Jak a co umýt horizontální hliníkové žaluzie

Péče o horizontální žaluzie

Ahoj všichni! Je čas zaplatit za pojištění automobilu, protože skončila doba platnosti politiky CTP.

Prostestil mnoho společností ukládá dodatečné pojištění. Nějak jsem našla malou firmu bez speciálních etap a uzavřela jsem tam pojištění.

Když seděli v kanceláři, jeho oči se zachytily na roletách. Na první pohled byli velmi nedbalí, přiblížili se - ukázalo se, že jsou jen špinavé.

Jak umýt horizontální hliníkové žaluzie jednoduchým způsobem, řeknu v tomto příspěvku. Najednou to přečtou zaměstnanci této společnosti. Pozor na obrazovku.

V poslední době se staly velmi populární horizontální žaluzie klasického designu, což je pochopitelné: kompaktnost a univerzálnost, snadné použití.

Jsou spolehlivou ochranou před přímým slunečním zářením a zároveň nejsou nasáklé špínou a prachem. Ale nakonec se zašpiní, pokryté vrstvou prachu.

Péče o horizontální žaluzie

Pokud vaše žaluzie doplňují interiér vaší kuchyně, pak se do prachu přidávají saze a tuky, které se ukládají na desky (lamely). Pro ty, kteří žijí v soukromých domech, se další nečistoty, mýty a další druhy hmyzu stávají dalším znečištěním.

Když jsou žaluzie špinavé, můžete je změnit na nové. Ale tato možnost je spíše vtip. A my jsme vážní lidé a začneme uvažovat o možných možnostech mytí, a to všemi prostředky označujícími jejich pozitivní a negativní stránky.

Na internetu můžete najít mnoho informací, kde doporučují odstranění žaluzií z okna a mytí v koupelně, mytí nečistot velkým tlakem teplé vody.

Také se doporučuje připravit mýdlový roztok na bázi pracího prášku nebo mycího prostředku a několik minut namočit do mýdlové vody a až několik hodin.

Po uplynutí této doby žaluzie otřete houbou a opláchněte tekoucí vodou, pak je osušte a zavěste na původní místo.

Tuto radu můžete samozřejmě využít. Když jsme ale podrobně prozkoumali vše, dospěli jsme k závěru, že ne každý z nás je může odstranit, protože jsou upevňovány různými způsoby v závislosti na spojovacích prvcích.

Do určité míry jsem netušil, jak to udělat, ale po přezkoumání malých videí jsem si uvědomil, že všechno není tak těžké. Dosáhněte požadovanéhoje nepravděpodobné, že by byl výsledek dosažen pomocí mýdlové vody.

Pozor!
Tato metoda je vhodnější pro lehce zaprášené žaluzie a většina znečištění je závažnější a přetrvávající. Stojí to za to vzít je? Nenechte se ponořit do ponořené kontaminované vody do mýdlové vody.

Nejdříve je vyrovnejte a zavřete, jako by byly chráněny před sluncem. Dalším krokem bude mytí látky deštěm pod tlakem, nejprve na jedné straně a pak na straně druhé.

To pomůže odstranit většinu kontaminace. Teprve poté bude použití mýdlového roztoku mnohem účinnější.

Jak umýt horizontální žaluzie

V žádném případě nepokoušejte se žaluzie umývat ve smontovaném provedení, protože lamely se k sobě drží a stále se nemůžete zbavit nečistot.

Před zahájením mytí odstraňte plastové zátky umístěné na koncových stranách spodní lišty a okapu, protože voda, která vnikla, způsobí korozi kovu.

To je důležité!
Teprve po posledním sušení žaluzií můžete namontovat zástrčky zpět, a v ideálním případě by bylo lepší, aby se okapy a spodní lišta nenamáčely vodou.

Zbytek bláta zůstal v očekávání okamžiku, kdy budete chodit kolem lamel houbou, a ještě lépe s gumovou nebo bavlněnou ekonomickou rukavicí. Poté by měl být produkt propláchnut tekoucí vodou a po vypuštění vody můžete žaluzie zavěsit zpět.

Následně opatrně rozložte žaluzie a otřete lamely měkkým hadříkem, který nepouští chlupy. Je lepší nechat okno v neplachované formě, protože pronikání kapiček vody na sklo je nevyhnutelné a stále budou skvrny.

A teprve následující den, poté, co jste se ujistili, že žaluzie jsou zcela suché, je třeba je vyjmout a dát umyté a vyschlé zátky zpět. A nakonec odborníci doporučují mazání rotačního mechanismu lamel silikonovým mazivem pro lepší výkon.

Nyní však můžete okno umýt! Instalujeme žaluzie na místě a získáváme potěšení z obnoveného a zářícího čistého okna. Po přečtení všech doporučení je přirozenou otázkou vaření, jak čistit žaluzie bez jejich odstranění z okna?

Koneckonců, mnoho žen v domácnosti nepřináší věci hroznému znečištění, ale raději udržují čistá okna.

Nejlepší možnosti jsou

Nejlepší možnosti

Nelze říci, že se v našich domovech objevily žaludky tak dávno, ale v poslední době získávají na popularitě. Jsou pohodlné, praktické a dobře chráněné před slunečním zářením.

Existuje však významná nevýhoda - žaluzie po sítích proti komárům hromadí největší množství prachu a nečistot. A postupem času se potýkáme s otázkou, jak si umýt žaluzie.

Číslo varianty 1

Jako další způsob můžete použít tuto větu, která se často vyskytuje na internetu: vysušte suchou, v žádném případě mokrou nebo mokrou, měkkou štětkou, můžete ji nahradit štětcem nebo kusem ovčí vlny a vyzkoušetodstraňte prach z lamel.

Pro mě se tento prach na kartáč neshromažďuje, ale stoupá do vzduchu, a proto bude tento prach muset dýchat, a pak to bude znovu, někde se usadí. Tato možnost je přesvědčivě vidět v dobře osvětlené místnosti se slunečním světlem.

Supermarkety nabízejí speciální kartáče - kleště, kterým osobně nedůvěřuji. V průběhu práce se nedoporučuje používat vodu, protože zůstanou jen skvrny od bahna.

A jejich aplikace na suchý způsobí výše popsaný výsledek, protože část prachu se shromáždí na kartáčku a zbytek se sráží. Možná, že můj názor je špatný, pak se podělte o své zkušenosti, prosím.

Číslo varianty 2

Pro mě není příliš přijatelný. Příprava pánevového roztoku v pánvi, opláchnutí lamel na obou stranách, pravidelné opláchnutí hadru nebo houby ve vodě.

To znamená, že okno se po umytí žaluzií umyje. A jak to chápu, po stírání následuje druhá etapa s použitím suché látky, aby se odstranila zbývající pěna a nečistoty. Podle mého názoru je to velmi únavné a časově náročné. Ale můžete vyzkoušet další možnost.

Číslo možnosti 3

Vybíráme větší hadr, který dokáže absorbovat co nejvíce nečistot. Tato velikost je potřebná, protože hadr nebude během procesu čištění vymazán, ale je lepší nechat je mít na skladě několik. Používáme nejběžnější prostředky vhodné pro mytí oken.

Zavřeme žaluzie, postupně kropíme mycím prostředkem a přidržujeme lamelyručně. Alternativně je otřete a přesuňte shora dolů. Okno se již čistí. Ale tohle nejsou všechny možnosti!

Číslo varianty 4

Sbíráme vodu v pánvi a přidáme polštář s antistatickým účinkem. Samozřejmě musíte pracovat v gumových rukavicích a nosit bavlněné rukavice do domácnosti.

Očistěte každou desku připraveným roztokem, přidržte ji prsty na obou stranách. Jaký účinek má lesk, o kterém nevím, ale antistatikum zabraňuje usazování prachu.

Užitečné rady!
Rovněž bude užitečné otřít již sušené žaluzie antistatickým prostředkem bez ohledu na zvolenou možnost.

Varianta č. 5

Tato metoda je pro mne nejjednodušší a nejrychlejší. Když jsou žaluzie zavřené, otřete lamely ubrousky určenými pro péči o kancelářské přístroje nebo jiné vlhké ubrousky.

S trochou námahy je opíráme o sklo a postupně se pohybujeme shora dolů. Již znečištěné ubrousky se mění na nové a vše. Nebudou žádné skvrny a skvrny, žádná koroze kovu.

Jak umýt žaluzie v koupelně?

K umytí žaluzií v koupelně, položte ručník na dno, naplňte ho teplou vodou na polovinu a přidejte nějaký prostředek na mytí nádobí:

 1. Rozbalte žaluzie, otevřete lamely a ponořte strukturu do lázně, třepejte vodu, aby se vytvořila pěnová vířivá vana (pokud je opona příliš dlouhá nebo široká, omyjte ji po kouscích). Pak hadříkotřete čisté skvrny.
 2. Vypusťte znečištěnou vodu, doplňte lázeň a vypláchněte žaluzie, aby se odstranily nečistoty a mýdlová usazeniny.
 3. Zvedněte žaluzie o jednu hranu, vypusťte vodu, otřete lamely čistým hadrem a zavřete žaluzie na okno. Udržujte je suché, nezvedejte je během dne.

Jak prát bez odstranění struktury:

 1. Žaluzie můžete umývat, aniž byste je z okna odstranili. Spusťte je a zavřete lamely.
 2. Držte spodní lištu, otřete povrch ze zadní strany hadříkem namočeným v saponátu z jedné strany na druhou. A pak udělejte to samé zepředu.
 3. Je ještě jednodušší vysávat žaluzie nábytkovou tryskou nebo koupit speciální kartáč (zachytí prach z obou stran najednou, v obchodě „Eurodom“), nebo jej otřete mokrými ubrousky.

Jak prát silné znečištění?

Žaluzie se liší nejen designem, ale také materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. V závislosti na materiálu mohou být některé omyty vodou, zatímco jiné lze čistit nebo vysávat.

Horizontální žaluzie mohou být vyrobeny z různých materiálů: hliník, plast, dřevo. Četl jsem, že je tam i pravá kůže. Každý materiál, z něhož jsou vyrobeny horizontální žaluzie, má vlastnosti při odchodu.

Nejběžnější horizontální žaluzie z plastu. Takové žaluzie lze často nalézt v domácnostech. Jsou zavěšeny v kuchyni, na balkónech a lodžiích.

 1. Před prvním umytím žaluziímusíte vysát pomocí speciální trysky pro čištění nábytku a nastavení žaluzií v zavřené poloze.
 2. V případě malých nečistot stačí lamely otřít vlhkým hadříkem, nejprve na jedné straně a pak na druhé straně.
 3. Pro silnější znečištění můžete použít k praní nebo čištění povrchů jakýkoliv prací prostředek. Vhodný a mycí prostředek, zejména pro mytí žaluzií v kuchyni. Zde se kromě prachu na lamelách tuk usazuje.
 4. Detergent lze ředit v nádobě nebo v kbelíku a na povrch žaluzií aplikovat mýdlovou vodu. Poté otřete povrch žaluzií do sucha.
 5. Ale líbí se mi pohodlnější a rychlejší způsob: aplikujte roztok stříkací pistolí. Pomocí univerzálního čisticího prostředku Amway LOC řeším mnoho problémů s čištěním.
 6. Vhodné pro mytí žaluzií a utěrek z mikrovlákna. Odstraňují nečistoty dobře, absorbují vlhkost a hlavně nenechávejte šmouhy.

S velmi silnými nečistotami mohou být lamely otírány běžnými vlhkými ubrousky na ruce. Sejmutí žaluzií pro mytí není vždy vhodné: mnoho neví, jak odstranit lamely. Návrhy horizontálních žaluzií jsou odlišné. Nemusel jsem střílet.

Pozor!
Vzhledem k tomu, že lamely žaluzií jsou tenké a úzké, plastové lamely jsou stále dobře přilepeny, když jsou mokré, například před umytím žaluziíkoupelny, které je třeba sbírat v "zavřené" poloze.

Co potřebujete?

 • Měkký hadřík nebo vlhký antistatický hadřík
 • \ t
 • Vysavač se speciální tryskou
 • Mírný prací prostředek /čistící prostředek
 • Velké ručníky

Odstraněné žaluzie musí být svinuty a umyty, postupně uvolňovat špinavé oblasti a vypnuty rolky nebo akordeony, které již byly umyty. Poté nechte vodu odtékat a zavěsit, aby byly žaluzie dobře vysušeny.

To je důležité!
Při mytí hliníkových žaluzií (to není čistý hliník, ale slitina s hliníkem) je třeba odstranit spodní zátky, aby se předešlo korozi, a zavést je až po úplném usušení.

Aby se prach usadil na žaluziích méně, mohou být po umytí ošetřeny antistatickým prostředkem. Používám pro tento obvyklý kondicionér na prádlo.

Antistatikum lze nastříkat na povrch žaluzií a poté otřít suchým hadříkem. A to může být jednodušší: naneste antistatický na ubrousek a otřete povrch žaluzií.

Jak umýt vertikální žaluzie?

Stejně jako horizontální žaluzie musí být tkaninové vertikální žaluzie nejprve očištěny od prachu pomocí vysavače. Poté otřete vlhkým hadříkem. Pokud jsou silně znečištěné, vertikální látkové žaluzie lze prát, ale ne v pračce, ale pouze rukama.

Tyto žaluzie omyjte v teplé vodě s bezchlorovým čisticím prostředkem. Odstraněné žaluzie, bez skládání a neohýbání, jsou ponořeny do mýdlového roztoku. Kartáč jemně otřete každý proužek. Opláchnětečistou vodu a zavěsit, aniž by sucho.

Dobrá rada!
Žaluzie mohou být předem namočeny po dobu 25-30 minut. Váhy nepotřebují při sušení odstraňovat pruhy s hladkým vertikálním výhledem.

Plastové vertikální žaluzie se snadno čistí. Stačí otřít vlhkým hadříkem nebo vakuem. Při mytí v koupelně ponořte odstraněné lamely do teplé mýdlové vody, opláchněte houbou nebo štětcem, opláchněte a osušte.

Jak prát dřevěné žaluzie a žaluzie?

Hlavní věc, kterou potřebujete vědět, takové žaluzie nelze navlhčit vodou. V opačném případě mohou být deformovány nebo ztrácet barvu. Za prvé, žaluzie by měly být vysávány. Co se nevyčistí vysavačem, vyčistěte kartáčem na oblečení. Potom otřete ubrouskem.

Slámy nebo bambusové žaluzie se čistí vakuem. Po čištění můžete otřít vlhkým hadříkem.

Jak prát rolety?

Rolety vyžadují opatrnější zacházení. Rolety vysavače. Samostatnou kontaminaci lze vyčistit gumou. Silnější nečistoty lze čistit detergentem bez obsahu chlóru. Houba se aplikuje na kontaminovaný povrch.

Nechte vsáknout do výrobku a odstraňte houbou nebo hadříkem. Suché v rozšířené formě. Pokud jsou rolety velmi silné nebo obtížně odstranitelné, je lepší je vyčistit.

Jak prát, čistit a sušit?

Jak se myje, čistí a suší?

Mnohé ženy v domácnosti vznikajíotázka: jak umýt žaluzie a nepoškodit lamely nebo stavební tkaninu?

Existují způsoby, jak rychle a účinně vyčistit žaluzie pomocí jednoduchých a dostupných prostředků.

Proces čištění se může lišit v závislosti na typu materiálu a má řadu vlastností.

Tyto typy žaluzií se snadno udržují čisté. Materiály ošetřené speciálními roztoky odpuzují nečistoty a prach, a proto nepotřebují důkladné čištění. V ideálním případě by měly být každý týden zpracovávány plastové a kovové konstrukce.

Existuje několik způsobů čištění žaluzií vodou s detergentem nebo malým množstvím octa. Systematické tření lamel vlhkým hadříkem na obou stranách je cenově dostupným způsobem, jak mýt žaluzie bez demontáže systémů.

Pro usnadnění procesu můžete použít speciální kleště na kartáče mezi deskami, na kterých je tyč upnuta a snadno se čistí.

Nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak vyčistit žaluzie, je rozvinutím lamel a vytvořením pevného pásu, který je z obou stran otírán měkkým hadříkem:

 1. Po první etapě musí být lamely otočeny o 180 ° a postup se opakuje, což pomůže zbavit se pásů prachu na spojovacích místech lamel.
 2. Aby se konstrukce co nejvíce umyly, doporučuje se odstranit a umístit do lázně. Nejdříve je třeba připravit slabě koncentrovaný mýdlový roztok.
 3. S pomocí měkkých tkání a roztoku se zbavtemastné a trvalé skvrny od bahna. Poté můžete procházet tkaninou na všech lamelách.
 4. Po vyčištění musí být konstrukce opláchnuta. Můžete použít tekoucí vodu, ale pouze za nízkého tlaku: silný paprsek může snadno ohnout lamely.
Věnujte pozornost!
Aby se na konstrukčních pásech nezanechaly žádné skvrny, nemusí se otírat, je lepší je přirozeně sušit. Je zakázáno používat teplý vzduch z vysoušeče vlasů, baterií nebo sušiček! To povede k deformaci konstrukcí, snížení pevnosti materiálu, vzniku trhlin.

Vlastnosti čištění dřevěných a textilních systémů

Před výběrem dřevěných lamel je nutné zjistit, jak žaluzie umýt z drahých materiálů a provádět pravidelnou údržbu. Suroviny šetrné k životnímu prostředí odpuzují prach, ale musí být chráněny před nečistotami a mastnotami, které je třeba prát.

 • Při pravidelném čištění můžete k čištění dřevěných žaluzií použít vysavač s měkkou štětinovou tryskou, což odstraní prach a rychle obnoví atraktivní design.
 • Je-li třeba opatrnější zacházení, doporučuje se použít speciální nástroje a leštidla, které nepoškozují povrch lamel.
 • Před umytím žaluzií vodou nebo mýdlovým roztokem je třeba vzít v úvahu skutečnost, že dřevo bobtná vlhkostí a rychle ztrácí svůj reprezentativní vzhled. Proto se mokré čištění žaluzií provádí přísně lokálně a je zaměřeno na odstranění specifického skvrny.
 • Použitá voda na minimum, výrobekpo manipulaci musí být vysušen. Existují případy, kdy je systémová lišta jednodušší vyměnit než čistit. Tím se ušetří energie a zabrání se poškození sousedních lamel při agresivním čištění.

K praní a čištění textilních rolet můžete použít jednu z následujících metod. Každých několik měsíců na plátně nebo lamelách musí být držen vysavač s tryskou pro čištění nábytku v minimálním stupni sání.

Látka ošetřená speciálním roztokem odpuzuje prach a nečistoty, takže tato manipulace je obvykle dostačující. Pokud mluvíme o vážných nečistotách z bahna nebo mastnoty, pak je možné hadřík čistit.

To je důležité!
Postup je možné provádět pouze se speciálními čisticími prostředky. Jednoduchý roztok mýdla se s takovými problémy obvykle nedokáže vyrovnat.

S těžkým znečištěním nic nezbylo, než umýt žaluzie. Obvykle se tato metoda používá při čištění svislých lamel.

Můžete se k němu uchýlit ne více než jednou za rok, jinak se z lamel rychle odstraní protiprachová impregnace a budou velmi rychle kontaminovány. Čištění vertikálních žaluzií zahrnuje řadu kroků:

 1. Před umytím žaluzií musí být lamely odpojeny od systému, zbavit se všech plastových a kovových částí.
 2. Praní se provádí v nejšetrnějším režimu, ale měli byste být připraveni na to, že materiál nevrátí původní podobu a vzhled.
 3. Každý pás materiálu musí být připraven samostatně.
 4. Jsou pečlivě, ale ne příliš těsné, válcované do rolí a umístěny do sáčku na prádlo.
 5. Pokud je manipulace prováděna v ručním režimu, lamelové válce se jednoduše ponoří do teplé vody s detergentem.

Otěrka je zakázána! Nečistoty by se měly dostat pryč. Po umytí je třeba lamely opláchnout, omýt (nebo otřít) všechny součásti mechanismu, zavěsit žaluzie v mokré formě.

Neumývejte pouze špinavé lamely. Budou kontrastovány v odstínu a struktuře se zbytkem designu.

Jak umýt systémy bez jejich odstranění?

Vzhledem k povaze některých systémů na ochranu před slunečním zářením mohou být ošetřeny pouze podle hmotnosti. Samozřejmě, pokud nejsou struktury odstraněny pro čištění, výsledek nebude tak dobrý, ale v každém případě vám ušetří značné množství prachu a nečistot.

Místnost po takovém čištění bude znatelně lehčí a čerstvější:

 1. Je nutné zajistit plný přístup ke konstrukci (přemístit stoly, židle, rozměrové objekty).
 2. V teplé vodě se malé množství detergentu ředí bez bělení.
 3. Každý slepý pás je z obou stran otírán měkkým hadříkem navlhčeným v připraveném roztoku.
 4. Manipulace se provádí shora dolů, nejprve se zpracovává horní část prkna, pak spodní část.
 5. Je-li celý pás očištěn, je nutné tento postup opakovat s čistou vodou a novou látkou.
 6. Poslední fází je blotování lamel suchým materiálem, aby se zabránilo rozvodu.

Pravidelná údržba konstrukcí pomůže udržet čerstvost v místnosti, snížit počet alergenů v ní a dlouhodobě zachovat přitažlivost systémů ochrany před sluncem.

Tipy a triky

Žaluzie mají vážné zatížení prachem. Dá se říci, že jsou v druhé linii obrany (po sítích proti komárům) a dostávají spoustu prachu. Vzhledem ke složitosti návrhu pro péči o horizontální žaluzie není snadné.

Mnoho úzkých lamel je upevněno tak, že i v rozloženém stavu se lehce překrývají. Jak umýt horizontální žaluzie?

Složitost postupu závisí na stupni znečištění a šířce výrobku. Úzké žaluzie se samozřejmě umývají snadněji, ale jsou zde i některé drobnosti:

 • Mokré lamely mají tendenci držet se spolu a pak musí být od sebe odděleny. Aby se tomu zabránilo, nemůžete nasáknout žaluzie úplně. Je třeba je postupně uvolňovat. S trochou znečištění bude stačit, aby se žaluzie omyly vodou.
 • Pokud jsou žaluzie velmi špinavé, přidejte do vody jakýkoli prací prostředek, např. Mycí gel. Před umytím horizontálních žaluzií se přednostně vysávají. Za tímto účelem by měla být lamela vložena do „zavřené“ polohy a vpravo na okně byste měli provést postup pro odstranění prachu.
 • Nainstalujte minimální výkon na vysavač, vyjměte trysku s štětinami a odstraňte prach z lamel. Umyjte žaluzieMělo by být narovnáno. Máte-li svůj vlastní dům, a proto mají loděnice, pak nebude problém s praním.
 • Žaluzie je nutné jednoduše upevnit i na ploše řetězu síťového řetězu, a to i na vodorovné liště, a pomocí hadice vyčistit povrch, nejprve jednou a pak druhou stranou. Aby se zabránilo tvorbě rzi, odstraňte z konců montážní desky zátky.
 • Vyměňte zástrčky pouze po úplném vysušení žaluzií. Pro mytí je vhodnější použít houbu. Po umytí plechu na obou stranách zkontrolujte, zda v kontaktních místech lamel nezůstaly nečistoty.
 • Je obtížnější umyt žaluzie v koupelně, protože je prostě nikde neuvázat. Úzké žaluzie po hlavním ošetření mohou být na chvíli ponechány v lázni s vodou, ty pak musíte okamžitě vymyt. Jak umýt horizontální žaluzie ve vaně?
 • V okně nastavte polohu „zavřeno“ a v tomto stavu odejměte žaluzie do koupelny. Složte je akordeonem a umístěte je na zadní stěnu vany. Máte-li na vaně poličku, použijte ji: položte jeden okraj žaluzií na stranu vany a druhou na polici.
 • Postupné vyhlazování lamel, umyjte je ve sprše. Je nutné začít s dolní konzolou a je vhodnější to udělat společně. Nejprve si umyjte stranu, která směřuje k oknu, pak - přední. Po vyčištění žaluzií se sbírají (utáhnou k hornímu prknu) a položí se na tupo, aby bylo sklo vodou.
 • Dlouhou dobu nemůže zanechat mokré žaluzie ve složeném stavu. Jakmile je voda vypuštěna, mohou být žaluziepověste na okno a otřete je suchým hadrem. Můžete si domluvit malý návrh, aby žaluzie uschly rychleji. Nespěchejte, abyste zavedli koncovky.

Kovový pásek by měl zevnitř vyschnout, takže po několik dní by měla žaluzie viset bez zátek. Žaluzie nejsou příjemné.

Trvá to čas a dovednost. Aby se zabránilo silnému znečištění, pravidelně odstraňujte prach pomocí vysavače a pak bude mnohem snazší umýt žaluzie.

Jak mám vyčistit žaluzie?

Jak mám čistit žaluzie?

V téměř každém domě jsou závěsy. Nejenže nás chrání před sluncem, měsíčním svitem a zvědavýma očima, ale také brání tomu, aby do místnosti vnikl částečný prach.

Závěsy je tedy třeba pravidelně umývat, aby nedošlo k dýchání prachu každý den.

Vzhledem k tomu, že praní, sušení a žehlení je velmi pracný proces, mnoho z nás nedávno začalo používat žaluzie.

Jejich volba je nyní velmi velká, nepotřebují praní a vypadají velmi stručně.
Dobrá rada!
Navzdory skutečnosti, že žaluzie není třeba umývat a žehlit, je třeba je pravidelně čistit alespoň jednou nebo dvakrát ročně.

Jak tento křehký dekorativní prvek umýt? Čištění žaluzií bude záviset na jejich typu a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Podívejme se na několik způsobů čištěníŽaluzie:

Úklid žaluzií je velmi úzkostlivá práce, a přesto na to nechci strávit půl dne. Máte-li dobrovolníka, který chce pomoci s tímto obtížným úkolem, pak můžete opatrně odstranit žaluzie. Nejlepší je provést postup v koupelně.

Po vyjmutí žaluzií je váš asistent drží svisle a můžete je očistit od prachu pod tekoucí teplou vodou jemným otřením houbou. Žaluzie můžete umýt sami, bez jakékoli pomoci:

 1. K tomu je třeba vzít velkou umyvadlo vody, a lepší koupel, přidáním detergentu do vody (to může být mýdlo, prášek, nebo dokonce myčka nádobí).
 2. Po ponoření žaluzií do vody je několikrát několikrát protřepejte, pak několikrát vypusťte špinavou vodu a postup opakujte. Tento způsob čištění žaluzií vhodný pro horizontální i vertikální.
 3. Možná se tyto postupy mohou zdát příliš komplikované. V tomto případě pojďme se naučit umývat žaluzie bez jejich odstranění.
 4. Pokud se žaluzie čistí pravidelně a není na nich příliš mnoho nečistot, lze použít vysavač s nábytkovou tryskou.
 5. Pokud vidíte, že to nepomůže, pak jemně houbou na kolejnici na obou stranách. Na houbu naneste trochu pracího prostředku a poté opláchněte čistou vodou.

Všechny tyto metody jsou také vhodné pro čištění vertikálních žaluzií. Protože žaluzie jsou dnes velmi populární, jsou vyrobeny z různých materiálů různých barev. Hodí se do každého interiéru.

Věnujte pozornost!
Je však třeba mít na paměti, že ne všechny typy žaluzií lze ponořit do vody s klidnou duší.

Napříkladkovových žaluziílze čistit bez mytí, ale pokud potřebují větší čištění, je třeba mít na paměti, že se budou umýt ve vodě se speciálními produkty.

Ale to nelze říci odřevěných žaluzií . V případě nouze je lepší umýt. Strom netoleruje časté vodní procedury velmi dobře, takže je lepší ne ponořit je do umyvadla vody, ale jednoduše ho otřete houbou. V opačném případě mohou vaše dřevěné žaluzie ztratit svůj tvar, bobtnat vlhkost.

Látkové žaluzie jsou považovány za nejnáročnější . Výrobci obvykle varují, že pro ně není vhodné jiné čištění než suché. Proto, pokud jste šťastným majitelem textilních rolet, suché čištění bude nejšetrnější způsob.

Samozřejmě, tato možnost není rozpočet, takže pokud dospěje k závěru, že to není vhodné, můžete riziko převzít. Žaluzie lze prát v pračce, ale pouze s jemným praním a ve speciálním sáčku.

To je důležité!
Žaluzie s tiskem fotografií jsou také velmi rozmarné. Pokud chcete nechat obraz neporušený, pak je lepší vodu při čištění nepoužívat.

Užitečné informace:

 1. Navzdory tomu, že je třeba žaluzie pravidelně čistit, nepřehánějte to. Kartáčování kovových žaluzií příliš častozpůsobují, že se častěji a více špiní.
 2. Čištění žaluzií proti prachu lze provádět běžným štětcem, pokud není použití vysavače příliš pohodlné.
 3. Po mokrém čištění je žaluzie otírají měkkým hadříkem, nejlépe bez vláken.
 4. Pokud mají vaše žaluzie reliéfní vzor, ​​můžete vyzkoušet běžný kartáček na zuby.
 5. Aby mohl výkyvný mechanismus fungovat správně, můžete použít olej pro šicí stroje nebo sprejové mazivo pro automobil.
 6. Můžete také zakoupit speciální trysky pro čištění žaluzií.

Navzdory tomu, že žaluzie nejsou příliš náročné, měly by být pečlivě omyty: je nutné sušit a stírat kovové žaluzie tak, aby nedošlo k tvorbě rzi a koroze.

S každou položkou musí být zacházeno opatrně. Žaluzie nejsou výjimkou. Pokud je umyjete včas a řádně, vydrží vám to dlouho.

Týdenní úklid

Horizontální žaluzie mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je dřevo, tkanina, hliník a plast. Je možné čistit horizontální žaluzie z jakéhokoliv materiálu jednoduše tak, že se prach odstraní suchým hadříkem.

Dobrá rada!
Je také možné použít vlhké antistatické utěrky, které odstraňují statickou elektřinu, což zase způsobuje ulpívání prachu na povrchu žaluzií. Mýdlová voda se dobře hodí pro čištění žaluzií.

Používejte nejjemnější a šetrné metody čištění, pokudjste doma závěsné rolety z tkaniny nebo přírodního dřeva. Tyto materiály mají zpočátku antistatické vlastnosti a nemusí být často čištěny, pouze aby se odstranily nečistoty, které se objevily:

 1. Odšroubujte uzávěry zcela od sebe tak, aby byly zcela zavřené.
 2. Každý proužek otřete měkkým hadříkem nebo vlhkým antistatickým hadříkem.
 3. Při otírání každého proužku hadrem se pokuste zavřít hadřík špičkami prstů, které jsou v kontaktu s páskem, a jemně zmáčkněte proužek mezi prsty.

To vám umožní důkladně vyčistit tyč od začátku až do konce jedním pohybem. Je dobré čistit tkaniny a dřevěné žaluzie pomocí speciální trysky pro vysavač:

 • Otočte žaluzie zcela od vás, aby se zcela zavřely. Měli byste začít s horní částí každé lamely
 • Kartáčujte podél každého pásu, dokud nebude čistý.
 • Spodní stranu každé lamely vyčistěte otočením žaluzií směrem k sobě.
 • Znečištěný povrch vysajte speciální tryskou na vysavači.

Čištění pružiny

Nejlepší způsob, jak vyčistit hliníkové žaluzie, je dát je do koupelny plné horké mýdlové vody. Staré nečistoty nejlépe odstraníte takto:

 1. Demontujte žaluzie z okenního držáku. To je nejjednodušší, pokud vytáhnete šňůru do limitu a zvedněte žaluzie co nejdále a pak je vyjměte z držáku.
 2. Naplňte lázeň teplou vodou.Do vody se přidá jemný prací prostředek.
 3. Na podlaze koupelny rozložte staré ručníky.
 4. Postavte se nad koupelnu a vezměte sestavené žaluzie. Pomalu vytáhněte šňůru tak, aby se rolety otevřely.
 5. Pomalu snižujte žaluzie do lázně. Rychle odstraňte žaluzie z vody.
 6. Opakujte tuto „koupel“ několikrát, dokud se všechny nečistoty neodmývají.
 7. Vysušené žaluzie rozprostřete na ručník a usušte. Aby se lépe a rychleji usušily, umístěte je vedle sebe a ne na sebe.
 8. Po zaschnutí zavěste žaluzie.

Pravidelné zaprášení jako preventivní opatření je nejlepším způsobem, jak udržet vaše žaluzie v nejlepším možném stavu. Pokud jste čekali, když vaše žaluzie jsou již zaprášené, jednoduché utírání suchým hadříkem prostě nemusí fungovat.

Varování

Hrany kovových mřížek mohou být ostré. Když provádíte týdenní úklid nebo jarní úklid, snažte se mezi prsty a ostré hrany umístit hadřík nebo ubrousek.

Kovové horizontální žaluzie musí být před zavěšením zcela suché. Pokud nejsou zcela vyschlé, může to vést ke korozi, v závislosti na kvalitě materiálu, samozřejmě.