnosti, která nabízí plastová okna.

Třídy příslušenství

Jaký druh vybavení poskytuje letní a zimní režim pro Vaše plastová okna závisí spíše na společnosti, ale na „hodnosti“ nebo „třídě“ této armatury.

Okenní průmysl používá velké množství různých tříd a jmen příslušenství, ale obecně lze rozdělit do tří tříd nebo typů: rozpočtu, standardu a specializace.

Rozpočtové příslušenství se používá při výrobě PVC oken s nízkou cenou.

 • Taková výbava umožňuje, aby okna byla pouze zavřená a otevřená, nedávají další příležitosti.
 • Tato zařízení často stojí na oknech v nových budovách.

Nejčastěji se používá standardní příslušenství, zejména v importovaných oknech a průměrný cenový segment tuzemských. Funkčnost a kvalita těchto doplňků jsou poměrně vysoké, ve většině případů jsou přítomny sezónní režimy.

Specializované kování jsou modifikací kování, která jsou určena speciálně pro specifické podmínky.

Mezi představiteli těchto doplňků: proti krádeži a vyztuženému hardwaru, jakož i příslušenství pro plastové vchodové dveře.

Většina zástupců této třídy má sezónní režimy.

Pokud jste se přestěhovali do bytu nebo domu, kde jsou již okna z PVC nebo okna, aniž byste přemýšleli o přítomnosti sezónních režimů, můžete zkontrolovat, zda existuje možnost překladu.

Věnujte pozornost!
Na boku okna křídla jsou speciální výstředníky nebo čepy. Umožňují vám překládatv sezónních režimech.

Pečlivě zkontrolujte kolíky: pokud mají otvory pro imbusový klíč, šroubovák-řetězová kola nebo normální šroubovák, je možné okno s největší pravděpodobností převést na sezónní režim.

Tato možnost je také u oken s oválným excentrem.

Chcete-li přeložit nebo nepřeložit - to je otázka

Věnujte pozornost oknu, když přijde chladné počasí. Pokud se obvod okna cítí snadno foukat, pak stojí za to přeložit příslušenství do zimního režimu.

A na jaře, kdy je venku teplejší, nezapomeňte přepnout zpět na letní režim. Přečtěte si, jak to udělat.

Dobrá rada!
Mimochodem není nutné měnit okna na zimní režim.

Pokud nedojde k vyfukování, je lepší to vůbec neudělat - zimní režim značně nosí těsnění. Navíc není nutné udržovat okno v zimním režimu po celý rok.

Pokud přišla pružina a nevíte, v jakém režimu je vaše okno - zkontrolujte úroveň těsnění proti rámu.

Seřízení příslušenství na plastových oknech

Pokud plastové okno začne foukat, nebo se při otevírání nebo zavírání zavírají křídla, nebo okno zamrzne během zimního období, nebo se okno z plastu dobře nezavře - obvykle to znamená, že vaše okno potřebuje nastavení.

Nastavení plastového okna může takéChcete-li překládat okno v zimním nebo letním provozu.

Vše, co potřebujeme, je hexadecimální klíč pro nastavení hardwaru.

Převod plastových oken v letním a zimním provozu​​

Stupeň sevření klapky na plastovém okně je nastavitelný - v zimě je vyžadována hustší svorka.

V létě by se svorka měla uvolnit, protože se tím prodlužuje životnost těsnicích gumových pásů a do místnosti se přivádí čerstvý vzduch.

V případě ponoru může být řešením přepnutí okenního kování z letního do zimního režimu, ve kterém se zvyšuje tlak okna.

Po obvodu okenního křídla z plastu jsou svorky zajišťující těsnost křídla k rámu.

Svorky jsou vyrobeny ve tvaru excentru a mají vybrání pro šestihranný klíč 4 mm.

Otáčením excentru se nastavuje hustota sevření.

 • Zimní režim (těsnější). Pro přepnutí do zimního režimu musí být všechny excentry otočeny tak, aby nejdelší poloměr směřoval do místnosti, když je křídlo zavřeno
 • Režim mikročipu v letním režimu (méně hustá veranda). Aby se okno proměnilo v letní režim, všechny excentry otočí nejkratší poloměr směrem k místnosti. V tomto režimu vstupuje vzduch skrz okenní křídlo přes mikroventilaci.

Úprava popsaná dále v článku se nedoporučuje provádět samostatně, pokudpříchod specialisty z nějakého důvodu není možný.

Seřízení křídla

Před seřízením příslušenství si po obvodu odložte tužku a zakroužkujte křídlo okna.

Poté otevřete křídlo a změřte vzdálenost od otvoru k výsledné čáře.Křídlo by mělo jít do rámu 6-8 mm po obvodu, jak je znázorněno na obrázku.

Pokud je někde vzdálenost menší, pak je v tomto místě možné foukání, pokud je vzdálenost větší, pak v tomto místě může křídlo přilnout k rámu, což zabrání normálnímu uzavření.

Nastavení okenního křídla na výšku

Nastavení se provádí pomocí horního seřizovacího šroubu na spodním závěsu.

Stejným šestihranným klíčem otočte stavěcím šroubem, který je na horní straně spodního závěsu.

Otáčením ve směru hodinových ručiček zvedneme křídlo a naopak, křídlo se otáčí proti směru hodinových ručiček.

Posun spodní části křídla podél roviny okna

Seřízení se provádí dolním stavěcím šroubem na spodní smyčce.

Otáčením šestihranného klíče posunujeme spodní část okenního křídla okna podél roviny okna.

Otáčením seřizovacího šroubu ve směru hodinových ručiček pohybujeme spodní částí křídla směrem od závěsu.

Horní část křídla se posouvá vodorovně podél roviny okna

Seřízení se provádí seřizovacím šroubem na horní smyčce.

Otočením šestihranného klíče posuneme horní část plastového okenního křídlahorizontálně podél roviny okna.

Dobrá rada!
Otáčením seřizovacího šroubu ve směru hodinových ručiček pohybujeme klapkou směrem od závěsu a naopak.

Naši odborníci provedou úpravu plastových oken, nebo kompletní údržbu plastových oken včetně mazání příslušenství a těsnící gumy.

Je nutné přenést plastová okna do zimního režimu

Pokud je venku zima a po obvodu okna fouká, doporučuje se přepnout příslušenství do režimu zimního provozu. Pokud však okno nevyfukuje, není třeba překládat, protože v zimním režimu dochází k intenzivnímu opotřebení těsnění.

Kde hledat povětrnostní podmínky

Otevřete okno, podívejte se na konce listů poblíž uzamykacího hardwaru.

V rámech vybavených zimním režimem uvidíte vyčnívající páku režimu - čep: oválné jehněčí, šestiúhelník nebo podložka s vodorovnou drážkou pro šroubovák.

U některých typů profilů musí být kolíky nejprve přetaženy přes povrch profilu a po dokončení nastavení stiskněte zpět.

Ale v moderních oknech, zpravidla to jsou malé šestiúhelníky, s výklenky pro klíč, nebo vhodné ovály.

Ve standardních oknech o velikosti 5 pinů: od konce chlopní v blízkosti rukojeti 3 a v blízkosti vnějšího okraje jeden po druhém, pod a nad. Tyto páky jsou zodpovědné za upnutí křídla a prověšení. Čím větší je okno, tím více kolíků na obvodu.

Maximálnítěsnost v zimě a dobré větrání v létě je dosaženo správným rozložením zátěže mezi zácpou. Navíc seřízení čepů odstraňuje problém zamlžování brýlí.

Jak regulovat

Jak převést plastová okna na zimní režim, pokud uniká studený vzduch:

 1. Otřete prvky okna vlhkým hadříkem.
 2. Vyčistěte hardware pevným kartáčem.
 3. Odstraňte nečistoty a staré mazivo.
 4. Mechanismy ošetřete čerstvým silikonovým mazivem.
 5. Vyčistěte a namažte těsnění, v případě silného opotřebení je třeba je vyměnit.
 6. Nastavte polohu klapek.

Přeložit do zimního režimu:

 • Umístěte přítlačné válce;
 • pečlivě zkoumají čepy, na každém z nich je nebezpečí zimních a letních režimů;
 • zatáhněte za válec k sobě a rukou, v případě potřeby pomocí šestihranu nebo šroubováku, otočte do požadované polohy;
 • Ponorte čepy do své obvyklé polohy.

Zavřete okno umístěním listu papíru mezi rám a křídlo. Vytáhněte okraj, pokud je list roztrhaný a nevytažený, celý postup se provádí správně.

To je důležité!

Překlad plastových oken v sezónním režimu se koná každých šest měsíců. Věnujte pozornost prostřednímu stojanu z plastového rámu. Na něm je zámek, skrz který se válec valí a klapka se stlačí.

Kvůli častému používání vyžadují kovové desky nastavení. Aby nedošlo k poškození, očistěte a namažte křídlo av souladu s pokyny.